O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev huzurida 2018-yil 10-oktyabr kuni Vazirlar Mahkamasi va iqtisodiy idoralar rahbarlari ishtirokida mamlakatni joriy yil 9 oyida ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish holati va yil yakunlari bo‘yicha kutilayotgan natijalar muhokamasiga bag‘ishlangan yig‘ilish bo‘lib o‘tdi. Bu haqda prezidentning matbuot xizmati xabar berdi.
Moliyaviy bozorning rivojlanishi iqtisodiyotni yanada liberallashtirish va tadbirkorlik uchun qulay shart-sharoitlar yaratishning asosiy omili hisoblanadi.
Shu bois mamlakatimizda bu borada keng ko‘lamli islohotlar amalga oshirildi. Jumladan, Prezidentimizning 2017-yil 2-sentyabrdagi «Valyuta siyosatini liberallashtirish bo‘yicha birinchi navbatdagi chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi farmoni amalda bo‘lgan valyutani tartibga solish tizimini tubdan isloh qilish, valyuta siyosatini liberallashtirish, barcha tadbirkorlik sub’yektlariga tashqi savdo faoliyatini amalga oshirishda teng sharoitlar yaratishning mutlaqo yangi tizimiga asos bo‘ldi.
Hech shubhasiz aytish mumkinki, mazkur hujjatda ko‘zda tutilgan chora-tadbirlarning amalga oshirilishi mamlakatimizda ishbilarmonlik muhitini yaxshilashga, investitsiya salohiyatining yuksalishiga, pirovardida, iqtisodiyot tarmoqlari samaradorligining yanada yaxshilanishiga xizmat qilmoqda.
Mamlakatimizda valyuta bozorining erkinlashtirilishi – iqtisodiyotda likvidlilik darajasi oshishiga hamda bo‘sh pul mablag‘larining muhim investitsiya va infratuzilma loyihalariga jalb etilishini taqozo qiladi.
O‘z navbatida, kapital bozorini rivojlantirish, xo‘jalik yurituvchi sub’yektlar, banklar va sug‘urta kompaniyalarining bo‘sh mablag‘larini muhim loyihalarga jalb qilish ham yaxshi samara beradi. Bu borada yangi islohotlarni amalga oshirish davlat budjeti xarajatlarini bir maromda moliyalashtirish uchun imkoniyatlarni yanada kengaytirishga xizmat qiladi.
Yig‘ilishda «Har bir oila – tadbirkor» davlat dasturining joylardagi ijrosi bo‘yicha mutasaddi rahbarlar hisoboti eshitildi.
Davlatimiz rahbari Harakatlar strategiyasiga muvofiq, mamlakatimizda kapital bozorini rivojlantirish, xo‘jalik yurituvchi sub’yektlar, tijorat banklari va sug‘urta kompaniyalarining bo‘sh mablag‘larini muhim investitsiya loyihalarini amalga oshirishga jalb qilish maqsadida qimmatli qog‘ozlarni muomalaga chiqarish, shuningdek, joriy yilni muvaffaqiyatli yakunlash va barcha prognoz qilingan asosiy makroiqtisodiy ko‘rsatkichlarga erishishni ta’minlash yuzasidan tegishli topshiriqlar berdi.

Президент дал поручения по успешному завершению года
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 10 октября 2018 года провел совещание, посвященное обсуждению состояния социально-экономического развития нашей страны по итогам 9 месяцев текущего года, а также ожидаемым к концу года результатам. Об этом сообщает пресс-служба Президента.
В совещании приняли участие руководители Кабинета Министров и соответствующих экономических ведомств.
Развитие финансового рынка является важным фактором дальнейшей либерализации экономики и создания благоприятных условий для предпринимательства.
В связи с этим в нашей стране осуществлены широкомасштабные реформы. В частности, Указ Президента нашей страны "О первоочередных мерах по либерализации валютной политики" от 2 сентября 2017 года способствовал коренному реформированию действовавшей системы валютного регулирования, либерализации валютной политики, созданию для всех субъектов предпринимательства равных условий при осуществлении внешнеторговой деятельности.
Реализация предусмотренных указом мер способствует улучшению деловой среды, повышению инвестиционного потенциала нашей страны, благодаря чему еще более активизируется деятельность секторов экономики.
Либерализация валютного рынка требует повышения ликвидности экономики и направления свободных денежных средств на реализацию важных инвестиционных и инфраструктурных проектов.
В свою очередь, важно развивать рынок капитала. привлекать свободные средства хозяйствующих субъектов, банков и страховых компаний к важным проектам. Осуществление новых реформ в этом направлении расширит возможности сбалансированного финансирования расходов Государственного бюджета.
На совещании заслушаны отчеты ответственных руководителей об исполнении на местах Государственной программы "Каждая семья - предприниматель" на местах.
Глава нашего государства дал соответствующие поручения по развитию рынка капитала в нашей стране в соответствии со Стратегией действий, выпуску в обращение ценных бумаг для привлечения свободных средств хозяйствующих субъектов, коммерческих банков и страховых компаний к реализации важных инвестиционных проектов, а также успешному завершению текущего года и достижению всех прогнозированных основных макроэкономических показателей.