Италия собиқ ички ишлар вазири узоқ йилга қамалиши мумкин
Италия сенати бош вазирнинг собиқ ўринбосари ва ички ишлар вазири Маттео Сальвинига қарши суд ишини кўриб чиқишга рухсат берди. У 2019 йил августда мамлакатга муҳожирларни киритишдан рад қилгани учун суд қилинади, дея хабар берди «BBC News».
«Шимол лигаси» ўнгчилар партияси етакчиси Сальвини 100 дан ортиқ инсонни ноқонуний ушлаб турганликда айбланмоқда: Шимолий Африканинг туб аҳолиси Лампедуза оролидаги портга йўловчиларни туширишга рухсат бермагани учун 19 кун давомида кемада қолишга мажбур бўлган.
Бунинг учун сиёсатчи 15 йилга қамалиши мумкин. Таъкидланишича, унга қарши яна битта шунга ўхшаш иш бўйича тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда. Европага муҳожирларни олиб бораётган бундай қутқарув кемалари сўнгги бир неча йил давомида бир неча марта Италия қирғоқларига келишган. Сальвини бортида ноқонуний муҳожирлар бўлган кемани ушлаб туриш бўйича яна бир ҳолатга шахсан жавобгар.
«Италияни ҳимоя қилиш — жиноят эмас. Мен қилган ҳаракатларимдан фахрланаман», — деган Сальвини янги суд иши ҳақидаги хабарга жавобан.
2018 йил июнда Италия ҳукумати қутқарув кемаларига Ўрта ер денгизида, ҳатто, ҳалокат сигналини юбораётган бўлса ҳам, қочоқларнинг қайиғига ёрдам беришни тақиқлаб қўйди. Ўшанда «Aquarius» кемаси ҳамманинг эътиборини жалб қилганди. Унинг бортида бошпана излаб келган 629 нафар муҳожир, жумладан, 120 нафар вояга етмаган бола бўлган. Бироқ Сальвини Сицилия портига уни қабул қилишни тақиқлади. Пировард натижада Испания қочоқлар учун Валенсиядаги портни очиб берган.
Европада миграция инқирози 2015 йилда авж олди. Халқаро миграция ташкилоти (IOM) маълумотларига кўра, 2017 йилда Италия денгиз орқали келган энг кўп — 119 минг нафар муҳожирни қабул қилган.

Бывший вице-премьер Италии пойдет под суд за отказ пускать в страну мигрантов
Сенат Италии разрешил вести дело против бывшего вице-премьера и министра внутренних дел Маттео Сальвини. Его будут судить за отказ пускать в страну мигрантов в августе 2019 года, сообщает BBC News.
Сальвини, лидера правой партии «Лига Севера», обвиняют в незаконном задержании более чем 100 человек: выходцы из Северной Африки в течение 19 дней находились на корабле, которому не позволяли высадить пассажиров в порту острова Лампедуза.
За это политику может грозить до 15 лет тюрьмы. Отмечается, что против него идет расследование по еще одному подобному делу. Такие спасательные корабли, забирающие мигрантов в Европу, за последние несколько лет не раз приставали к итальянским берегам, и Сальвини лично ответственен за как минимум еще один случай задержания судна с нелегалами на борту.
«Защищать Италию — не преступление. Я горжусь этим поступком, я сделал бы и сделаю это снова», — отреагировал Сальвини на известие о новом судебном разбирательстве.
В июне 2018 года итальянское правительство запретило спасательным кораблям помогать лодкам с беженцами в Средиземном море, даже если они посылают сигналы бедствия. Большое внимание тогда привлекло судно Aquarius. На нем находились 629 просителей убежища, среди них 120 несовершеннолетних, однако Сальвини запретил порту Сицилии принимать его. В итоге Испания открыла для беженцев порт в Валенсии.
Миграционный кризис в Европе разразился в 2015 году. По данным Международной организации по миграции (IOM), в 2017 году Италия приняла самое большое количество беженцев, прибывших морским путем, — более 119 тысяч человек.