Исмоил Жўрабеков узоқ йиллик танаффусдан сўнг матбуотда чиқиш қилди
«Президент Шавкат Мирзиёевнинг «Қишлоқ ва сув хўжалигида давлат бошқаруви тизимини тубдан такомиллаштириш бўйича ташкилий чора тадбирлар тўғрисида»ги фармонини Ўзбекистон сув хўжалиги фахрийлари муҳим ҳужжат сифатида, чин дилдан олқишлаб кутиб олишди», — деб ёзмоқда ЎзА.
Хабарда айтилишича, мамлакатимизнинг асосий марказий нашри саналган «Халқ сўзи» газетасида ушбу фармон мазмун моҳиятига бағишланган «Обиҳаёт — ўтмишимиз, бугунимиз ва келажагимиз» мақоласи чоп этилди. Унинг муаллифлари — Ўзбекистонда хизмат кўрсатган ирригаторлар Исмоил Жўрабеков ва Виктор Духовний мақолани ҳаётий ва амалий иш тажрибаларидан келиб чиқиб ёзган.
Айтиш керакки, Исмоил Жўрабеков 1994–1998-йилларда Ўзбекистон қишлоқ ва сув хўжалиги вазири сифатида фаолият кўрсатган. У 2000–2004-йилларда аграр масалалар бўйича давлат маслаҳатчиси лавозимида ишлаган.

Исмаил Джурабеков впервые выступил в прессе после долгого перерыва
«Ведущие деятели водного хозяйства Узбекистана с большой радостью приняли Постановление Президента Шавката Мирзиёева «О мерах по коренному совершенствованию системы государственного управления сельским и водным хозяйством», — пишет «УзА».
Как сообщается, в газете «Народное слово», которая является основным центральным изданием нашей страны, опубликована статья «Вода - это наше прошлое, настоящее и будущее», посвященная сути и значению данного постановления. Авторы статьи — заслуженные ирригаторы Узбекистана Исмаил Джурабеков и Виктор Духовний написали статью исходя из жизненного опыта.
Надо отметить, Исмаил Джурабеков в 1994–1998-годах был министром сельского и водного хозяйства Узбекистана. В 2000–2004-годах работал государственным советником по аграрным вопросам.