Баҳодир Жалолов мактаби очилди (фото)
Президент Шавкат Мирзиёев 5 март куни Тошкент шаҳрида барпо этилган Бокс бўйича Баҳодир Жалолов спорт маҳорати мактабини бориб кўрди.
Олимпиада ва Осиё ўйинлари ғолиби, икки карра жаҳон ва уч карра Осиё чемпиони Баҳодир Жалолов Ўзбекистон спортининг байроқдори ҳисобланади. У кейинги йилларда профессионал боксда ҳам муваффақиятли қатнашиб келмоқда.
Юртимизда бундай чемпионлар фаолиятини тарғиб қилиш, уларнинг намунасида ёш спортчиларни тарбиялашга алоҳида аҳамият қаратилмоқда. Давлатимиз раҳбарининг 2022 йил 14 мартдаги қарорига мувофиқ, шундай яна бир маскан – Бокс бўйича Баҳодир Жалолов спорт маҳорати мактаби ташкил этилди.
Бу ерда халқаро даражадаги боксчиларни тайёрлаш, бунинг учун юқори малакали мураббий ва мутахассисларни жалб этиш, ўқув-машғулотларни халқаро стандартлар даражасида ташкил қилиш ҳамда илғор тажрибалар асосида унинг сифатини ошириб бориш йўлга қўйилмоқда.
Тўрт қаватли замонавий бинода бунинг учун барча шароит яратилган. Биринчи қаватда асосий спорт зали, сузиш ҳавзаси, тиббиёт хонаси ва ошхона бор. Иккинчи қаватда психология, хорижий тиллар, назарий машғулотлар, информатика ва ўқитувчилар хоналари, шунингдек, 45 ўринли меҳмонхона жойлашган. Учинчи ва тўртинчи қаватларда 235 ўринли ётоқхона, маънавият хонаси ташкил этилган. Шунингдек, бино ертўласида автотураргоҳ қурилган.
Бокс мактаби 175 ўринга мўлжалланган бўлиб, 5-11-синфларга ҳар йили 25 нафардан ўқувчи саралаб олинади. Илк иқтидорлар 2022 йилги ўқув йилида қабул қилинган ва бугунги кунда 50 нафар ўқувчи сабоқ олмоқда. Улар бутун мамлакатимиздан келган талабгорлар орасидан саралаб олинган.
Бу маскан Юнусобод туманидаги 259-умумтаълим мактаби билан ёнма-ён жойлашган. Ёш боксчилар умумтаълим фанларини шу ерда ўқишади.
Баҳодир Жалолов спорт маҳорати мактаби ўқувчилари 2023 йилда халқаро ва республика мусобақаларида 26 та олтин, 18 та кумуш, 15 та бронза медални қўлга киритган. Бу йил ҳам қатор турнирларда иштирок этиш режалаштирилган.
Мактаб бутун мамлакатимиз ёш боксчилари учун ўқув-машғулот базаси бўлади. Ёш истиқболли боксчиларни танлаш ва тарбиялаш бўйича бошқа спорт мактаблари ва марказлари билан ҳамкорлик қилиб боради.
Шу боис мактабда ёш спортчилар, соҳа мутасаддилари билан мулоқот бўлди. Мулоқотга видеоалоқа орқали ҳудудлар ҳам уланди.
– Биз бу йилни Ёшлар ва бизнесни қўллаб-қувватлаш йили, деб эълон қилдик. Ҳар доим ҳам бу масалага алоҳида эътибор қаратиб, ёшларга керакли шароитларни яратаяпмиз. Уларнинг салоҳияти, интилиши кучли. Бокс бўйича дунёда етакчилар қаторидамиз. Бу салоҳиятни, иқтидорли ёшларимизни ривожлантириш мақсадида шу мактабни ташкил этдик. Энди Баҳодир Жалолов мактаби ўз йўналишида худди Президент мактабидек намунавий тизим бўлади. Бокс методологияси, диетологияси, тиббиёти, психологияси ҳудудлардаги спорт мактабларида ҳам ривожлантирилади, – деди Шавкат Мирзиёев.
Вилоят ҳокимларига спорт федерациялари билан ҳамкорликни яхшилаш, ҳудудларда уларнинг ишига кўмаклашиш бўйича кўрсатмалар берилди. Ёшлар ўртасида спортни янада оммалаштириш, хусусан, уларни боксга жалб этиш, бунинг учун мактаб ва тўгаракларда шароитларни кенгайтириш зарурлиги таъкидланди.

Открылась боксерская школа Баходира Джалолова (фото)
Президент Шавкат Мирзиёев 5 марта посетил школу спортивного мастерства по боксу Баходира Джалолова, построенную в городе Ташкенте.
Чемпиона Олимпийских и Азиатских игр, двукратного чемпиона мира и трехкратного чемпиона Азии Баходира Джалолова можно без преувеличения назвать сильнейшим спортсменом Узбекистана. В последние годы он также успешно выступает в профессиональном боксе.
В нашей стране уделяется особое внимание продвижению деятельности таких чемпионов, использованию их опыта в воспитании молодых спортсменов. Согласно постановлению главы государства от 14 марта 2022 года для этого создана еще одна база – школа спортивного мастерства по боксу Баходира Джалолова.
Здесь будет вестись подготовка боксеров международного уровня с привлечением высококвалифицированных тренеров и специалистов. Учебно-тренировочные занятия в школе будут проводиться в соответствии с международными стандартами и постоянно улучшаться на основе передового опыта.
В четырехэтажном современном здании созданы все условия для этого. На первом этаже находятся основной спортивный зал, бассейн, медицинский кабинет и столовая. На втором этаже расположены классы психологии, иностранных языков, теоретических занятий, информатики и учительские кабинеты, а также 45-местная гостиница. На третьем и четвертом этажах обустроены 235-местное общежитие и комната духовности. Также имеется подземная автостоянка.
Школа бокса рассчитана на 175 мест, в 5-11-ые классы ежегодно отбираются по 25 учеников. Первый набор прошел в 2022 году и сегодня здесь занимаются 50 талантливых учеников. Они были отобраны со всей страны РУ.
Школа находится по соседству со средней школой №259 Юнусабадского района, где юные боксеры будут учить общеобразовательные предметы.
Учащиеся школы Баходира Джалолова в 2023 году завоевали на международных и республиканских соревнованиях 26 золотых, 18 серебряных и 15 бронзовых медалей. В этом году также запланировано участие в ряде турниров.
Школа послужит учебно-тренировочной базой для молодых боксеров всей страны. Будет сотрудничать с другими спортивными школами и центрами по отбору и воспитанию молодых перспективных боксеров.
Здесь глава государства провел встречу с молодыми спортсменами и руководителями сферы. По видеосвязи к встрече подключились регионы.
– Мы объявили этот год Годом поддержки молодежи и бизнеса. Мы постоянно уделяем особое внимание этому вопросу, создаем необходимые условия для молодежи. У них большой потенциал и стремление. И неспроста в боксе мы являемся одними из мировых лидеров. Дальнейшее развитие этого потенциала, наших талантливых молодых людей является целью создание этой школы. Теперь школа Баходира Джалолова, подобно Президентским школам, будет служить образцом в своем направлении. Методология, диетология, медицина, психология бокса будут развиваться и в спортивных школах регионов, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Руководителям регионов даны указания по укреплению сотрудничества со спортивными федерациями, оказанию им помощи в работе на местах. Подчеркнута необходимость дальнейшего популяризации спорта среди молодежи, в частности привлечения их к боксу, расширить условия в школах и секциях.