Yelizaveta Shiller: «O‘zbeklar men kabi yuz minglab urush jabrdiydalariga qaynoq bag‘ridan joy bergan» (foto + video)
Yelizaveta Shiller.
Ehtiromu e’zozdan odamning ko‘ngli tog‘ yanglig‘ ko‘tariladi, mehr va qadrdan umriga umr qo‘shilib, quvonchdan keng olamga sig‘may qoladi. Shu kunlarda Olmaliq tumanlararo pochta aloqasi tarmog‘ining 5-aloqa bo‘limida 30 yil pochtachilik qilgan urush faxriysi Yelizaveta Shillerning mo‘’jazgina xonadoni shogirdlari, hamkasblari bilan har qachongidan gavjum.
9-may — Xotira va Qadrlash kuni arafasida onaxonni yo‘qlab keluvchilar yanada ko‘paydi. Bolaligining eng shodon, quvonchli kunlarini asirlikda, fashistlarning konslagerida o‘tkazgan Yelizaveta Mixaylovna uchun bu dorilomon kunlarning qadri o‘zgacha. Onaxon ehtiromu hurmatdan sarmast. Yetimlikda voyaga yetib, o‘z hayotini mustaqil qurishga odatlangan, baxtini O‘zbekistondan topgan ayol uchun soha vakillarining tashrifi har gal bayramga aylanib ketadi. Bu gal ham shunday bo‘ldi.
O‘zbekiston Respublikasi axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Azim Axmedxadjayev, O‘zbekiston axborot texnologiyalari va ommaviy  kommunikatsiya xodimlari kasaba uyushmasi Respublika kengashi raisi Asror Ishanxodjayev hamda bir guruh soha xodimlarining kelishidan onaxon yayrab ketdi.
— Mehrni shu yurtdan topdim, — dedi Yelizaveta Shiller quvonch bilan. — O‘zbeklar menga o‘xshash yuz minglab urush jabrdiydalariga qaynoq bag‘ridan joy berishdi. Buni unutib bo‘ladimi? Yo‘q, aslo! Davlatimiz, shaxsan Prezidentimizning biz urush va mehnat faxriylariga ko‘rsatayotgan g‘amxo‘rliklarini aytmaysizmi? Hamkasblarimizning iltifotlaridan boshim osmonda. Hamma-hammalaringizdan minnatdorman.
— Siz kabi faxriylarning ish tajribalaringiz, maslahatlaringiz soha rivoji uchun juda muhim, — dedi O‘zbekiston Respublikasi axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Azim Axmedxadjayev. — Soha mehnat jamoalari nomidan Aloqachilarning kasb bayrami hamda 9-may — Xotira va Qadrlash kuni bilan chin qalbimdan tabriklayman, xonadoningizga tinchlik-xotirjamlik tilayman. Doimo sog‘-salomat bo‘ling.
Samimiy va dilkash suhbatdan so‘ng soha rahbari Yelizaveta Shillerga sovg‘a-salomlar, anvoyi gullarni taqdim qildi.
Shu kuni axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalari sohasida uzoq yillar ishlab nafaqaga chiqqan bir guruh Ikkinchi jahon urush faxriylariga ana shunday izzatu ikrom ko‘rsatildi.

Елизавета Шиллер: Узбеки дали таким как я, испытавшим горе сотням тысяч людей, место в своей горячей душе (фото + видео)
От почета и уважения душа человека возвышается словно гора, от милосердия и высокой оценки прибавляется жизнь, от радости мир кажется тесным. В эти дни дом Елизаветы Шиллер, 30 лет проработавшей почтальоном в 5-ом отделении Алмалыкской межрайонной почтовой связи, полон учениками, коллегами по работе.
В канун 9 мая — Дня памяти и почестей гостей стало еще больше. Для женщины, детство которой прошло в фашистских застенках и концлагерях, такое внимание особенно дорого. Елизавета Михайловна словно опьянена от слов признательности и почитания. Она росла сиротой, старалась самостоятельно строить свою жизнь, счастье свое нашла в Узбекистане и визит коллег всегда доводит до благодарных слез. Так случилось и на этот раз.
Безмерно довольна оказалась ветеран от визита министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан Азима Ахмедхаджаева, председателя республиканского совет работников профсоюза информационных технологий и массовых коммуникаций Асрора Ишанходжаева и группы работников отрасли.
— Милосердие я нашла в этом благодатном краю, — говорит с радостным волнением Елизавета Шиллер. — Узбеки дали таким как я, испытавшим горе сотням тысяч людей, место в своей горячей душе. Разве это можно забыть? Никогда! А какуюзаботу о нас проявляет государство, лично Президент! Я благодарна за теплое внимание и коллегам. Всем, всем огромное спасибо!
— Для развития отрасли очень важны советы и предложения таких, как вы, ветеранов, — сказал министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан Азим Ахмедхаджаев. — От имени всего трудового коллектива от всей души поздравляю Вас с профессиональным праздником и 9 мая — Днем памяти и почестей, желаю мира вашему дому. Будьте всегда здоровы.
После душевной беседы руководитель отрасли вручил Елизавете Шиллер подарки и огромный букет цветов.
В этот день такое же уважение и почет были оказаны еще нескольким ветеранам Второй мировой войны, проработавшим долгие годы в сфере связи Узбекистана.