Андижон туманида «Andijan Silk.Co» қўшма корхонаси очилди. Шавкат Мирзиёев ушбу корхонага ташрифи чоғида рамзий тугмани босиб, унинг фаолиятига старт берди. Бу ерда амалга оширилган ишлар билан танишди, дейилади Президент матбуот хизмати хабарида.
Масъулияти чекланган жамият шаклидаги ушбу Ўзбекистон – Хитой қўшма корхонасида пилла қайта ишланиб, тайёр маҳсулотлар ишлаб чиқариш йўлга қўйилди.
«Andijan Silk.Co» қўшма корхонасига 2 миллион 100 минг доллар эвазига Хитойда ишлаб чиқарилган ип йигирув ва тикув машиналари келтириб ўрнатилди. Натижада 150 киши доимий иш ўрнига эга бўлди. Жорий йил охиригача ишчилар сонини 300 тага етказиш кўзда тутилмоқда.
Лойиҳа тўлиқ қувват билан ишга туширилгач, йилига 300 тонна қуруқ пилла қайта ишланади. 2018 йилнинг ўзида 5,1 миллион долларлик тайёр маҳсулот экспорт қилиш режалаштирилган.
Шу ернинг ўзида пиллачиликни ривожлантириш, чарм-пайафзал, қурилиш материаллари, ип-калава ҳамда газламалар ишлаб чиқаришга мўлжалланган лойиҳалар тақдимоти ҳам ўтказилди.

Фоторепортаж. Шавкат Мирзиёев дал старт производству предприятия «Andijan Silk.Co» в Андижане
Шавкат Мирзиёев посетил совместное предприятие «Andijan Silk.Co» в Андижанском районе. В ходе посещения предприятия Президент нажал на символическую кнопку и дал старт производству. Затем ознакомился с проделанной здесь работой. Об этом сообщает пресс-служба Президента.
Узбекско-китайское совместное предприятие в форме общества с ограниченной ответственностью занимается переработкой коконов шелкопряда и производством готовой продукции.
В соответствии с постановлением главы государства от 29 марта 2017 года была образована ассоциация «Узбекипаксаноат». Ассоциацией в настоящее время проводится работа по ускоренному развитию отрасли, внедрению инновационных технологий, новых методов откорма гусениц шелкопряда, повышению качества и объемов заготовки коконов на основе изучения опыта передовых стран.
На СП «Andijan Silk.Co» установлено прядильное и швейное оборудование стоимостью 2,1 миллиона долларов китайского производства. Трудоустроены 150 человек. До конца года планируется довести количество работников до 300.
С запуском проекта на полную мощность здесь появится возможность переработки 300 тонн коконов в год. На текущий год запланирован экспорт готовой продукции на 5,1 миллиона долларов.
Здесь же состоялась презентация проектов по развитию шелководства, производству кожевенно-обувной продукции, стройматериалов, пряжи и тканей.