Nursulton Nazarboyev: «Qayerda qizlar kam tug‘ilsa, u davlatning kelajagi yo‘q»
Qozog‘iston prezidenti Nursulton Nazarboyevning fikricha, qizlar kam tug‘iladigan davlatning kelajagi yo‘q. U bu haqda «Qozog‘istonning 100ta yangi shaxsi» loyihasi g‘oliblari bilan uchrashuvda gapirdi, deya xabar bermoqda «Zakon.kz».
«Masalan Xitoyda erkaklar ayollarga nisbatan 60 millionga ko‘p. Ular turmush o‘rtoq izlab, boshqa davlatlarga ketmoqdalar. Agar ayollar kam bo‘lsa, o‘sha millat bora-bora yo‘qolib ketadi. 3000-yilgacha aholi tarkibida ayollar kam bo‘lgan millatlar yo‘q bo‘lishi aytilmoqda. Bu haqda o‘ylash og‘ir, ammo bu haqiqatga yaqin, kelinglar, qizlarimizni asraylik»,  degan Nazarboyev.

Назарбаев: «У государств, где рождается мало девочек, нет будущего»
У государств, где рождается мало девочек, нет будущего, считает президент Казахстана Нурсултан Назарбаев. Об этом он заявил во время встречи с победителями проекта «100 новых лиц Казахстана», передает корреспондент Zakon.kz.
«У тех государств, в которых рождается мало девочек, нет у них будущего. Сегодня в Китае мужчин на 60 млн больше, чем женщин. Они уезжают в другие страны, чтобы найти себе пару. Чем меньше женщин у государства, тем уничтожается нация. В конце концов, подсчитано, что к 3000-му году уйдут те нации, у кого мало девочек. Трудно думать об этом, это точно посчитано, так что давайте беречь девочек», - призвал глава государства.