Президент: Бу Тошкент шаҳридаги энг катта маҳаллалардан бири
Президент Шавкат Мирзиёев Яшнобод туманидаги Парвоз маҳалласида бўлиб, аҳоли ҳаёти билан танишди, деб ёзади давлат раҳбари матбуот хизмати.
Мамлакатимизда ҳар бир маҳалладаги «ўсиш нуқталари»ни аниқлаб, аҳолини тадбиркорликка ва ўзини ўзи банд қилишга жалб этиш, коммунал муаммоларни ҳал қилиб, ҳудудини ободонлаштириш чоралари кўрилмоқда. Парвоз маҳалласига ташриф чоғида шу борадаги ишлар ижросига эътибор қаратилди.
Бу ердаги 41 та кўп қаватли уйга «Шинам уй-жой» бошқарув сервис компанияси сифатли хизмат кўрсатмоқда. Давлатимиз раҳбари ушбу ширкат биносини кириб кўрди.
Компанияда туну кун диспетчерлик хизмати йўлга қўйилган. 35 доимий, 20 дан зиёд мавсумий иш ўрни яратилган. Бинода «Халқ банки» бўлими ҳам ташкил этилган.
Ҳудудда мактабгача таълим муассасалари, мактаб, спорт майдончалари бор. Президент шу ерда ўйнаётган болаларга эзгу тилаклар билдирди.
«Болаларимиз соғлом бўлиб, кўзларидан нур ёғилса, мен учун энг катта бахт шу. Сизларнинг билим олишингиз, касб-ҳунарлар эгаллашингиз, спорт билан шуғулланишингиз учун ҳамма шароитларни яратишга ҳаракат қиляпмиз. Сизлар яхши ўқиб, ал-Хоразмий, Мирзо Улуғбек боболаримизга муносиб бўлиб, ота-онангиз орзуларини ушалтирадиган инсонлар бўлиб улғайинг», — деди Шавкат Мирзиёев.
Маҳаллада савдо ва хизмат кўрсатиш соҳаларида 157 кичик бизнес субъекти бор. Аҳолини иш билан таъминлаш мақсадида жорий йилда умумий қиймати 73 миллиард сўм бўлган 6 та лойиҳани амалга ошириш ва 310 та янги иш ўрни яратиш режалаштирилган.
«Бу Тошкент шаҳридаги энг катта маҳаллалардан бири — 10 минг 200 нафардан зиёд аҳоли яшайди. Бу ерда шундай ишлар қилингани бошқа маҳаллаларга намуна бўлиши керак», — деди Президент.
Мутасаддиларга пойтахтимиздаги барча 524 та маҳаллани шундай обод қилиш, бунинг учун ҳар бирига маблағ ажратиб, лойиҳаларини тасдиқлаш бўйича топшириқ берилди.
Шу ерда нуронийлар, жамоатчилик вакиллари билан самимий суҳбат бўлди.
«Улуғ айём кунларда сизлар билан кўришганимдан хурсандман. Меҳр кўзда дегандек, ёшлар, нуронийлар билан гаплашсам ўзимга куч, катта режалар оламан. Одамларнинг ҳар бир гапи менга масъулият бағишлайди. Халқимизни рози қилсак, иншооллоҳ, ажри ҳам бўлади», — деди Президент.

Шавкат Мирзиёев посетил одну из махаллей Яшнабадского района (фото)
Президент Шавкат Мирзиёев посетил махаллю Парвоз Яшнабадского района и ознакомился с условиями жизни населения.
В нашей стране принимаются меры по выявлению «точек роста» в каждой махалле, привлечению населения к предпринимательству и самозанятости, решению коммунальных проблем и благоустройству территорий. Во время посещения махалли Парвоз рассмотрено состояние работы в этом направлении.
В махалле - 41 многоквартирный дом, которые обслуживает управляющая сервисная компания «Шинам уй-жой». Глава государства посетил офис компании.
Здесь налажена круглосуточная диспетчерская служба. Создано 35 постоянных, более 20 сезонных рабочих мест. В здании находится и отделение Народного банка.
На территории махалли расположены дошкольные учреждения, школы, спортивные площадки. Президент поговорил с играющими здесь детьми и выразил им наилучшие пожелания.
- Для меня самое большое счастье – видеть, что наши дети здоровы, что у них сияют глаза. Мы стараемся создать все условия, чтобы вы приобретали знания, профессии, занимались спортом. Желаю вам хорошо учиться, вырасти людьми, достойными наших предков Аль-Хорезми, Мирзо Улугбека, способными исполнить мечты своих родителей, - сказал Президент.
В махалле осуществляют деятельность 157 субъектов торговли и услуг. В целях обеспечения занятости населения в текущем году планируется реализовать 6 проектов на сумму 73 миллиарда сумов и создать 310 новых рабочих мест.
- Это одна из крупнейших махаллей Ташкента с населением более 10,2 тысячи человек. Проделанная здесь работа должна быть примером для других махаллей, - сказал Президент.
Ответственным лицам поручено точно так же благоустроить все 524 махалли столицы, выделить для каждой из них средства и утвердить их проекты.
Здесь же состоялась искренняя беседа с представителями старшего поколения и общественности.
- Рад встретиться с вами в этот светлый месяц. Каждый раз, когда я беседую с молодежью, старшими, это придает мне новые силы, вдохновляет на новые планы. Каждое мнение людей усиливает чувство ответственности. Если люди будут довольны, это не останется без награды, - сказал Президент.