«Ўзбекнефтгаз»: Тармоқлараро кооперация алоқаларини кенгайтириш мақсадида «Ўзбеккимёмаш заводи» АЖга амалий ташрифи уюштирилди
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 21 августдаги «Маҳаллий ишлаб чиқарувчиларни қўллаб-қувватлашга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида»ги ПҚ-4812-сонли қарорида маҳаллий саноат маҳсулотларини ишлаб чиқариш ҳажмлари ва номеклатурасини кўпайтириш, давлат харидлари тизимида маҳаллий ишлаб чиқарувчилар иштирокини кенгайтириб бориш ҳисобига саноатда қўшилган қиймат занжири яратилиши белгилаб қўйилган.
Мазкур қарор ижросини таъминлаш мақсадида «Ўзбекнефтгаз» АЖ Бошқаруви раиси Меҳриддин Абдуллаевнинг топшириғи билан «Ўзбекнефтгаз» АЖ ишчи гуруҳи томонидан «Ўзбеккимёмаш заводи» АЖга амалий ташриф уюштирилди.
Ташриф давомида заводнинг ишлаб чиқариш қувватлари, маҳсулот турлари ва лабораторияси билан яқиндан танишилди ҳамда амалга оширилаётган ишлар юзасидан ўрганишлар олиб борилди.
Маълумот учун таъкидлаш жоизки, «Ўзбеккимёмаш заводи» АЖ 1941 йилда ташкил топган бўлиб, Ўзбекистонда кимёвий ускуналар ишлаб чиқаришни йўлга қўйган. Бугунги кунда «Ўзбеккимёмаш заводи» АЖ ускуналарни лойиҳалаш, ишлаб чиқариш ва хизмат кўрсатишга ихтисослашган. Жумладан, нефть ва газ саноати ускуналари, босим остида ишлайдиган ускуналар, бурғилаш ускуналари ва бошқалар.
Шунингдек «Ўзбеккимёмаш заводи» АЖ Марказий Осиёда кимё, нефть-кимё, газни қайта ишлаш ва бошқа соҳаларга юкори босим ўтказгичлар ва аппаратлар ишлаб чиқариш ва етказиб бериш бўйича етакчи корхона ҳисобланади.
Ишчи гуруҳи «Ўзбеккимёмаш заводи» АЖ масъул вакилларига тизим тармоқ корхоналарининг технологик ускуналарга бўлган эҳтиёжлари ҳақида ҳамда уларни ўзлаштириш имкониятлари бўйича батафсил маълумот берилди.
Музокаралар давомида «Ўзбекнефтгаз» АЖ тизим корхоналари билан «Ўзбеккимёмаш заводи» АЖ ўртасида имзоланган шартномаларни ўз вақтида ва сифатли бажариш ҳамда маҳсулотларни сифат назоратига эътибор бериш масалалри муҳокама қилинди.
Учрашув якунида «Ўзбекнефтгаз» АЖ ва «Ўзбеккимёмаш заводи» АЖ билан ҳамкорликда ишчи гуруҳи тузиб биргаликда «Ўзбекнефтгаз» АЖ тизим корхоналарининг технологик ускуналарини техник ҳолатини жойига чиқиб, ўрганиш юзасидан келишиб олинди.

«Узбекнефтегаз»: В целях расширения межотраслевых кооперационных связей организован практический визит в АО «Завод Узбекхиммаш»
В постановлении Президента Республики Узбекистан от 21 августа 2020 года №ПП-4812 «О дополнительных мерах по поддержке отечественных производителей» предусмотрено создание в отрасли цепочки добавленной стоимости за счет увеличения объемов и номенклатуры выпуска продукции местной промышленности, расширения участия отечественных производителей в системе государственных закупок.
В целях обеспечения исполнения постановления по поручению Председателя Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддина Абдуллаева рабочей группой АО «Узбекнефтегаз» организован практический визит в АО «Завод Узбекхиммаш».
В ходе визита были ознакомлены с производственными мощностями, видами продукции и лабораторией завода, а также проведены исследования по проводимой работе.
Стоит отметить, что АО «Завод Узбекхиммаш» основан в 1941 году и наладило производство химического оборудования в Узбекистане.
В настоящее время АО «Завод Узбекхиммаш» специализируется на проектировании, производстве и обслуживании оборудования. В частности, оборудование нефтяной и газовой промышленности, оборудование, работающее под давлением, буровое оборудование и др.
Также АО «Завод Узбекхиммаш» является ведущим предприятием в Центральной Азии по производству и поставке сосудов давления и аппаратов для химической, нефтехимической, газоперерабатывающей и других отраслей промышленности.
Ответственным представителям АО «Завод Узбекхиммаш» рабочей группой предоставлена подробная информация о потребностях предприятий системной сети в технологическом оборудовании, а также о возможностях их освоения.
В ходе переговоров были обсуждены вопросы своевременного и качественного исполнения договоров, подписанных между предприятиями системы АО «Узбекнефтегаз» и АО «Завод Узбеккимемаш», а также уделения внимания контролю качества продукции.
По итогам встречи была достигнута договоренность о создании совместной рабочей группы с АО «Узбекнефтегаз» и АО «Завод Узбекхиммаш» для выезда и изучения технического состояния технологического оборудования предприятий системы АО «Узбекнефтегаз».