«Telegram» va «VKontakte» «qora ro‘yxat»ga kiritildi
Yevrokomissiya qaroqchilikka sharoit yaratib, ortidan daromad olishi mumkin bo‘lgan resurslarning yangi ro‘yxatini e’lon qildi. RBK yozishicha, ushbu ro‘yxatga ilk marotaba «Telegram» messenjeri hamda «VKontakte» ijtimoiy tarmog‘i kiritildi.
Ro‘yxat bir qator huquq egalarining hisobotlari asosida shakllantiriladi. Xususan, «Telegram» foydalanuvchilari, ommaviy kanallardan ham foydalangan holda «kontentni noqonuniy ayirboshlash» (musiqa, kitoblar, filmlar, teledasturlar, yangilik va xabarlar kabilar) bilan shug‘ullanishyapti. Bundan tashqari, obunachilar qaroqchilik kontenti mavjud saytlarga havolalarni ham o‘zaro baham ko‘rishmoqda, deyiladi Yevrokomissiya xulosasida.
«VKontakte»ga ham deyarli shu yo‘sindagi ayblovlar qo‘yilgan.
Kutilmaganda o‘zlarini «qora ro‘yxat»da ko‘rgan «Telegram» hamda «VKontakte» vakillari e’tirozlarini bildirishni boshlashdi. Masalan, «Telegram» o‘z platformasida har qanday zararli kontentga toqat qilmasligini va ularni 24 soat davomida o‘chirib tashlayotganini ma’lum qilgan. «VKontakte» ham qaroqchilikka kurashdan chetda turmaganini, huquq egalarining har qancha e’tirozlari bo‘lsa, elektron shaklda qabul qilishini bildirgan.

Евросоюз внес Telegram и «ВКонтакте» в «список наблюдения за пиратством»
Еврокомиссия опубликовала новый список ресурсов, которые способствуют пиратству и могут получать от него выгоду. В перечень впервые включили мессенджер Telegram и социальную сеть «ВКонтакте», сообщает РБК.
Список формируется на основе отчетов групп правообладателей. Они сообщили, что пользователи Telegram, используя в том числе публичные каналы, «обмениваются нелегальным контентом, в частности музыкой, книгами, новостными публикациями, фильмами и телепрограммами». Кроме того, подписчики делятся ссылками на другие сайты, которые размещают пиратский контент, полагают в Еврокомиссии.
Соцсеть «ВКонтакте» также включена в список из-за множества жалоб со стороны правообладателей, говорится в документе. Пользователи соцсети могут иметь несанкционированный доступ к книгам, а также к фильмам и телепередачам, в частности через встроенные видеоплееры.
Хотя Telegram и «ВКонтакте» сообщили, что борются с нелегальным контентом, на них поступает много жалоб от правообладателей, заявили в Еврокомиссии. В связи с этим она включила оба ресурса в «список наблюдения за пиратством»