Қирғизистонда коронавирусга қараганда пневмониядан вафот этаётганлар кўп
«2020 йил 12 июль ҳолатига кўра республика бўйича жами 719 та янги СOVID-19 ҳолати қайд этилди, улардан 500 таси — Бишкекда», — деди республика коронавирусга қарши кураш штаби вакили.
Агентлик суҳбатдошининг сўзларига кўра, ўтган бир кеча-кундузда коронавирусдан етти киши — тўртта эркак ва учта аёл вафот этди. 150 нафар бемор шифохонадан тузалиб чиқди.
Штабнинг таъкидлашича, янги касалланганлар орасида 127 нафар тиббиёт ходим ҳам бор. Коронавирус пандемияси даврида жами 1656 нафар саломатлик посбонида инфекция аниқланган.
Ҳозирги кунда Қирғизистонда коронавирусга чалинганлар сони жами 10629 кишига етди. 132 нафари ҳаётдан кўз юмди. 3387 та бемор шифохонадан тузалиб чиққан.
Штабнинг маълум қилишича, ўтган бир кеча-кундузда 41 киши пневмониядан вафот этган. Пандемия бошлангандан бери ушбу касаллик туфайли вафот этганлар сони 423 кишига етди.

Число случаев COVID-19 в Киргизии превысило 10 тысяч
Число выявленных случаев COVID-19 в Киргизии превысило 10 тысяч, сообщили РИА Новости в воскресенье в республиканском штабе по борьбе с коронавирусом.
«На 12 июля 2020 года по республике зарегистрированы 719 новых случаев СOVID-19, 500 из них — в Бишкеке», — заявил представитель штаба.
По словам собеседника агентства, за минувшие сутки от коронавируса скончались семь человек — четверо мужчин и трое женщин. Выздоровели и были выписаны из больниц за сутки по стране более 150 пациентов.
Как добавили в штабе, среди новых случаев инфицирования 127 — медработники. Всего за время пандемии коронавирус выявили у 1656 работников медицинской сферы.
Таким образом, на сегодняшний день общее количество выявленных зараженных в Киргизии возросло до 10629. Умерли 132 человека. Выздоровели и были выписаны из больниц 3387 пациентов.
По данным штаба, также за сутки 41 человек скончался от внебольничной пневмонии. Общее количество смертей от этого заболевания с начала пандемии достигло 423.