Mirziyoyev va Lukashenko yangi qo‘shma korxonani ochishdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev va Prezident Aleksandr Lukashenko Toshkent qishloq xo‘jaligi texnikasi zavodi hududida tashkil etilgan «Amkodor-Agrotexmash» qo‘shma korxonasini ochdi.
Umumiy qiymati 33 million dollar bo‘lgan mazkur loyiha 2018-2021-yillarga mo‘ljallangan. Bugun rasman ishga tushgan birinchi bosqichda qurilish va qishloq xo‘jaligida foydalaniladigan 12 turdagi ekskavatorlar ishlab chiqariladi. Mahalliylashtirish darajasi 2019-yilda 22 foizga, 2021-yilda kamida 50 foizga yetkaziladi.
Davlatimiz rahbari mahsulot turlarini ko‘paytirish va mahalliylashtirish darajasini oshirish zarurligini ta’kidladi. O‘zbekiston qishloq xo‘jaligi texnikalarini mintaqamizdagi mamlakatlarga yetkazib berish uchun qulayligini qayd etdi.

Шавкат Мирзиёев и Александр Лукашенко открыли совместное предприятие
Президенты Шавкат Мирзиёев и Александр Лукашенко открыли совместное предприятие «Амкодор-Агротехмаш», созданное на территории Ташкентского завода сельскохозяйственной техники. Об этом сообщила пресс-служба Президента.
Проект стоимостью 33 миллиона долларов будет реализован в 2018-2021 годах. На первом этапе, который официально введен в строй сегодня, будут производить строительные и сельскохозяйственные экскаваторы 12 видов. Степень локализации будет доведена до 22 процентов в 2019 году и как минимум 50 процентов в 2021 году.
Глава нашего государства отметил необходимость расширения ассортимента и повышения уровня локализации продукции. Подчеркнул, что Узбекистан имеет благоприятное расположение для доставки сельхозтехники в страны нашего региона.