Тошкент шаҳрининг турли туманларида электр энергияси таъминоти билан боғлиқ авариялар ҳамда тармоқларда кучланишнинг пасайиб кетиши ортидан «Тошкент шаҳар электр тармоқлари» МЧЖ бошлиғи ва 11 нафар туман электр таъминоти корхоналари бошлиқлари, 13 нафар туман корхонаси бош муҳандислари, 3 нафар туман корхонаси диспетчерлик хизмати ходимлари — жами 28 нафар мансабдор шахс интизомий жавобгарликка тортилди.
Жумладан, корхонада штат етарли эмаслиги маълум қилинди. Жамиятнинг 410 нафар ишчи-ходимдан иборат 78 та авария бригадаси, 34 та махсус автотранспорт воситаси юзага келаётган авария ҳолатларини бартараф этиш учун етарли эмас. 35 та штат бирликларига эҳтиёж мавжуд.
Шунингдек:
• Кадрлар қўнимсизлиги. Сўнгги уч йилда жамиятда фаолият юритиб келаётган ходимларнинг 30 фоизи иш ҳақининг камлиги ва иш ҳажмининг катталиги сабабли тизимдан бўшаган. Шундан 228 нафари ёки 45 фоизи айнан эксплуатация хизмати мутахассисларини ташкил этади.
• Тармоқ модернизацияга муҳтож. 9 749 километрдан ортиқ электр тармоғининг 2 540 километр ёки 26 фоизи таъмирталаб аҳволда, мавжуд 90 та подстанциянинг 9 таси модернизация қилиниши, 2 тасининг қуввати оширилиши лозим.
• Махсус лабораториялар аҳволи оғир. Мавжуд 11 та махсус лаборатория автомашинасининг 6 таси замон талабларига жавоб бермайди, шундан тунги вақтда бор-йўғи иккитаси навбатчи сифатида ўз хизматини ўтамоқда. Бу бир вақтнинг ўзида бир нечта ҳудудда ўчишлар содир бўлган тақдирда қисқа муддатда аварияни аниқлаш ва тўлиқ бартараф этиш имкони бермаяпти.
• Call-марказга уланишда катта навбат. Ҳозирда тизимдаги 1154-рақамли CALL-марказ орқали мурожаатларни қабул қилувчи операторлар 5 нафарни ташкил этади. Шу сабабли оператор билан уланиш учун 60-70 тагача навбат юзага келган. Ўрганиш натижасида марказга қўшимча 10 нафар оператор бириктирилди.
• Истеъмолчиларни огоҳлантириш. Чекловлар ва авариялар ҳақида истеъмолчиларни вақтида хабардор қилиш ҳам талаб даражасида ташкил этилмаган. Июль ойининг 23 кунида 64 та авария бўйича истеъмолчилар огоҳлантирилмаган, 112 таси бўйича эса кеч огоҳлантирилган.

Из-за аварий, связанных с электроснабжением, и падения напряжения в различных районах города Ташкента к дисциплинарной ответственности привлечены директор ООО «Ташкентские городские электрические сети», руководители 11 районных предприятий электроснабжения, 13 главных инженеров районных предприятий, а также 3 сотрудника диспетчерской службы — всего 28 должностных лиц.
Согласно проверке Генеральной прокуратуры, в обществе с ограниченной ответственностью «Ташкентские городские электрические сети» выявлены системные проблемы.
В частности, было установлено, что в организации не хватает штатных сотрудников. 78 аварийных бригад, состоящих из 410 работников, и 34 единицы специализированной автотехники недостаточны для устранения возникающих аварийных ситуаций. Необходимо дополнительно укомплектовать 35 штатных единиц.
За последние три года 30% сотрудников организации уволились из системы по причине низкой заработной платы и высокого объема работы. Из них 228 человек, или 45%, составляли специалисты по эксплуатации.
Из более чем 9749 километров электросетей — 2540 километров (или 26%) находятся в аварийном состоянии. Из 90 существующих подстанций 9 нуждаются в модернизации, а 2 требуют увеличения мощности.
Из 11 специализированных лабораторных автомобилей 6 не соответствуют современным требованиям. Из них только 2 работают в ночное время в режиме дежурства. Это не позволяет оперативно выявлять и полностью устранять аварии, если отключения происходят сразу в нескольких районах.
В настоящее время обращения принимаются через CALL-центр системы по номеру 1154, где работают всего 5 операторов. В результате, чтобы связаться с оператором, выстраивалась очередь до 60–70 человек. По итогам проверки к центру были привлечены дополнительно 10 операторов.
Также отмечено, что оповещение потребителей о плановых отключениях и авариях организовано на недостаточном уровне. В течение 23 дней июля по 64 авариям потребители не были своевременно уведомлены, по 112 случаям уведомление было сделано с опозданием.