Италияда 12 соатда 36 марта ер қимирлади
«Kp.ru» хабарига кўра, Италиянинг Тоскана вилоятида 12 соат мобайнида 36 маротаба ер силкиниши қайд этилди, буларнинг ярмидан кўпи 3 баллдан юқори магнитудага эга бўлган.
Ер ости силкинишлари 9 декабрь, душанба кечаси бошланган, одамлар тунни кўчада ўтказишга мажбур бўлишган.
Ер силкинишлари натижасида Флоренция — Болонья йўналишидаги поездлар ҳаракатланиши тўхтатилган, баъзи биноларга шикаст етган. «Tgcom24» телеканали хабарига кўра, айрим коммуналарда болалар боғчалари ва мактаблар ёпилган. Жабрланганлар ҳақида ҳозирча маълумот келиб тушмаган.
Ер силкинишларининг энг кучлиси 4,5 баллга тенг бўлган. Италия геофизика ва вулқоншунослик миллий институти маълум қилишича, ер ости силкинишлари ўчоғи 12 минг аҳоли яшовчи Скарперия шаҳридан 4 километр шимолда, 9 километр чуқурликда жойлашган.
Эслатиб ўтамиз, ноябрь ойида Албанияда содир бўлган магнитудаси 6,4 балли зилзила оқибатида 20 дан зиёд инсон ҳалок бўлганди.

За несколько часов в Италии зафиксировано более 30 землетрясений
В итальянском регионе Тоскана за 12 часов зафиксированы 36 подземных толчков, половина из которых имели магнитуду более 3.
Подземные толчки начались ночью в понедельник, 9 декабря, и вызвало панику, жителей, многие из которых решили покинуть свои дома и провести ночь на улице.
В результате землетрясений приостановлено железнодорожное движение по направлению Флоренция - Болонья, некоторые здания повреждены. Как сообщает телеканал Tgcom24, в ряде коммун закрыты детские сады и школы. Сведений о пострадавших не поступало.
Самое мощное землетрясение было магнитудой 4,5. Как сообщает итальянский Национальный институт геофизики и вулканологии (INGV), очаг подземных толчков залегал на глубине около 9 километров и был расположен в 4 километра к северу от города Скарперии с населением чуть более 12 тысяч человек.