Raketa uchirilgach bir necha soniyadan so‘ng portlab ketgan. Boshqaruv masofaviy amalga oshirilgani sababli kompaniya xodimlaridan hech kim shikastlanmagan. Tomoshabinlar uchun ajratilgan hudud esa yarim kilometr uzoqda bo‘lgan.
«RIA Novosti»ning xabar qilishicha, «Interstellar Technologies» prezidenti Takaxiro Inagava loyihaning muvaffaqiyatsizligi uchun investorlardan uzr so‘radi. Uning aytishicha, portlash dvigateldagi nosozliklar sababli ro‘y bergan bo‘lishi mumkin.
Bu kompaniyaning uchuvchi apparatni kosmosga chiqarish bo‘yicha ikkinchi urinishi edi. Bundan o‘n bir oy avval Xokkaydo orolida o‘tkazilgan sinovda apparat 20 kilometrgacha ko‘tarilib, uchish joyidan 6,5 kilometr nariga, Tinch okeaniga qulagan.

В Японии взорвалась ракета, отправленная в космос (видео)
В Сети появилось видео неудачной попытки запуска ракеты «МОМО» компании «Interstellar Technologies» в Японии.
Ракета взорвалась через несколько секунд после пуска. Никто из сотрудников компании не пострадал, поскольку управление процессом происходило дистанционно. Для зрителей зона посещения составила полтора километра.
Президент «Interstellar Technologies» Такахиро Инагава извинился за неудачу проекта перед инвесторами. По его словам, взрыв мог произойти из-за неполадок с двигателем.
Как сообщает «РИА Новости», это вторая попытка компании вывести в космос летательный аппарат. Одиннадцать месяцев назад на острове Хоккайдо запустили одноступенчатую ракету «МОМО-1». Она смогла достичь высоты 20 километров и упала на расстоянии 6,5 километра от места запуска в Тихом океане.