Тошкентдаги халқаро аэропортда 5,2 гектар майдонга жойлашадиган йилига қарийб 120 минг тонна юк ўтказиш қувватига эга янги мажмуа қурилади. Айни пайтда қурилиши икки босқичда амалга ошириладиган юк терминалини лойиҳалаш ишлари якунланган.
Маълум қилинишича, биринчи босқичда жорий йил охирига қадар умумий майдони 8 минг кв.м бўлган янги юк терминали, жумладан, маълум бир ҳарорат режимини сақлашни талаб қиладиган юклар учун 500 кв.м майдонда музлаткич камералари фойдаланишга топширилади. Шунингдек, импорт/экспорт қилувчи компаниялар ходимлари ва вакиллари учун майдони 3 минг кв.м бўлган янги маъмурий бино қурилади.
Иккинчи босқичда эса 2025 йил охирига қадар 12 минг кв.м майдонга эга янги юк омборини қуриш ва фойдаланишга топшириш, шу жумладан умумий майдони 1 минг кв.м бўлган ҳар хил ҳарорат шароитларига эга янги замонавий совитиш ва музлатиш хоналарини қуриш режалаштирилган.
«Ҳозирда 1994-2000 йилларда қурилган юк терминали умумий майдони 3 гектарга яқин бўлган 20 га яқин эскирган кичик ва ўрта омбор ва маъмурий бинолардан иборат. Юк терминалининг ўтказиш қуввати ҳозирда йилига 30 минг тоннани ташкил этади. Бироқ, 2024 йилда тахминан 67 минг тонна юк ва почта жўнатмалари кутилмоқда. Буларнинг барчаси юк терминалини кенгайтириш ва модернизация қилиш заруратидан далолат беради.
Янги терминал замонавий ускуналар билан жиҳозланади, бу эса юкларга ишлов бериш вақтини қисқартиради ва ҳаво ташувчиларга умумеътироф этилган халқаро стандартларга мувофиқ сифатли хизмат кўрсатишни таъминлайди», — дея таъкидлади «Uzbekistan Airports Cargo» МЧЖ масъул ходими.

В международном аэропорту Ташкента построят новый грузовой терминал
Пресс-служба компании Uzbekistan Airports сообщила о планах по строительству нового грузового терминала в международном аэропорту Ташкента. Общая площадь терминала будет составлять 5,2 га, а его пропускная способность достигнет 120 тысяч тонн в год.
Работы по проектированию завершены, и строительство будет проводиться в два этапа. На первом этапе, до конца 2024 года, будет построен терминал площадью 8000 кв. м, включая холодильные и морозильные камеры площадью 500 кв. м. Кроме того, будет построено новое административное здание площадью 3000 кв. м.
На втором этапе, до конца 2025 года, планируется построить новый грузовой склад площадью 12 тысяч кв. м, включая современные холодильные и морозильные помещения общей площадью 1000 кв. м с разными температурными режимами.
Нынешняя пропускная способность грузового терминала составляет фактически 30 тысяч тонн в год, но ожидается, что к 2024 году объем обработки груза и почты возрастет до примерно 67 тысяч тонн.
«Всё это говорит об острой необходимости расширения и модернизации грузового комплекса. Новый терминал будет оснащён современным оборудованием, что позволит сократить время обслуживания грузов и предоставлять авиаперевозчикам качество сервиса в соответствии с общепринятыми мировыми стандартами», — сообщили в компании.