Путин Ўзбекистонга янги элчисини жўнатади
Россия президенти Владимир Путин 5 сентябрда Ўзбекистонга янги элчини тайинлашга доир ҳужжатни имзолади. Россиянинг Ўзбекистондаги элчихонасига энди 2017 йилдан бери Россиянинг Туркиядаги элчиси бўлиб ишлаб келган Алексей Владимирович Ерхов раҳбарлик қилади.
Алексей Ерхов 1960 йилда туғилган, Москва давлат халқаро муносабатлар институтини тамомлаган.
1983 йилдан бери дипломатик фаолият билан шуғулланиб келмоқда. У илгари Марокаш (1983−1987 йиллар), Миср (1990−1994 йиллар), Исроил (1996−2000 йиллар) элчихоналарида ишлаган.
2003−2006 йилларда Россиянинг Суриядаги элчихонаси маслаҳатчи-вакили, 2009−2015 йилларда Россиянинг Истанбулдаги бош консули бўлиб ишлаган.
2015−2017 йилларда Россия Ташқи ишлар вазирлигининг Вазият ва инқироз маркази департаменти директори бўлган.
Эслатиб ўтамиз, бунга қадар Россиянинг Ўзбекистондаги элчиси вазифасида ишлаган Олег Мальгинов жорий йилнинг июнь ойида миссиясини якунлаган эди.

Путин направит в Узбекистан нового посла
Президент России Владимир Путин 5 сентября подписал документ о назначении нового посла в Узбекистан. Посольство России в Узбекистане теперь возглавит Алексей Владимирович Ерхов, который с 2017 года работал послом России в Турции.
Алексей Ерхов родился в 1960 году, окончил Московский государственный институт международных отношений.
С 1983 года занимается дипломатической деятельностью. Ранее он работал в посольствах в Марокко (1983–1987 годы), Египте (1990–1994 годы) и Израиле (1996–2000 годы).
В 2003–2006 годах занимал должность советника-посланника в посольстве России в Сирии, в 2009–2015 годах был генеральным консулом России в Стамбуле.
В 2015–2017 годах возглавлял Департамент ситуационно-кризисного центра МИД России.
Напомним, ранее послом России в Узбекистане был Олег Мальгинов, завершивший свою миссию в июне текущего года.