AI-80 rusumli avtobenzin aksiz solig‘idan ozod qilindi — Prezident qarori
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining «AI-80 rusumli avtobenzin mahsulotini aksiz solig‘idan ozod qilish bo‘yicha» qarori qabul qilindi.
Qarorda quyidagilar nazarda tutilmoqda:
• 2022-yil 10-dekabrdan 2023-yil 1-martga qadar import qilinadigan, mahalliy korxonalar tomonidan ishlab chiqariladigan va tadbirkorlik subyektlari tomonidan yakuniy iste’molchilarga sotiladigan AI-80 rusumli avtobenzin mahsuloti uchun, istisno tariqasida, aksiz solig‘ini «nol» stavkada qo‘llash.
Natijada AI-80 rusumli avtobenzin mahsulotining chakana narxi amaldagi narxlarga nisbatan o‘rtacha 8,7 foizga kamayishi prognoz qilinmoqda.
Shuningdek, aksiz solig‘ining vaqtincha qo‘llanilmasligi natijasida aholi va tadbirkorlar ixtiyorida 213,7 mlrd so‘m mablag‘ qoladi.
• 2022-yil 10-dekabrdan 2023-yil 1-aprelga qadar «O‘zneftgazinspeksiya» va «O‘zenergoinspeksiya» tomonidan, istisno tariqasida, Biznes ombudsman bilan kelishilmasdan tadbirkorlik subyektlarini ularning moliyaviy-iqtisodiy faoliyatiga aralashmagan holda energiya resurslaridan noqonuniy va samarasiz foydalanish holatlarini tekshirishga ruxsat berilmoqda.
• Neft mahsulotlari va gazdan foydalanishni nazorat qilish inspeksiyasi va Elektr energetikada nazorat inspeksiyasi o‘tkaziladigan tekshiruvlar natijalari bo‘yicha avtobenzin mahsulotlarining ortiqcha yo‘qotishlariga va talon-tarojliklarga yo‘l qo‘ygan mansabdor shaxslarga nisbatan qonunchilik hujjatlarida belgilangan jazo choralarini qo‘llash, shuningdek, ularning faoliyatiga huquqiy baho berish yuzasidan huquqni muhofaza qiluvchi organlarga taqdimnomalar kiritib boriladi.
Ushbu qarorning qabul qilinishi, kuz-qish mavsumida iste’molchilarning avtobenzin mahsulotlariga bo‘lgan ehtiyojini o‘z vaqtida ta’minlash, ularning narxlarini barqarorlashtirish hamda aholining ortiqcha sarf-xarajatlarini qisqartirishga olib keladi, deyiladi xabarda.

В Узбекистане обнулили акциз на бензин АИ-80
Президент подписал постановление «О мерах по бесперебойному обеспечению потребителей автобензином в осенне-зимний период и предотвращению резкого повышения его цен».
Согласно документу, с 10 декабря 2022 года по 1 марта 2023 года к автобензину марки АИ-80, импортируемому, производимому отечественными предприятиями и реализуемому субъектами предпринимательства конечным потребителям, в порядке исключения будет применяться нулевая ставка акцизного налога.
Кроме того, с 10 декабря 2022 года по 1 апреля 2023 года инспекции по контролю за использованием нефтепродуктов и газа, а также инспекции по контролю в электроэнергетике при Министерстве энергетики разрешили в порядке исключения проводить проверки субъектов предпринимательства по фактам незаконного и неэффективного использования энергоресурсов без вмешательства в их финансово-экономическую деятельность, без согласования с уполномоченным по защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства.
Также вышеуказанным инспекциям разрешили вносить в правоохранительные органы представления по применению мер наказания, установленных актами законодательства, в отношении должностных лиц, допустивших излишние потери и хищение автобензина, а также даче правовой оценки их деятельности.
По данным, с 13 декабря на автомобильных заправках компании «Узбекнефтегаз» цена бензина марки АИ-80 снизится с 6 800 до 5 700 сумов или на 1 100 сумов.