Шавкат Мирзиёев ва Си Цзинпин ўртасида музокаралар бўлиб ўтди
Бишкек шаҳрида ўтаётган Шанхай ҳамкорлик ташкилоти саммити доирасида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Хитой Халқ Республикаси Раиси Си Цзинпин билан музокаралари бўлиб ўтди.
Учрашув аввалида давлатимиз раҳбари Хитой етакчисига Ўзбекистон мустақиллигининг 35 йиллиги муносабати билан йўллаган самимий табриги ҳамда Ўзбекистон – Хитой кўп қиррали муносабатларини мустаҳкамлашга қўшаётган шахсий ҳиссаси учун миннатдорлик билдирди.
Келгуси йилда мамлакатларимиз ўртасида дипломатик алоқалар ўрнатилганига 35 йил тўлади. Ушбу қутлуғ санани кенг нишонлаш бўйича тадбирлар дастурини тайёрлаш таклиф этилди.
Сўнгги йилларда икки томонлама муносабатлар сифат жиҳатидан янги босқичга кўтарилди. Барча даражаларда алоқалар изчил мустаҳкамланиб, сиёсий мулоқот, савдо-иқтисодий, инвестициявий ва технологик ҳамкорлик ривожланмоқда, маданий-гуманитар алмашинувлар кенгаймоқда.
Томонлар ташқи сиёсат идоралари ўртасидаги тизимли стратегик мулоқотни давом эттириш ва парламентлараро алоқаларни янада чуқурлаштириш муҳимлигини таъкидладилар. Ўзбекистон “ягона Хитой” сиёсати ҳамда “уч ёвуз куч”га қарши қатъий курашни доимий қўллаб-қувватлаши қайд этилди.
Савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорликка алоҳида эътибор қаратилди. Ўтган йили икки мамлакат ўртасидаги товар айирбошлаш ҳажми 18 миллиард долларга яқинлашди. Келгусида унинг янада ўсишига ишонч билдирилди.
Яқин йилларда товар айирбошлаш ҳажмини 30 миллиард долларга етказиш бўйича янги маррани белгилаш таклиф этилди. Шу мақсадда саноат ва қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини ўзаро етказиб беришни кўпайтириш ҳамда Ўзбекистон корхоналарининг Хитойда ўтказиладиган савдо кўргазмаларида фаол иштирокини таъминлаш бўйича амалга оширилаётган чора-тадбирлар давом эттирилади.
Амалдаги қўшма инвестиция лойиҳалари портфели қарийб 60 миллиард долларни ташкил этмоқда. Ўзбекистонда 6 мингдан ортиқ қўшма корхона фаолият юритмоқда.
Энергетика, кимё саноати, металлургия, қурилиш материаллари ва озиқ-овқат маҳсулотларини ишлаб чиқариш, транспорт ва инфратузилма, қишлоқ хўжалиги ҳамда юқори технологиялар соҳаларида саноат кооперациясининг истиқболли йўналишлари белгиланди. Рақамли иқтисодиёт, тоғ-кон саноати, минерал ресурсларни ўзлаштириш ва қайта ишлаш соҳаларидаги “ўсиш нуқталари” кенгайтирилади.
Технологик шерикликнинг ёрқин намунаси сифатида “BYD” компанияси билан электромобиллар ишлаб чиқариш бўйича ҳамкорлик қайд этилди. Ишлаб чиқариш қувватлари ва маҳаллийлаштириш даражасини ошириш режалари қўллаб-қувватланди.
Хитой компанияларига Ўзбекистон ҳудудларидаги қўшма саноат зоналарида ишлаб чиқариш корхоналарини ташкил қилишда янада фаол иштирок этиш таклиф қилинди.
Хитойнинг етакчи молия институтлари билан ҳамкорликни янада ривожлантириш ва уларнинг мамлакатимиздаги лойиҳалардаги иштирокини кенгайтиришдан манфаатдорлик билдирилди.
Энергетика соҳасидаги ҳамкорлик юқори баҳоланди. Ўзбекистон анъанавий ва муқобил энергетика соҳаларидаги шерикликни кенгайтириш ҳамда Хитой компанияларини тинч атом лойиҳаларига жалб этишдан манфаатдор.
Ҳудудлараро алмашинувлар фаол ривожланмоқда. Ўзбекистоннинг барча вилоятлари Хитой провинциялари билан фаол ҳамкорлик қилиб, кўпгина қўшма лойиҳаларни амалга оширмоқда. Май ойида Сиан шаҳрида учинчи Ҳудудлар форуми бўлиб ўтди.
Транспорт соҳасидаги ўзаро боғлиқликни ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилди. “Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон” стратегик темир йўлини қуриш ишлари самарали давом эттирилмоқда. Мазкур йўналиш Евроосиё транспорт экотизимининг муҳим бўғинига айланиши ҳамда “Бир макон, бир йўл” ташаббуси доирасидаги ўзаро боғлиқликни янада кучайтиришига ишонч билдирилди.
Музокаралар давомида туризм ва гуманитар алмашинувларни кенгайтириш масалаларига алоҳида тўхталиб ўтилди. Визасиз тартиб амал қилмоқда, икки мамлакат шаҳарлари ўртасидаги авиақатновлар географиясини кенгайтириш ва парвозлар сонини кўпайтириш режалари муҳокама қилинди.
Ўзбекистон ва Хитой маданият марказларини очиш бўйича изчил ишлар олиб борилмоқда. Йил якунига қадар Хитойда Ўзбекистон маданияти кунларини ўтказиш режалаштирилган. 2027-2029 йилларга мўлжалланган маданий тадбирлар дастурини қабул қилиш таклиф этилди.
Илм-фан, таълим ва кадрлар тайёрлаш соҳаларидаги ҳамкорлик мунтазамлик касб этган. “Лу Бан устахоналари” ва Конфуций институтлари фаолияти ҳамда ҳудудларда қўшма таълим лойиҳаларини ривожлантириш ишлари давом эттирилади.
Хитой тилини ўрганишни, олий таълим муассасалари ўртасидаги таълим дастурларини янада кенгайтириш ҳамда юртимиз ёшларининг Хитойда таҳсил олиши учун квоталарни оширишдан манфаатдорлик билдирилди.
Космосни ўзлаштириш ҳамкорликнинг истиқболли йўналишлари қаторида қайд этилди.
“Хитой – Марказий Осиё” форматидаги минтақавий шерикликни янада чуқурлаштириш ва унинг келгуси йилда Хитойда бўлиб ўтадиган учинчи саммитига тайёргарлик кўриш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Ўзбекистон Президенти Хитой Раисини мамлакатимизга ташриф билан келишга таклиф этди. Учрашув ҳар доимгидек ишонч, очиқлик ва дўстлик руҳида ўтди.

Мирзиёев и Си Цзиньпин обсудили новые цели сотрудничества
В городе Бишкеке на полях саммита Шанхайской организации сотрудничества состоялись переговоры Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Председателем Китайской Народной Республики Си Цзиньпином.
В начале встречи глава нашего государства выразил признательность китайскому лидеру за теплые поздравления по случаю 35-летия независимости Узбекистана и личный вклад в укрепление узбекско-китайских многоплановых отношений.
В следующем году страны отметят 35-летие установления дипломатических отношений. Предложено подготовить программу мероприятий по широкому празднованию этой знаменательной даты.
За последние годы двусторонние связи вышли на качественно новый уровень. Последовательно укрепляются контакты на всех уровнях, развиваются политический диалог, торгово-экономическое, инвестиционное и технологическое сотрудничество, расширяются культурно-гуманитарные обмены.
Стороны выступили за продолжение системного Стратегического диалога между внешнеполитическими ведомствами и дальнейшее углубление межпарламентских связей. Подтверждена неизменность позиции Узбекистана в поддержку политики «одного Китая» и последовательной борьбы против «трех сил зла».
Особое внимание уделено торгово-экономическому и инвестиционному сотрудничеству. В прошлом году товарооборот двух стран приблизился к 18 миллиардам долларов. Выражена уверенность в его дальнейшем росте.
Предложено определить новый ориентир на уровне 30 миллиардов долларов в ближайшие годы. В этих целях будет продолжена работа по наращиванию взаимных поставок промышленной и сельскохозяйственной продукции, а также активному участию узбекских предприятий в торговых выставках в Китае.
Портфель действующих совместных инвестиционных проектов достигает порядка 60 миллиардов долларов, в Узбекистане работают более 6 тысяч совместных предприятий.
Определены перспективные направления промышленной кооперации в энергетике, химической промышленности, металлургии, производстве строительных и продовольственных товаров, транспорте и инфраструктуре, сельском хозяйстве и высоких технологиях. Будут расширяться «точки роста»
в цифровой экономике, горнодобывающей отрасли, освоении и переработке минеральных ресурсов.
В качестве успешного примера технологического партнерства отмечено сотрудничество с компанией BYD по производству электромобилей. Поддержаны планы по расширению мощностей производства и уровня локализации.
Китайским компаниям предложено активнее участвовать в создании производств в совместных промышленных зонах в регионах Узбекистана.
Подчеркнута заинтересованность в дальнейшем расширении взаимодействия с ведущими финансовыми институтами Китая и их присутствия в нашей стране.
Дана высокая оценка сотрудничеству в сфере энергетики. Узбекистан заинтересован в расширении партнерства в традиционной и альтернативной энергетике, а также привлечении китайских компаний к проектам мирного атома.
Активно развиваются межрегиональные обмены. Все области Узбекистана активно взаимодействуют с китайскими провинциями и реализуют значительный портфель совместных проектов. В мае в Сиане состоялся третий форум регионов.
Особое внимание уделено развитию транспортной взаимосвязанности. Эффективно продолжается строительство стратегической железной дороги Китай – Кыргызстан – Узбекистан. Выражена уверенность, что этот маршрут станет важным звеном транспортной архитектуры Евразии и усилит взаимосвязанность в рамках инициативы «Один пояс, один путь».
Важное место в повестке переговоров заняли вопросы расширения туристических и гуманитарных обменов. Действует безвизовый режим, обсуждены планы по расширению географии авиасообщения и увеличению частоты рейсов между городами двух стран.
Ведется последовательная работа по открытию Культурных центров Узбекистана и Китая. До конца года планируется проведение Дней узбекской культуры в Китае. Предложено принять Программу культурных мероприятий на 2027–2029 годы.
Продолжается сотрудничество в сферах науки, образования и подготовки кадров. Будет продолжена деятельность «Мастерских Лу Бань» и институтов Конфуция, а также развитие совместных образовательных проектов в регионах.
Выражена заинтересованность в дальнейшем расширении изучения китайского языка, межвузовских образовательных программ и увеличении квот для обучения узбекской молодежи в Китае.
Перспективным направлением сотрудничества определено освоение космоса.
Особое внимание уделено дальнейшему углублению регионального партнерства в формате «Китай – Центральная Азия» и подготовке к его третьему саммиту в Китае в следующем году.
Президент Узбекистана пригласил главу КНР посетить нашу страну с визитом. Встреча прошла в традиционно доверительной, открытой и дружественной атмосфере.