Ўзбекистон Халқаро миграция ташкилотига 173-давлат бўлиб қўшилди
Жорий йилнинг 27 ноябрь куни Миграция бўйича халқаро ташкилот (МХТ) - БМТ Миграция агентлиги Кенгашининг Женева шаҳрида очилган 109-сессиясида овоз бериш натижасида Ўзбекистон Республикасининг МХТга аъзо бўлиш тўғрисидаги мурожаати қўллаб-қувватланди.
МХТнинг янги Бош директори Антонио Виторино: «МХТ оиласига қўшилгани билан Ўзбекистонни юқори мамнуният ила қутлайман», деб эълон қилди, - «Мамлакатингиз жаҳоннинг энг қадимий ва энг гуркираган савдо йўллари ўтган гўшаларидан биридир, шу сабаб ҳудудингиздан мусофирлар кўҳна даврлардан бери ўтиб борганлар. Ташкилотнинг Бош директори сифатида бу менинг илк бор аъзо давлатни қутлашимдир ва бошқа аъзоларни ҳам қутлаш имконияти бўлишига умид қиламан».
Ўзбекистоннинг МХТга қўшилиши тўғрисидаги масала Кенгаш сессиясининг кун тартибига Ўзбекистон ҳукуматининг мурожаатига биноан киритилган. Сессия ишида мамлакат номидан Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирининг ўринбосари Баҳодир Низомов иштирок этмоқда.
Ўзбекистон Марказий Осиёдаги МХТга қўшилган сўнгги давлат бўлди.
«Ўзбекистон билан ҳамкорлигимиз Ўзбекистон ва Марказий Осиёнинг бошқа мамлакатларидан бўлган ва одам савдосидан жабрланган шахслар ҳамда ёрдамга муҳтож мигрантларга ёрдам бериш асносида, 2003-йилда бошланган. 2015-йилдан бери ҳамкорлигимиз жадал суръатларда ривожланиб борди, натижада шу кунга қадар иккита Қўшма иш режалари бажарилди ва бу йил 2018-2019-йилларга мўлжалланган Ҳамкорлик йўл харитаси Ўзбекистон ҳукумати томонидан тасдиқланди»,-дейди МХТнинг Марказий Осиё бўйича Субминтақавий координатори, Миссия раҳбари Деян Кесерович.
«Ўзбекистон Республикаси Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон, Туркманистон ва Афғонистон билан чегарадошдир. Деярли 33 миллион аҳолига эга ушбу мамлакат, минтақадаги аҳолиси энг кўп мамлакат бўлиши баробарида, мигрантлар келиб чиқиш сони бўйича ҳам етакчидир. Эндиликда чегараларнинг очилиши муносаба ти билан, у қўшни мамлакатлардан келаётган мигрантлар учун транзит ҳудудга ҳам айланиб бормоқда. Мамлакат иқтисодиётининг юқори кўрсаткичларда ўсиб бораётгани натижасида, Ўзбекистон мигрантлар учун манзил давлатга ҳам айланиши мумкин», -дейилади ташкилот хабарида.

Узбекистан стал 173-м членом МОМ
109-я сессия Совета Агентства ООН по миграции, которая состоялась 27 ноября в Женеве, проголосовала за поддержку заявки Республики Узбекистан на вступление в МОМ в качестве страны-члена, в результате чего общее количество стран-членов достигло 173.
«С глубоким удовольствием я приветствую Узбекистан в семье МОМ», - заявил новый Генеральный директор МОМ Антонио Виторино,- «Ваша страна представляет собой одну из самых древних и наиболее благоприятных мировых торговых путей, которую с незапамятных времен пересекали мигранты. Я впервые имею честь приветствовать новую страну-члена и выражаю надежду на приветствие еще многих других стран в период моего срока пребывания».
Вопрос о членстве Республики Узбекистан в МОМ был включен в повестку дня сессии Совета по запросу правительства Узбекистана, которое представлено на сессии г-ном Баходиром Низомовым, Заместителем министра занятости и трудовых отношений.
По инициативе МОМ, защита прав мигрантов была включена в Самаркандскую декларацию по правам человека, принятого по итогам Азиатского форума по правам человека, проходившего на прошлой неделе.
«Наше партнерство с Узбекистаном началось в 2003 году, когда МОМ начала оказывать прямую помощь жертвам торговли людьми и уязвимым мигрантам из Узбекистана и других стран Центральной Азии. Начиная с 2015 года наше сотрудничество стремительно растет - к настоящему времени осуществлены два совместных рабочих плана, ранее, в этом году, была составлена двухлетняя Дорожная карта сотрудничества на 2018-2019 года, одобренная Правительством Узбекистана», - отметил Деян Кесерович, Субрегиональный координатор МОМ по Центральной Азии, Глава миссии.
Узбекистан имеет общие границы с Казахстаном, Кыргызстаном, Таджикистаном, Туркменистаном и Афганистаном. С населением, равным почти 33 миллиона, страна является не только самой густонаселенной, но и основной страной-отправителем мигрантов в регионе. Теперь, открывая границы, она также становится транзитной территорией для мигрантов из соседних стран. Высокие экономические темпы роста страны, могут также в итоге привести к тому, что Узбекистан станет страной назначения для мигрантов из других стран», - говорится в сообщении организации.