7 may kuni mamlakatimizga yangi tayinlangan xorijiy elchilar tomonidan ishonch yorliqlarini topshirish tantanali marosimi bo‘ldi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Vengriya elchisi Yojef Roja, Eron Islom Respublikasi elchisi Muhammadali Iskandariy, Chexiya Respublikasi elchisi Lyubomir Frebort, O‘mon Sultonligi elchisi Vafo al-Busaidiy, Jazoir Xalq Demokratik Respublikasi elchisi Muhammad Irqiydan ishonch yorliqlarini qabul qildi.
Davlatimiz rahbari xorijiy diplomatik vakolatxonalar rahbarlarini tayinlov bilan samimiy qutlab, O‘zbekiston va ular vakillik qilayotgan mamlakatlarni yaqinlashtirish, ko‘p qirrali hamkorlikni rivojlantirishdagi muhim o‘rnini qayd etdi.
O‘zbekiston Prezidenti global geosiyosiy va iqtisodiy muammolar avj olayotgan, barqaror rivojlanishga tahdidlar tobora kuchayayotgan hozirgi davrda davlatlar o‘rtasida konstruktiv muloqotni yo‘lga qo‘yishda, do‘stona va o‘zaro manfaatli munosabatlarni yo‘lga qo‘yishda diplomatlar faoliyati yanada muhim ahamiyat kasb etayotganini ta’kidladi.
“O‘zbekiston - 2030” strategiyasida O‘zbekiston Respublikasi tashqi siyosatining eng ustuvor yo‘nalishlari o‘z ifodasini topgan. Jumladan, dunyodagi barcha davlatlar bilan do‘stlik va hamkorlik aloqalarini mustahkamlash, iqtisodiyotimizga xorijiy investitsiyalarni keng jalb etish, ishlab chiqarish va eksport salohiyatini oshirish, xususiy sektor uchun yanada qulay shart-sharoitlar yaratish.
– Bugungi O‘zbekiston – jahonga keng ochilayotgan, xorijiy sheriklari bilan uzoq muddatli va keng qamrovli aloqalarni izchil rivojlantirib borayotgan tinchliksevar va adolatli ijtimoiy davlatdir, - dedi Prezident.
Davlatimiz rahbari O‘zbekiston iqtisodiyoti so‘nggi yetti yilda ikki barobar o‘sgani, investitsiyalar, savdo aylanmasi hajmi muttasil oshayotgani, eksport geografiyasi kengayayotganiga e’tibor qaratdi. Dunyodagi yetakchi kompaniyalar, mashhur brendlar bozorimizga faol kirib kelmoqda.
Kuni kecha 93 ta mamlakat vakillari ishtirokida o‘tgan uchinchi Toshkent investitsiya forumi va Xorijiy investorlar kengashi majlisining muvaffaqiyatli o‘tkazilgani ham buning yaqqol tasdig‘idir.
O‘zbekiston bundan buyon ham xalqaro maydonda ochiq, pragmatik va tashabbuskor tashqi siyosatni izchil davom ettirishini ta’kidlab, davlatimiz rahbari elchilar diqqatini ular vakillik qilayotgan mamlakatlar bilan munosabatlarni sifat va mazmun jihatidan yangi darajaga ko‘tarish muhimligiga qaratdi.
Prezidentimiz Vengriya elchisiga murojaat qilar ekan, Budapesht O‘zbekistonning Yevropadagi muhim va vaqt sinovlaridan o‘tgan ishonchli sherigi ekanini qayd etdi.
– So‘nggi yillarda Bosh vazir Viktor Orban bilan birgalikdagi qat’iy intilish va aniq maqsadga yo‘naltirilgan harakatlarimiz natijasida aloqalarimiz strategik sheriklik darajasiga ko‘tarildi, – dedi Prezident.
Shuningdek, ikki tomonlama tovar ayirboshlash ikki barobar o‘sdi, qo‘shma korxonalar soni oshmoqda, o‘tgan yili Budapeshtda O‘zbekiston elchixonasi ochildi, yuzdan ortiq o‘zbekistonlik talaba «Stipendium Hungaricum» dasturi doirasida Vengriya oliy ta’lim muassasalarida tahsil olmoqda. Yurtimiz bozorida Vengriyaning «OTP Bank», «Bonapharm», «Gedeon Richter», «Meditop» kabi bir qator yetakchi kompaniya va banklari muvaffaqiyatli ishlamoqda.
Toshkent va Budapesht o‘rtasida aviaqatnovlar boshlanishi ishbilarmonlik aloqalari va turizm almashinuvlarini yanada faollashtirishga xizmat qilishiga ishonch bildirildi.
Davlatimiz rahbari Eron bilan O‘zbekiston o‘rtasidagi aloqalar ko‘p ming yillik tarixiy ildizlardan kuch olayotganini ta’kidladi. Bugungi Eron katta iqtisodiy, madaniy va intellektual salohiyatga ega mamlakat. Keyingi yillardagi oliy darajadagi tarixiy tashriflar va erishilgan muhim kelishuvlar munosabatlarimizda yangi yuksalish davrini boshlab berdi.
Barcha darajada o‘zaro muloqotlar faollashdi. Ikki tomonlama savdo hajmi o‘smoqda, qo‘shma korxonalar soni 300 taga yetdi. Qayd etilganidek, tomonlar tovar ayirboshlashni 1 milliard dollarga yetkazish bo‘yicha aniq rejalarni belgilab olgan.
O‘zbekiston Eron bilan tog‘-kon, energetika, kimyo sanoati, qishloq xo‘jaligi, sog‘liqni saqlash va farmatsevtika sohalaridagi hamkorlik ko‘lamini kengaytirishdan manfaatdor.
Transport yo‘laklari va tranzit borasidagi hamkorlik salohiyatini to‘liq ishga solish muhimligi qayd etildi.
Prezidentimiz Chexiya Respublikasi O‘zbekistonning Yevropa Ittifoqidagi an’anaviy va muhim hamkori ekanini ta’kidladi. O‘tgan yili hukumat delegatsiyalarining o‘zaro tashriflari ikki tomonlama aloqalarimizni yangi bosqichga ko‘tardi.
Birgina o‘tgan yilning o‘zida o‘zaro savdo ikki barobarga ko‘paygani hamkorlik borasida katta imkoniyatlar mavjudligini yaqqol tasdiqlaydi. O‘zbekistonda Chexiyaning yetakchi kompaniyalari sanoat, infratuzilma, tibbiyot, qurilish materiallari ishlab chiqarish sohalarida muvaffaqiyatli faoliyat yuritmoqda. «Toshkent-Praga» aviaqatnovlari yo‘lga qo‘yilmoqda.
Kelishilgan investitsiya loyihalarini to‘liq amalga oshirish va sanoat kooperatsiyasi bo‘yicha dasturni qabul qilish muhimligi ta’kidlandi. Chexiya Eksport banki hamda Eksportni kafolatlash va sug‘urtalash korporatsiyasining mamlakatimiz bank-moliya bozoriga kirish rejalari yuqori baholandi.
Prezidentimiz O‘mon Sultonligi O‘zbekistonning Yaqin Sharq mintaqasidagi muhim hamkorlaridan biri ekanini ta’kidladi. Muqaddas islom dini, o‘xshash urf-odat va qadriyatlar hamkorligimizning mustahkam poydevoridir.
– Toshkentda Sulton Haysam Ol Said ishtirokida ochilgan Sharqshunoslik institutining muhtasham kutubxonasi davlatlarimiz o‘rtasida o‘ziga xos do‘stlik ramzi bo‘lib kelmoqda, – dedi davlatimiz rahbari.
Ikki mamlakat hamkorligida hali ishga solinmagan juda katta salohiyat bor. Tez orada Hukumatlararo komissiyaning yig‘ilishini o‘tkazish, Ishbilarmonlar kengashini tuzish zarurligi qayd etildi.
Qishloq xo‘jaligi, transport va logistika, telekommunikatsiya, to‘qimachilik sanoati, turizm kabi sohalar hamkorlik uchun istiqbollidir. O‘zbekiston-O‘mon investitsiya kompaniyasi imkoniyatlaridan unumli foydalanish muhimligi ta’kidlandi.
O‘zbekiston Prezidenti Jazoir arab-musulmon dunyosida jadal sur’atda taraqqiy etayotgani, katta iqtisodiy salohiyatga ega mamlakat, Afrika qit’asidagi istiqbolli sherigimiz ekanini ta’kidladi. Jazoir arab davlatlari orasida birinchi bo‘lib Toshkentda o‘z elchixonasini ochgan.
Oliy darajadagi uchrashuvlarni tashkil etish, siyosiy maslahatlashuvlar mexanizmini joriy etish, Hukumatlararo komissiyaning birinchi yig‘ilishini o‘tkazish zarurligi, bu ikki tomonlama munosabatlarga yangi sur’at bag‘ishlashi ta’kidlandi.
Neft-gaz, energetika, qishloq xo‘jaligi va turizm sohalarida aniq investitsiya loyihalarini ishlab chiqish va amalga oshirish uchun delegatsiyalarning o‘zaro tashriflarini uyushtirish zarurligi qayd etildi.
Marosim yakunida Prezidentimiz elchilarga sharafli faoliyatida katta muvaffaqiyatlar tilab, mamlakatimiz hududlariga borish, yurtimizda bo‘layotgan bunyodkorlik ishlari bilan tanishishga chaqirdi. Bu, hech shubhasiz, hamkorlik mustahkamlanishiga xizmat qilishini ta’kidladi.
Diplomatlar samimiy qabul, samarali faoliyatiga yaratilgan sharoitlar uchun minnatdorlik bildirib, O‘zbekiston bilan ko‘p qirrali hamkorlikni yanada rivojlantirishga bor sa’y-harakatlarini qaratishlarini ta’kidladilar.

Президент принял верительные грамоты у послов
7 мая состоялась торжественная церемония вручения верительных грамот вновь назначенными в нашу страну зарубежными послами.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял верительные грамоты у чрезвычайных и полномочных послов Венгрии Йожефа Рожи, Исламской Республики Иран Мухаммадaли Искандари, Чешской Республики Любомира Фреборта, Султаната Оман Вафы аль-Бусаиди, Алжирской Народной Демократической Республики Мохамеда Ирки.
Тепло поздравив глав иностранных дипломатических миссий с назначением, лидер нашего государства подчеркнул их важную роль в сближении и развитии многопланового сотрудничества Узбекистана со странами, которые они представляют.
Президент Узбекистана отметил, что в сегодняшних условиях обострения геополитической напряженности, проблем в мировой экономике и угроз устойчивому развитию все более возрастает значение дипломатов в налаживании конструктивного диалога между государствами, укреплении дружественных и взаимовыгодных отношений между ними.
Как подчеркнул глава нашей страны, в Стратегии «Узбекистан-2030» обозначены приоритетные направления внешней политики Республики Узбекистан. Речь идет об укреплении дружбы и сотрудничества со всеми зарубежными странами, широком привлечении иностранных инвестиций
в экономику, увеличении индустриального и экспортного потенциала, создании благоприятных условий для частного сектора.
– Сегодня Узбекистан – миролюбивое и справедливое социальное государство, открывающееся миру и последовательно укрепляющее долгосрочные и многоплановые отношения со своими зарубежными партнерами, - подчеркнул Президент.
Лидер нашей страны обратил внимание на то, что экономика Узбекистана выросла в два раза за последние семь лет, неуклонно растут объемы инвестиций, показатели торгового оборота, расширяется география экспорта. На узбекский рынок активно входят ведущие мировые компании и известные бренды.
Об этом также свидетельствуют успешные итоги состоявшихся на днях третьего Ташкентского инвестиционного форума и Совета иностранных инвесторов с участием представителей 93 стран.
Подчеркнув, что Узбекистан будет последовательно проводить открытую, прагматичную и проактивную внешнюю политику на международной арене, глава нашего государства обратил внимание послов на важность вывода на совершенно новый качественный и содержательный уровень отношений со странами, которые они представляют.
Обращаясь к послу Венгрии, Президент Республики Узбекистан отметил, что Будапешт является важным и проверенным временем надежным партнером Узбекистана в Европе.
– За последние годы в результате наших с Премьер-министром Виктором Орбаном твердых устремлений и совместных усилий отношения между двумя странами поднялись на уровень стратегического партнерства, – сказал Президент.
Было также отмечено, что объем двустороннего товарооборота увеличился в два раза, растет количество совместных предприятий, в прошлом году открыто посольство Узбекистана в Будапеште, более сотни узбекских студентов обучаются в венгерских вузах в рамках программы «Stipendium Hungaricum». На рынке нашей страны успешно функционирует ряд венгерских ведущих компаний и банков, таких как «OTP Bank», «Bonapharm», «Gedeon Richter», «Meditop».
Выражена уверенность в том, что начало авиарейсов между Ташкентом и Будапештом послужит дальнейшей активизации деловых связей и туристического обмена.
Глава нашей страны отметил, что Иран и Узбекистан связывают отношения, корни которых уходят вглубь веков. Современный Иран – страна с огромным экономическим, культурным и интеллектуальным потенциалом. Исторические визиты на высшем уровне и важные договоренности последних лет положили начало новому периоду роста в наших отношениях.
Активизировались контакты на всех уровнях. Растут объемы двусторонней торговли, число совместных предприятий достигло 300. Было отмечено, что стороны определили конкретные планы по доведению взаимного товарооборота до 1 миллиарда долларов.
Узбекистан заинтересован в расширении масштабов взаимодействия с Ираном в области горнодобывающей, энергетической, химической промышленности, сельского хозяйства, здравоохранения и фармацевтики.
Подчеркнута важность задействования в полной мере потенциала сотрудничества по транспортным коридорам и транзиту.
Президент нашей страны отметил, что Чешская Республика является традиционным и важным партнером Узбекистана в Европейском Союзе. Обмен визитами правительственных делегаций в прошлом году вывел двусторонние отношения на новый уровень.
Только за последний год взаимная торговля увеличилась в два раза, что наглядно подтверждает наличие огромных возможностей для сотрудничества. В Узбекистане чешские компании успешно действуют в сфере промышленности, инфраструктуры, медицины, выпуска строительных материалов. Готовится к запуску авиасообщение по маршруту «Ташкент-Прага».
Отмечена важность полномасштабной реализации уже согласованных инвестиционных проектов и принятия программы промышленной кооперации. Высоко оценены планы чешских Экспортного банка и Корпорации гарантирования и страхования экспорта по выходу на банковско-финансовый рынок нашей страны.
Как заявил Президент, Султанат Оман является важным партнером Узбекистана в Ближневосточном регионе. Священная религия ислам, схожие традиции и ценности являются прочной основой нашего сотрудничества.
– Великолепная библиотека Института востоковедения, открытая в свое время в Ташкенте с участием Cултана Хейсама Аль Саида, является символом дружбы между нашими странами, – сказал глава государства.
Указано на огромный незадействованный потенциал в сотрудничестве двух стран. Подчеркнута необходимость скорейшего проведения очередного заседания Межправительственной комиссии, формирования Делового совета.
Перспективной является кооперация в сельском хозяйстве, транспорте и логистике, телекоммуникациях, текстильной промышленности, туризме. Обращено внимание на важность эффективного использования возможностей Узбекско-Оманской инвестиционной компании.
Президент Узбекистана отметил, что Алжир – стремительно развивающаяся страна арабо-мусульманского мира с большим экономическим потенциалом, наш перспективный партнер на африканском континенте. Алжир первым из арабских государств открыл свое посольство в Ташкенте.
Была подчеркнута важность организации встреч на высшем уровне, создания механизмов политических консультаций, проведения первого заседания Межправительственной комиссии, что, несомненно, придаст новый импульс двусторонним отношениям.
Отмечена необходимость налаживания обмена делегациями для разработки и реализации портфеля конкретных инвестиционных проектов в сферах нефти и газа, энергетики, сельского хозяйства и туризма.
В завершение церемонии Президент Узбекистана пожелал послам больших успехов в их почетной миссии, призвал чаще посещать регионы, воочию увидеть происходящие в нашей стране созидательные изменения, что непременно будет способствовать углублению взаимодействия.
Дипломаты выразили благодарность за теплый прием и условия, созданные для их эффективной деятельности, заверили, что приложат все усилия для дальнейшего развития многопланового сотрудничества с Узбекистаном.