O‘zbekiston Qandahordagi terrorchilik harakatini keskin qoraladi
O‘zbekiston 2021 yil 15 oktyabr kuni Qandahor viloyatidagi masjidda sodir etilgan hamda ko‘plab insonlarning halok bo‘lishiga olib kelgan navbatdagi terrorchilik harakatini keskin qoralaydi. Bu haqda O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi bayonot berdi.
«Bunday g‘ayriinsoniy hujumlar vaziyatning yanada keskinlashuviga olib keladi va Afg‘onistonda uzoq muddatli tinchlik o‘rnatilishiga to‘sqinlik qiladi.
Afg‘oniston hukumatining mamlakatda bu kabi hodisalarning oldini olish uchun qo‘shimcha choralar ko‘rish harakatlarini olqishlaymiz.
O‘zbekiston Hukumati halok bo‘lganlarning oila a’zolari va yaqinlariga samimiy ta’ziya izhor etadi, shuningdek, jarohatlanganlarning tezroq sog‘ayib ketishini tilaydi», – deyiladi bugun e’lon qilingan bayonotda.

Узбекистан решительно осуждает теракт в мечети в Кандагаре — МИД
Министерство иностранных дел Узбекистана сделало заявление по поводу теракта в мечети в Кандагаре, произошедшего 15 октября во время пятничной молитвы.
В заявлении отмечается, что Узбекистан решительно осуждает очередной террористический акт, который привел к многочисленным человеческим жертвам.
«Подобные бесчеловечные вылазки провоцируют эскалацию напряженности и препятствуют установлению долгосрочного мира в Афганистане», - говорится в заявлении.
МИД приветствует усилия афганских властей, направленные на принятие дополнительных мер по предотвращению подобных инцидентов в стране.
«Правительство Узбекистана выражает искренние соболезнования семьям и близким погибших, а также желает скорейшего выздоровления пострадавшим», - заключили в МИДе.