O‘limidan uch yil o‘tib egizakning otasi bo‘ldi
Angliyaning Bristol shahrida istiqomat qiluvchi ayol ekstrakorporal urug‘lantirish yordamida (EKU) uch yil avval vafot etgan turmush o‘rtog‘idan egizak farzandlarini dunyoga keltirdi. Bu haqda Britaniyaning «Daily Mail» gazetasi xabar berdi.
Lyusi Kelsoll 2012-yilda Devidga turmush chiqqan. Ular farzandli bo‘lishni xohlagan. Lekin... Ikki yildan so‘ng Devidga qo‘rqinchli hiqildoq saratoni tashxisi qo‘yildi. Shunda er-xotin mabodo Devid vafot etgudek bo‘lsa, Lyusi EKU yordamida homilador bo‘lishi uchun embrionlarni muzlatib qo‘yishga qaror qilishdi.
2017-yilda Devid bo‘ynidagi operatsiya qilib bo‘lmaydigan o‘sma tufayli hayotdan ko‘z yumdi.
«O‘limidan bir necha kun oldin unga ota bo‘lishini aytdim, — deb eslaydi 37 yoshli Lyusi. — Bu uni juda baxtiyor qilgandi. U ajoyib ota bo‘lardi».
2019-yilda ikkinchi EKU urinishidan so‘ng Lyusi egizak bolaga homilador bo‘ldi. Ularga Devid va Samuel deb ism qo‘ydi.
«Otasi hayotining bir qismiga aylansin deya, bolakaylarga har kuni ularning otasi haqida so‘zlab beraman. Ustiga-ustak, Devid bilan birga tushgan suratlarimiz bor, — dedi Lyusi. — Bolalarning dunyoga kelishi Devid abadiy qalbimizda qolishini tasdiqladi».

Мужчина стал отцом двойни через три года после смерти
Жительница английского города Бристоль родила двойню от умершего три года назад мужа благодаря экстракорпоральному оплодотворению (ЭКО). Об этом сообщает британская газета Daily Mail.
Люси Келсолл вышла замуж за Дэвида в 2012 году. С первых дней брака пара безуспешно пыталась зачать ребенка, а спустя два года Дэвиду поставили страшный диагноз — рак гортани. Тогда супруги решили заморозить эмбрионы, чтобы Люси смогла забеременеть путем ЭКО в случае смерти супруга.
В 2017 году Дэвид скончался из-за неоперабельной опухоли в шее.
«За несколько дней до его смерти я сказала, что рожу ему ребенка, — вспоминает 37-летняя Люси. — Его это так осчастливило. Он стал бы замечательным отцом».
В 2019 году, после второй попытки ЭКО, Люси забеременела двойней. Мальчиков назвали Дэвид и Самуэль.
«Я буду каждый день рассказывать мальчишкам про их отца, чтобы он был частью их жизни. К тому же у меня есть фотоальбом с нашими с Дэвидом снимками, — говорит Люси. — Рождение детей подтвердило, что Дэвид навсегда останется в наших сердцах».