O‘zbekiston va Belarus adliya vazirliklari o‘rtasida hamkorlik kuchaytiriladi
Minsk shahriga tashrif doirasida adliya vazirining birinchi o‘rinbosari Mahmud Istamov boshchiligidagi O‘zbekiston delegatsiyasi Belarus Respublikasi adliya vaziri Oleg Slijevskiy bilan uchrashdi.
O‘zbekiston va Belarus Respublikalari Adliya vazirliklari o‘rtasida uzoq istiqbolga mo‘ljallangan do‘stlik aloqalari va hamkorlik munosabatlari yo‘lga qo‘yilganligi qayd etildi.
«Belarus Respublikasi Prezidenti A.Lukashenkoning o‘tgan yili 12-14 sentyabr kunlari mamlakatimizga amalga oshirilgan rasmiy tashrifi ikki vazirlik o‘rtasidagi o‘zaro aloqalarni yanada kengaytirishga turtki berdi. Bir haftadan so‘ng adliya vaziri o‘rinbosari I.Tushinskiy boshchiligidagi Belarus delegatsiyasi mamlakatimizga tashrif buyurib, O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi rahbariyati bilan uchrashuvlar o‘tkazdi, Namangan shahridagi va poytaxtimizning Shayxontohur tumanidagi davlat xizmatlari markazlari faoliyati bilan tanishdi. Belarus tomoni O‘zbekistonda davlat xizmatlarini takdim etish sohasida erishilgan yuksak natijalarni e’tirof etdi»,-deyiladi vazirlik xabarida.
Minskdagi uchrashuv chog‘ida tomonlar ko‘plab masalalar bo‘yicha o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada rivojlantirish, sud-huquq sohasida tajriba almashishning dolzarb jihatlarini muhokama qildi. O‘zbekiston va Belarus Respublikalari Adliya vazirliklari tomonidan 2001 yilning avgust oyida Minskda imzolangan Hamkorlik to‘g‘risidagi bitim doirasida hamkorlik munosabatlarini mustahkamlashga kelishib olindi.
Uchrashuv yakunida O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi delegatsiyasi Belarus Respublikasi Adliya vazirligining 100-yilligi munosabati bilan hamkasblariga esdalik sovg‘alari taqdim etishdi.

Министерства юстиции Узбекистана и Беларуси укрепляют партнерство
В рамках визита в Минск делегация Министерства юстиции Республики Узбекистан во главе с первым заместителем министра юстиции М. Истамовым встретилась с министром юстиции Республики Беларусь О. Слижевским.
Отмечалось, что между Министерством юстиции Республики Узбекистан и Министерством юстиции Республики Беларусь установлены долгосрочные дружественные связи и партнерские отношения.
«Новый импульс в расширении взаимодействия двух министерств придал официальный визит Президента Республики Беларусь А. Лукашенко в Узбекистан 12—14 сентября прошлого года. Спустя неделю делегация Беларуси во главе с заместителем министра юстиции И. Тушинским посетила Узбекистан, провела встречи с руководством Министерства юстиции Республики Узбекистан, ознакомилась с деятельностью центров государственных услуг в городе Намангане и Шайхантохурском районе Ташкента. Белорусской стороной были отмечены высокие результаты, достигнутые Узбекистаном в области предоставления государственных услуг»,-отметили в Минюсте.
В ходе встречи в Минске стороны обсудили актуальные аспекты дальнейшего наращивания взаимовыгодного сотрудничества по широкому спектру вопросов, обмену опытом в судебно-правовой сфере. Достигнута договоренность об укреплении партнерских отношений в рамках Соглашения о сотрудничестве, подписанного Министерством юстиции Республики Узбекистан и Министерством юстиции Республики Беларусь в августе 2001 года в Минске.
В конце встречи делегация Министерства юстиции Республики Узбекистан вручила коллегам сувениры в честь 100-летия Министерства юстиции Республики Беларусь.