Adliya vazirligi: «Maktablarda huquqiy fanlardan o‘tilayotgan darsliklar qoniqarsiz»
O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi tomonidan maktab, akademik litsey va kasb-hunar kollejlarida o‘tilayotgan huquqiy fanlarning o‘quv dasturlari hamda darslik sifatida tavsiya etilgan 2014-yilda chop etilgan 8-sinflarga mo‘ljallangan “O‘zbekiston davlati va huquqi asoslari”, 2014-yilda chop etilgan 9-sinf uchun “Konstitutsiyaviy huquq asoslari”, 2017-yilda chop etilgan 10-sinflarga mo‘ljallangan  “Davlat va huquq asoslari” va shu nomdagi 2018-yilda chop etilgan 11-sinf o‘quvchilari uchun adabiyotlarining mazmuni huquqiy ta’limga qo‘yilayotgan talablar asosida o‘rganildi.
O‘rganish natijalariga ko‘ra, darsliklarda davlat va huquq masalalari, huquqiy tushuncha va atamalarga oid ma’lumotlar murakkab tilda yozilganligi, o‘quvchilarning eslab qolish qobiliyati, tafakkuri, yoshi va psixofiziologik xususiyatlari e’tiborga olinmaganligi kabi salbiy holatlar aniqlandi. Masalan, 8-sinf darsligining 25-mavzusi “Ichki ishlar va adliya vazirligi. Notarial idoralar va advokatura” masalasiga bag‘ishlangan bo‘lib, unda “Oliy yuridik ma’lumotli va belgilangan tartibda advokatlik faoliyati bilan shug‘ullanish huquqini beruvchi litsenziya (ruxsatnoma)ni olgan O‘zbekiston Respublikasi fuqarosi O‘zbekiston Respublikasida advokatlik faoliyatini amalga oshirish huquqiga ega. Advokatlik ruxsatnomasini olish uchun malaka komissiyasi imtihonini topshirish shart” (144-bet) tushunchasi berilgan. U rasmiy yuridik qoida bo‘lib, maktab o‘quvchisi uchun tushunarsiz hisoblanadi.
Shu bilan birga, 9-sinf darsligida ayrim mavzular o‘zbek adabiy til qoidalariga rioya etmagan holda: “Barcha davlat organlari o‘z aktlarining” (9-bet), “demokratiya va ijtimoiy adolat ideallarini tan olish” (18-bet), “normativ-huquqiy akt”(20 bet) jumlalari qo‘llanilgan. Shuningdek, ayrim mavzulardagi “Huquqiy idealizm va huquqiy nigilizm” (14-bet), “majoritar” va “proporsional” (157-bet) atamalarining mazmun-mohiyati o‘quvchi uchun ochib berilmagan.
10-sinf darsligida esa, “O‘zbekiston Respublikasi – xalqaro huquq sub’yekti” masalasiga bag‘ishlangan 1-bo‘limida umumiy mazmunga to‘g‘ri kelmaydigan: “1-§. Huquq – shaxs va davlat munosabatlarining mustahkam asosi”, “3-§. Birlashgan Millatlar Tashkilotining maqsad va vazifalari”, 4-§. O‘zbekiston Respublikasi fuqaroligi”, “5-§. Inson huquq va erkinliklarini himoyalash mexanizmi” mavzular yoritilgan.
Huquqiy ma’lumotlarni yoritishda mantiqiy ketma-ketlikka va izchillikka amal qilinmasligi o‘quvchilarda huquqiy tushunchaning noto‘g‘ri shakllanishiga hamda huquqiy savodsizlikning ortishiga sabab bo‘ladi.
Shuningdek, 11-sinf darsligida ham o‘quvchilar uchun tushunarsiz va murakkab, katta yoshdagi fuqarolar ham o‘zlashtirishi qiyin mavzular berilgan. Ya’ni, “Fuqarolarning Konstitutsiya va qonunlarda mustahkamlab qo‘yilgan huquq va erkinliklariga qarshi jinoyatlar”, “Oilaga, yoshlarga va axloqqa qarshi jinoyatlar”, “Tinchlik va xavfsizlikka qarshi jinoyatlar”, “Boshqaruv tartibiga qarshi jinoyatlar”, “Axborot texnologiyalari sohasidagi jinoyatlar” kabilar. Bu o‘quvchi uchun og‘irlik qiladi.
Aslida bunday huquqiy ma’lumotlar oliy yuridik ta’lim tizimida 2-, 3-kurs talabalari uchun, yurisprudensiya bo‘yicha tayanch bilim va ko‘nikmaga ega bo‘lgandan keyingina alohida fan sifatida o‘tilishi belgilangan.
Yuqoridagi holatlar va boshqa shunga o‘xshash faktlar bo‘yicha Adliya vazirligi tomonidan asosli tahliliy ma’lumot tayyorlanib, O‘zbekiston Respublikasi Xalq ta’limi vazirligiga ma’lum qilindi.  Mazkur masala bo‘yicha hamkorlikda ishlar olib borilishi belgilandi.
Qo‘shimcha qilinishicha, aniqlangan kamchilik va salbiy holatlarni bartaraf etish maqsadida Adliya vazirligi tomonidan vakolatli va manfaatdor davlat organlarini jalb etgan holda “Huquqiy fanlarga oid yangi avlod darsliklarini yaratish bo‘yicha “yo‘l xarita”si ishlab chiqilmoqda.

Министерство юстиции: содержание учебников по правовым дисциплинам в школах — неудовлетворительное
Обеспечение верховенства закона и воспитание личности в духе уважения к закону во многом связано с качеством системы правового образования и уровнем правовой культуры населения.
Специалисты Министерства юстиции Республики Узбекистан изучили учебные программы по правовым дисциплинам, которые преподаются в общеобразовательных школах, академических лицеях и колледжах, а также исходя из требований к правовому образованию содержание литературы и учебников, рекомендованных для восьмых классов, — «Основы государства и права Узбекистана» (опубликован в 2014 году), девятых классов —«Основы конституционного права» (опубликован в 2014 году), десятых классов — «Основы государства и права» (опубликован в 2017 году), одиннадцатых классов — «Основы государства и права» (опубликован в 2018 году).
Анализ показал, что в данных учебниках вопросы государства и права, правовые понятия и термины описаны сложным языком, без учета способностей учеников к запоминанию, их мышления, возраста и психофизиологических особенностей. К примеру, в учебнике для восьмых классов 25 тема посвящена министерствам внутренних дел и юстиции, нотариальным конторам и адвокатуре. В ней приводится такое понятие: "адвокатом в Республике Узбекистан может быть гражданин Республики Узбекистан, имеющий высшее юридическое образование и получивший в установленном порядке лицензию (разрешение) на право занятия адвокатской деятельностью. Для получения лицензии гражданин обязан сдать квалификационный экзамен" (стр. 144). Это официальное юридическое правило, которое не понятно для ученика.
В учениках для девятых классов тексты отдельных тем приводятся с нарушениями правил узбекского литературного языка. В том числе, на 9-й странице — “Барча давлат органлари ўз актларининг” (“Все государственные органы свои акты”), на 18-й странице — “демократия ва ижтимоий адолат идеалларини тан олиш” (“признание идеалов демократии и социальной справедливости»), на 20-й странице — “норматив-ҳуқуқий акт” («нормативно-правовой акт»). Кроме того, в некоторых темах не раскрыта суть и значение таких терминов, как «правой идеализм и правовой нигилизм» (14 стр.), «мажоритарный” ва “пропорциональный» (157 стр.).
В первой главе учебника для десятых классов приводятся параграфы 1-§. “Ҳуқуқ — шахс ва давлат муносабатларининг мустаҳкам асоси” («Право — прочная основа отношений личности и государства»), 3-§. “Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг мақсад ва вазифалари” («Цели и задачи Организации Объединенных Наций»), 4-§. “Ўзбекистон Республикаси фуқаролиги” («Гражданство Республики Узбекистан»), 5-§. “Инсон ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоялаш механизми”( «Механизм защиты прав и свобод человек»), которые по смыслу не подходят общему содержанию.
Нарушение логики и последовательности при раскрытии правовой информации приводит к тому, что у учеников формируется неверное представление о праве, а, как следствие, растет уровень правовой безграмотности.
Так, в учебниках для 11 классов представлены темы, которые сложны для освоения не только школьниками, но и взрослыми. К примеру, “Фуқароларнинг Конституция ва қонунларда мустаҳкамлаб қўйилган ҳуқуқ ва эркинликларига қарши жиноятлар” («Преступления против прав и интересов граждан, закрепленных в Конституции и законах») , “Оилага, ёшларга ва ахлоққа қарши жиноятлар”, («Преступления против семьи, молодежи и нравственности»), “Тинчлик ва хавфсизликка қарши жиноятлар”, («Преступления против прав мира и безопасности» ), “Бошқарув тартибига қарши жиноятлар” («Преступления против порядка управления»), “Ахборот технологиялари соҳасидаги жиноятлар” («Преступления в сфере информационных технологий»).
В действительности данная правовая информация для студентов 2-3-х курсов системы высшего юридического образования. Они преподаются студентам в виде отдельных дисциплин после того, как они получат фундаментальные знания и навыки по юриспруденции
По вышеприведенным и другим подобных фактам Министерством юстиции подготовлены обоснованные аналитические материалы, которые предоставлены Министерству народного образования Республики Узбекистан. В дальнейшем оба министерства намерены тесно сотрудничать по данному вопросу.
Для устранения выявленных недостатков и проблем Министерство юстиции с привлечением полномочных и заинтересованных государственных органов разрабатывает «Дорожную карту» по созданию учебников нового поколения по правовым дисциплинам.
В данной «дорожной карте» определены конкретные задачи по совершенствованию юридического образованию и литературы. В том числе предусмотрено:
во-первых, на основе международных стандартов и с учетом передового зарубежного опыта пересмотреть учебные планы, учебные программы правовых дисциплин и минимальные требования к правовому образованию учащихся общеобразовательных, средних специальных и профессиональных образовательных учреждений;
во-вторых, пересмотреть с критической точки зрения имеющиеся учебники и отредактировать их, привлечь профессиональных авторов (педагогов, юристов, филологов, психологов, художников-дизайнеров) и создать новые учебники, опубликовать их после получения положительных отзывов и рецензий специалистов;
в-третьих, принять меры по привлечению специалистов-правоведов (юристов) к ведению правовых дисциплин в школах с целью качественного образования учащихся, формированию у них представления о национальной правовой системе;
в-четвертых, разработать методическое пособие по современным методам и средствам обучения правовых дисциплин совместно с учеными-педагогами и юристами для обеспечения единства подходов в правовом образовании.
Стоить отметить, что повышение правовой грамотности в обществе и правовой культуры населения напрямую зависит от масштаба правовых дисциплин в системе образования, степени обеспеченности учебных заведений качественными учебниками.