Ona 2 yildan beri Koreyada, ota farzandiga zulm o‘tkazyapti, buvi esa shikoyatchi
Ombudsmanga Jizzax viloyatidan kelib tushgan murojaatga ko‘ra, fuqaro B.O.ning nabirasiga otasi tomonidan bosim va zo‘ravonlik qilib kelingan.
Murojaatda yozilishicha, B.O.ning qizi K.S. 2022-yildan buyon Koreyada ishlaydi. Uning 8 yoshli o‘g‘li esa kuyovi, ya’ni K.S.ning eri qaramog‘ida qolgan.
Ombudsman bergan rasmiy ma’lumotga ko‘ra, murojaatga ilova qilingan videoyozuvda er-xotinning videoqo‘ng‘iroq orqali janjallashgani va ota o‘g‘lining bo‘g‘ziga pichoq tiragani aks etgan. Shuningdek, ayol eri tomonidan ko‘p marotaba kaltaklangani va sog‘lig‘iga zarar yetgani haqida gapirgan.
«Murojaat darhol Ombudsman tomonidan nazoratga olinib, holat uning Jizzax viloyatidagi mintaqaviy vakili hamda Ijtimoiy himoya milliy agentligi Jizzax viloyati boshqarmasi bilan hamkorlikda joyiga chiqib o‘rganildi», – deyiladi rasmiy xabarda.
Aniqlanishicha, hozirda fuqaro K.S.ning voyaga yetmagan o‘g‘li buvisi bilan yashamoqda. Bola bilan suhbat o‘tkazilganda, ota-onasi o‘rtasidagi salbiy munosabatdan norozi ekanligini, otasi bilan yashashni xohlamasligi hamda buvisi bilan qolishni istashini bildirgan. Shundan so‘ng, fuqaro K.S.ning voyaga yetmagan o‘g‘liga buvisi vaqtinchalik vasiy etib tayinlangan.
Ota esa voyaga yetmagan farzandiga nisbatan o‘ldirish yoki zo‘rlik ishlatish bilan qo‘rqitishda ifodalangan g‘ayriqonuniy harakatlari bilan Jinoyat kodeksining 112-moddasi 1-qismida nazarda tutilgan jinoyatni qasddan sodir etganlikda ayblanib, unga nisbatan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.

В Джизаке отец приставил нож к горлу 8-летнего сына во время ссоры с женой
В офис омбудсмана Узбекистана поступило обращение от жительницы Джизакской области Б. О. о давлении и насилии в отношении её внука со стороны его отца. Об этом сообщила обмудсмана.
Согласно заявлению, её дочь К. С. с 2022 года работает в Корее, а её 8-летний сын остался под присмотром отца. На видео, прикреплённом к заявлению, видно, как во время видеозвонка муж с женой ссорятся и мужчина приставляет нож к горлу мальчика. Отмечается, что мужчина ранее неоднократно избивал жену и наносил вред её здоровью.
Обращение немедленно было взято на контроль, ситуацию изучили на месте региональный представитель омбудсмана и Национальное агентство социальной защиты.
Было установлено, что сейчас мальчик живёт с бабушкой. Во время беседы ребёнок сказал, что он недоволен нездоровыми отношениями между родителями, не хочет жить с отцом, а хочет жить с бабушкой. После этого бабушку назначили временным опекуном внука.
В отношении отца возбуждено уголовное дело части 1 статьи 112 (угроза убийством или применением насилия) Уголовного кодекса Узбекистана.