Yilning eng faol 14 hamshirasi aniqlandi
Poytaxtimizda «Hamshira-2018» respublika ko‘rik-tanlovining final bosqichi bo‘lib o‘tdi. Tadbir O‘zbekiston Sog‘liqni saqlash vazirligi, Sog‘liqni saqlash xodimlari Kasaba uyushmasi respublika kengashi va O‘zbekiston Hamshiralar assotsiatsiyasi hamkorlikda tashkil etildi.Tanlovning final bosqichida Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyat bosqichlarida g‘olib bo‘lgan 14 nafar hamshira qizlar o‘zaro bellashdi.
Bugungi kunda mamlakatimizda sog‘liqni saqlash tizimida uch yuz ming nafardan ko‘proq o‘rta tibbiyot xodimlari xalqimizga tibbiy xizmat ko‘rsatmoqda. Ularning faoliyatini har tomonlama qo‘llab-quvvatlash, o‘rta tibbiy xodimlarni tayyorlash,malakasini oshirish, hamshiralar zamon talabiga mos faoliyat yuritishi uchun qulay sharoit yaratish doimiy e’tiborda. Buning uchun, eng avvalo, tibbiyot kollejlarida yoshlarga xalqaro andozalar darajasida ta’lim berish, jahon tibbiyotini ilg‘or yutuqlarni chuqur o‘rgatishga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Rivojlangan davlatlar tajribasidan kelib chiqib oliy ma’lumotli hamshiralar tayyorlash tizimi yo‘lga qo‘yilgani aholiga hamshiralik yordamini sifatli ko‘rsatish, bu yo‘nalishda jahon tibbiyotining eng ilg‘or uslublarini amaliyotga joriy etishda muhim omil bo‘lmoqda. Bugungi kungacha Toshkent Tibbiyot Akademiyasi va tibbiyot institutlarining «Oliy hamshiralik ishi» bo‘limlarida anesteziologiya va reanimatsiya, xirurgiya, akusherlik va menejment yo‘nalishlari bo‘yichato‘rt yarim ming nafar oliy ma’lumotli bakalavr xamshiralar tayyorlandi, yuz nafarga yaqinhamshiralar magistr darajasiga ega. Ular davolash-profilaktika muassasalarida bosh, katta va yetakchi hamshira hamda tibbiyot instituti va kollejlarida o‘qituvchi sifatida faoliyat yuritmoqda.
Yurtimizdagi birlamchi tibbiy-sanitariya muassasalarida umumiy amaliyot vrachlari, tor soha mutaxassislari bilan bir qatordayuz ming nafardan ko‘proq patronaj hamshiralar xalqimizga tibbiy yordam ko‘rsatmoqda. Ularga o‘z zimmalariga yuklangan vazifalarni samarali ado etishlari uchun barcha sharoitlar yaratilmoqda.
Tibbiy patronaj xizmatining maqomi, maqsadi va vazifasi aniq belgilandi. 2017-yil 13-sentyabrda qabul qilingan Vazirlar Mahkamasining «Birlamchi tibbiy-sanitariya yordami muassasalarida tibbiy xizmatlar sifatini yaxshilashga, o‘tkazilayotgan profilaktika tadbirlarining samaradorligi uchun mas’uliyatni oshirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi qarori qabul qilinishi soha rivoji uchun yana bir imkoniyat bo‘ldi. Ushbu qarorga muvofiq, birlamchi tibbiy-sanitariya tizimida ishlayotgan vrachlar qatorida aholining patronaj bilan to‘liq qamrab olish, onalar, bolalar o‘limi, nogironlikning oldini olish, kasallikka chalinish ko‘rsatkichlarini pasaytirishga erishayotgan patronaj hamshiralar ham moddiy rag‘batlantiriladigan bo‘ldi.
Hamshiralik ishi keng qamrovli jarayon bo‘lib, tibbiyotning biror yo‘nalishini bu mutaxassis faoliyatisiz tasavvur etib bo‘lmaydi. Ayniqsa, shoshilinch tibbiy xizmat, reanimatsiya, operatsiya bloklarida malakali hamshiraning bilim, mahorati, tajribasi, o‘z kasbiga sadoqati bemorni sog‘lom hayotga qaytarishda muhim omil bo‘ladi.Ana shunday sharafli va mas’uliyatli kasb sohibalarini har tomonlama qo‘llab-quvvatlash yo‘lida Sog‘liqni saqlash vazirligi tomonidan hamshiralik ishiga zamonaviy texnologiyalarni tatbiq etish bo‘yicha doimiy seminar-treninglar, mahorat darslari tashkil etilayotir. Sohada orttirilgan ilg‘or tajribalarni ommalashtirish maqsadida maxsus ko‘rik-tanlovlar, davra suhbatlari, muloqotlar yo‘lga qo‘yilgan.
«Hamshira-2018» tanlovi ham shunday muhim loyihalardan biridir. O‘tgan yillardan farqli ravishda bu yil tanlovni o‘tkazish tartibi, baholash mezonlari yanada takomillashdi. Tanlovda asosiy e’tibor hamshiralarning bilimi, intellektual va kasbiy salohiyatiga qaratiladigan bo‘ldi. Shuningdek, ishtirokchilarning tibbiyot bilan birga mamlakatimizdagi siyosiy jarayonlar, sog‘liqni saqlash tizimidagi islohotlarga daxldorlik tuyg‘usi, faol fuqarolik pozitsiyasi baholashning muhim mezonlaridan etib belgilandi.
Tanlovda Respublika Shoshilinch tibbiy yordam ilmiy markazi Andijon viloyat filiali Markaziy qabulxona bo‘limi hamshirasi Dilnoza Xoliqova birinchi o‘rin sovrindori bo‘ldi. U tashkilotchilar tomonidan diplom va esdalik sovg‘alari bilan taqdirlandi.Zomin tuman tibbiyot birlashmasi Yuqumli kasalliklar bo‘limi hamshirasi Holida Yusupova ikkinchi, Respublika Shoshilinch tibbiy yordam ilmiy markazi Farg‘ona viloyat filiali Qabul diagnostika bo‘limi hamshirasi Marhabo Abdukarimova uchinchio‘ringa sazovor bo‘ldi. Ularga ham tanlov tashkilotchilari tomonidan diplom va qimmatbaho sovg‘alar taqdim etildi.
An’anaga muvofiq, bu yil ham «Hamshira-2018» tanlovida birinchi, ikkinchi, uchinchi o‘rinni qo‘lga kiritgan g‘oliblar tibbiyot oliy o‘quv yurtlariga imtiyozli asosda o‘qishga qabul qilinadi.

Определены самые активные 14 медсестер года
В столице состоялся финальный этап республиканского смотра-конкурса «Хамшира-2018». Мероприятие организовано Министерством здравоохранения в сотрудничестве с Республиканским советом Профсоюзов работников здравоохранения и Ассоциацией медсестер Узбекистана. Финал конкурса собрал 14 медсестер, победивших в Республике Каракалпакстан и областных этапах.
Сегодня в системе здравоохранения страны действуют более трех сотни тысяч средних медицинских работников. Постоянное внимание уделяется подготовке и повышению квалификации средних медицинских работников, всесторонней поддержке их деятельности, созданию удобных условий для того, чтобы медсестры действовали в ногу со временем.
Налаживание системы подготовки медсестер с высшим образованием, исходя из опыта развитых стран, становится важным фактором в оказании качественной медсестринской помощи населению, внедрении в практику самых передовых методов мировой медицины в этом направлении. До сегодняшнего дня Ташкентской медицинской академии и в отделениях «Высшего медсестринского дела» медицинских институтов по направлениям анестезиология и реанимация, хирургия, акушерство и менеджмент подготовлены 4,5 тысяч бакалавров-медсестер с высшим образованием, около ста медсестер имеют степень магистра. Они действуют в качестве главных, старших и ведущих медсестер в лечебно-профилактических учреждениях, а также преподавателей в медицинских институтах и колледжах.
В первичных медико-санитарных учреждениях страны наряду с врачами общей практики, специалистами узкого профиля нашему народу медицинскую помощь оказывает более ста тысяч патронажных медсестер. Для них создаются все условия, чтобы возложенные на них задачи они выполняли эффективно.
Четко определены статус, цели и задачи медицинской патронажной службы. Принятие 13 сентября 2017 года постановления Кабинета Министров «О дополнительных мерах по улучшению качества медицинских услуг, повышению ответственности за эффективность проводимых профилактических мероприятий в учреждениях первичной медико-санитарной помощи» стало еще одной возможностью для развития сферы. Согласно данному постановлению, наряду с врачами, действующими в первичной медико-санитарной системе, стали материально поощряться и патронажные медсестры, добивающиеся снижения показателей заболеваемости, предотвращения инвалидности, детской и материнской смертности, сумевших полностью охватить население патронажем.
Медсестринское дело является широкомасштабным процессом и ни одно направление медицины нельзя представить без деятельности этого специалиста. Особенно в операционных блоках, реанимационных отделениях, срочной медицинской службе важным фактором в возвращении больного в здоровую жизнь становится знания, навыки, опыт и любовь к профессии квалифицированных медсестер. На пути всесторонней поддержки хозяек этой ответственной профессии со стороны Министерства здравоохранения постоянно организуются семинары-тренинги, уроки мастерства по внедрению современных технологий в медсестринское дело. С целью популяризации накопленных в сфере передовых опытов налажены специальные смотры-конкурсы, «круглые столы».
Конкурс «Хамшира-2018» — один из таких важных проектов. В отличие от прошлогодних конкурсов в нынешнем году порядок проведения, критерии оценки усовершенствованы. В конкурсе основное внимание уделяется знаниям, интеллектуальному и профессиональному потенциалу медсестер. А также важными критериями оценки стали чувство сопричастности участников к происходящим в стране политическим процессам, реформам в системе здравоохранения, их активная гражданская позиция.
В конкурсе победительницей стала медсестра Центрального приемного отделения Андижанского областного филиала Республиканского научного центра экстренной медицинской помощи Дилноза Холикова. Она награждена дипломом и памятными подарками со стороны организаторов. Второе место заняла медсестра отделения инфекционных заболеваний Зааминского районного медицинского объединения (Джизакская область) Холида Юсупова, третье — Мархабо Абдукаримова, медсестра приемно-диагностического отделения Ферганского областного филиала Республиканского научного центра экстренной медицинской помощи. Им тоже со стороны организаторов конкурса вручены дипломы и ценные подарки.