Toshkentda isitish tizimi narxlari tasdiqlandi
Issiqlik ta’minoti tariflari tasdiqlandi. Unga ko‘ra aholi va tadbirkorlar uchun narxlar o‘zgarmaydigan bo‘ldi.
Toshkent shahar Xalq deputatlari Kengashi 2022-2023-yillar isitish mavsumi uchun issiqlik ta’minoti xizmatlari tariflarini tasdiqladi. Jismoniy shaxslar shuningdek kichik, o‘rta va yirik biznes uchun tariflar avvalgi holda qoladi.
Issiqlik ta’minoti xizmatlari uchun chakana tariflar quyidagicha:
• aholi uchun - 91 960 so‘m/Gkal (2019 yil 15 avgustdan amalda);
• kichik, o‘rta va yirik biznes uchun - 141 737 so‘m/Gkal (2019 yil 15 avgustdan amalda).
Budjet tashkilotlari uchun chakana tarif – 502 067 so‘m/Gkalni tashkil qiladi. Ushbu tarif e’lon qilingan kundan boshlab 15 kun o‘tib, ya’ni 2022-yil 21-oktyabrda kuchga kiradi.
Qayd etilishicha, bazaviy va chakana tariflar o‘rtasidagi farq Toshkent shahrining mahalliy budjeti hisobidan subsidiyalanadi.

Утверждены тарифы за услуги теплоснабжения на отопительный сезон
Ташкентский городской Кенгаш народных депутатов утвердил тарифы за услуги теплоснабжения на отопительный сезон 2022 – 2023 годов.
Розничные тарифы на услуги теплоснабжения для следующих категорий остаются на прежнем уровне:
• для населения – 91 960 сум/Гкал (действует с 15 августа 2019 года);
• для малого, среднего и крупного бизнеса – 141 737 сум/Гкал (действует с 15 августа 2019 года).
Однако повышается розничный тариф для бюджетных организаций. С 21 октября он составит 502 067 сум/Гкал.
Разница между базовым и розничными тарифами будет субсидироваться за счет средств местного бюджета города Ташкента. За счет данных субсидий и средств, полученных от потребителей за услуги теплоснабжения и горячего водоснабжения, а также собственных капиталовложений ИП ООО «Veolia Energy Tashkent» будет:
- проводить плановую модернизацию и реконструкцию систем теплоснабжения;
- реализовывать пилотный проект в Сергелийском и Бектемирском районах;
- осуществлять поэтапный переход на закрытую систему теплоснабжения, который в перспективе значительно сократит энергоресурсы на выработку тепловой энергии.