Termizda Afg‘oniston konsulxonasi ochiladi
Afg‘oniston Islom Respublikasida amaliy tashrif bilan bo‘lib turgan O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov boshchiligidagi Hukumat delegatsiyasi 2018-yil 8-iyul kuni «Arg» saroyida Prezident Muhammad Ashraf G‘ani tomonidan qabul qilindi. Bu haqda TIV axborot xizmati xabar qildi.
Suhbat avvalida Vazir O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Afg‘oniston rahbariga iliq salom va ezgu tilaklarini yetkazdi.
Bo‘lib o‘tgan suhbat davomida ikki tomonlama munosabatlarning dolzarb masalalari, avvalo Afg‘oniston Prezidentining 2017-yil dekabr oyida O‘zbekistonga rasmiy tashrifi va oliy darajadagi muzokaralar doirasida erishilgan kelishuvlarni tadbiq etish jarayoni muhokama qilindi. Shu o‘rinda yirik qo‘shma investitsiya, transport-kommunikatsiya, savdo-iqtisodiy loyihalarni amalga oshirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Uchrashuvda Termiz shahrida Afg‘oniston konsulxonasini ochishga O‘zbekiston roziligi tasdiqlandi.
Shuningdek, Afg‘oniston va chegaradosh mintaqadagi vaziyat yuzasidan fikr almashildi.
2018-yil mart oyida Afg‘oniston bo‘yicha Toshkent xalqaro konferensiyasida ishtirok etgan va batafsil nutq so‘zlagan Prezident Muhammad Ashraf G‘ani o‘z mamlakatida tinchlik jarayoniga ko‘maklashishga qaratilgan faol sa’y-harakat uchun O‘zbekiston tomoniga minnatdorchilik bildirdi.

В Термезе откроется афганское консульство
Правительственная делегация Республики Узбекистан во главе с Министром иностранных дел Абдулазизом Камиловым, находящая с рабочим визитом в Исламской Республике Афганистан, 8 июля 2018 года была принята Президентом Мухаммадом Ашрафом Гани во дворце «Арг». Об этом сообщила пресс-служба МИД.
В ходе состоявшейся беседы обсуждены актуальные вопросы двусторонних отношений, прежде всего ход выполнения договоренностей, достигнутых в рамках официального визита Президента Афганистана в Узбекистан и переговоров на высшем уровне в декабре 2017 года. В этом контексте рассмотрены вопросы реализации крупных совместных инвестиционных, транспортно-коммуникационных, торгово-экономических проектов.
На встрече было подтверждено согласие Узбекистана на открытие афганского консульства в г.Термезе.
Стороны также обменялись мнениями по ситуации в Афганистане и в прилегающем регионе.
Президент Мухаммад Ашраф Гани, который принимал участие и выступил с обстоятельной речью на Ташкентской международной конференции по Афганистану в марте 2018 года, поблагодарил узбекскую сторону за прилагаемые энергичные усилия по содействию мирному процессу в его стране.