Ўзбекистонда пахтачиликка мўлжалланган «МТЗ» тракторларини йиғиш бошланади
Ўзбекистонда Беларус билан ҳамкорликда пахтачиликка мўлжалланган трактор йиғувчи завод қурилади. Бу ҳақда «МТЗ» ОАЖ бош директори Виталий Вовк Тошкентда бўлиб ўтаётган Беларус ва Ўзбекистон давлатларининг II форуми доирасида берган интервьюсида маълум қилди.
«Ўзбекистонда бизнинг яхши дилерлик тармоғимиз бор. Ўтган йили бу ерга 4 мингдан ортиқ трактор етказиб бердик. Бу сўнгги йиллардаги рекорд кўрсаткич», – дейди Виталий Вовк.
Унинг сўзларига кўра, энди томонлар биргаликда тракторлар ишлаб чиқаришни ривожлантириш ниятида. Жорий йилда синов лойиҳаси ишга туширилади: Беларус ва Ўзбекистон пахтачиликка мўлжалланган тракторларни йиғиш заводини ишга туширади. Биринчи босқичда 500 дона трактор комплектларини келтириш режа қилиняпти.
«Ўзбекистон ўз ишлаб чиқариш базасини ривожлантириш йўлидан бормоқда. Биз учун Ўзбекистонда ва балки қўшни давлатлар орасида ҳам талабгир тракторлар ишлаб чиқариш жуда муҳим», – дея қўшимча қилди Минск трактор заводи бош директори.
Маълумот учун, Тошкентда ўтаётган Беларус ва Ўзбекистон ҳудудларининг II форумида 80 миллион долларлик шартномалар имзоланди.

В Узбекистане начнут собирать белорусские хлопководческие тракторы МТЗ
Беларусь и Узбекистан создают сборочное производство хлопководческих тракторов. Об этом сообщил журналистам генеральный директор ОАО «МТЗ» Виталий Вовк на полях II Форума регионов Беларуси и Узбекистана в Ташкенте, передает БЕЛТА.
«Мы не теряем контактов с нашими потребителями, у нас здесь неплохая дилерская сеть. За прошлый год мы сюда поставили более 4 тысяч тракторов. За последние годы это рекорд», - рассказал Виталий Вовк.
По его словам, сейчас стороны намерены развивать совместное производство тракторов. В этом году будет запущен пилотный проект - Беларусь и Узбекистан создают сборочное производство хлопководческого трактора. На первом этапе будет поставлено 500 тракторокомплектов.
«Узбекистан идет в направлении развития своей производственной базы. Для нас очень важно делать совместный продукт, который будет востребован в Узбекистане и, может быть, у соседей», - добавил генеральный директор Минского тракторного завода.