Тошкентда бир қатор мансабдор шахсларга жиноят иши қўзғатилди
Жорий йилнинг март ойида Тошкент шаҳрининг Юнусобод туманидаги Аҳмад Дониш кўчасидаги автомобиль йўлининг 500 метр қисмида 40-50 см.гача чўкиш ҳолати юзага келганлиги туфайли, ушбу ҳудудда транспорт воситаларининг ҳаракати вақтинча чекланган эди.
Давлат хавфсизлик хизмати ҳамда Прокуратура органларининг ўрганишлари натижасида мазкур ҳолат юзасидан қуйидагилар аниқланди.
Хусусан, мутасадди ташкилотлар томонидан «Юнусобод-Туркистон» ер ости метро конструкциясининг атрофини ва ён қисмларини тупроқ билан қайта тўлдириш ва зичлаш ишлари сифатли бажарилмаганлиги, техник назорат талаб даражасида олиб борилмаганлиги ҳамда автомобиль йўлини реконструкция қилишда лойиҳалаштириш ишлари нотўғри олиб борилганлиги сабабли юқоридаги чўкиш ҳолати юзага келиб, натижада давлатга 4,5 млрд. сўм миқдорида зарар етказилган.
Ҳозирда ҳолат бўйича Республика Транспорт прокуратураси томонидан Тошкент метрополитени линияларини қуриш дирекцияси ва Тошкент шаҳар ҳокимлиги Ягона буюртмачи хизмати инжиниринг компанияси мансабдор шахсларига нисбатан Жиноят Кодексининг 207-моддаси 1-қисми билан жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.
Шунингдек, Аҳмад Дониш кўчасида юзага келган ҳолатни бартараф этиш бўйича мутасадди идоралар томонидан тегишли чора-тадбирлар ташкил этилмоқда.

Возбуждено уголовное дело по факту обвала участка дороги в Ташкенте
В марте текущего года на 500-метровом участке автодороги по улице Ахмада Дониша в Юнусабадском районе столицы произошло проседание грунта на 40-50 см. В связи с этим движение транспортных средств по этому участку было перекрыто.
В ходе расследования сотрудники СГБ совместно с представителями прокуратуры выяснили причину проседания.
«Из-за некачественного выполнения ответственными организациями работ по засыпке грунтом и уплотнению прилегающих и боковых частей подземной конструкции метро «Юнусабад-Туркестан», ненадлежащего технического контроля и неправильного проведения проектных работ при реконструкции автомобильной дороги произошел вышеуказанный обвал, в результате чего государству был нанесен ущерб в размере 4,5 млрд сумов», - говорится в официальной информации.
По данному факту в отношении должностных лиц дирекции по строительству линий Ташкентского метрополитена и инжиниринговой компании Службы единого заказчика хокимията города Ташкента возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 207 (Должностная халатность) Уголовного кодекса.
Также ответственным лицам даны поручения по устранению возникшей проблемы на дороге по улице Ахмада Дониша.