Ўзбекистон энг ислоҳотчи ТОП-20 давлатлар ичида эътироф этилди
Жаҳон банки «Бизнес юритиш» халқаро рейтинги доирасида охирги бир йил ичида бизнесни юритишда енгилликларни назарда тутувчи энг кўп ислоҳотларни амалга оширган 20 та давлатни эътироф этди. Булар ичида Ўзбекистонда 5 та йўналишда амалга оширилган қадамлар алоҳида тан олинди.Бу ҳақда Адлия вазирлигининг Жамоатчилик билан алоқалар бўлими хабар берди.
Жаҳон банки хабарига кўра, Ўзбекистон охирги даврда миноритар инвесторларни ҳимоя қилишни мустаҳкамлаган, солиқлар тўлаш тизимини соддалаштирган, шартномаларни ижросини амалга оширишни кучайтирган, шунингдек ташқи савдо йўналишида сезиларли янгиликлар киритган.
Бундай ташқари, тижорат ташкилотларида мустақил кенгаш аъзолари бўлиши юзасидан янги талаблар ва аудит қўмиталарининг мавқеи мустаҳкамланди.
Инфратузилма солиқлари фойда солиғи билан бирлаштирилгани ҳам алоҳида таъкидланган. Жаҳон банки медиация институтини ривожлантиришга қаратилган қадамларни ҳам эътироф этиб, бу борада ягона ҳуқуқий база шаклланганини ва медиациядан фойдаланишни рағбатлантириш механизмлари жорий этилганини таъкидлаган.
Божхона соҳасида эса хавф-ҳатарни таҳлил қилиш асосида текширувларни амалга ошириш тартиботлари киритилганини ҳам маъқуллаган.

Узбекистан вошел в ТОП-20 стран-реформаторов
Всемирный банк отметил достижения 20 стран, которые провели крупнейшие реформы в сфере содействия бизнесу в рамках международного рейтинга «Ведение бизнеса». Среди других стран подчеркнуты меры, предпринятые в Узбекистане по пяти направлениям. Об этом сообщает Министерство юстиции
По данным Всемирного банка, Узбекистан в последнее время усилил защиту миноритарных инвесторов, упростил налоговую систему, внедрил меры по исполнению контрактов и достиг значительных успехов в облегчении внешней торговли.
Кроме того, установлены новые требования к независимости членов совета директоров в коммерческих организациях и усилена роль комитетов по аудиту.
Также особенно отмечены налоговые реформы, в частности объединение налогов на инфраструктуру с налогами на прибыль. Всемирный банк также признал шаги, предпринятые по развитию института медиации, подчеркнув создание единой правовой базы и внедрение стимулирующих механизмов применения медиации по спорам, возникающим в связи с осуществлением предпринимательской деятельности.
Кроме того, подчёркнуто, что в таможенной сфере введены качественно новые процедуры таможенного контроля, основанные на риск-анализе.
Министерство юстиции поздравляет все организации и их должностных лиц, активно участвовавших в проведении реформ в этой области.