Расман! 5 июндан бошлаб бир қатор фаолият турларига рухсат берилади
Республика махсус комиссияси ахборотига кўра, 2020 йил 5 июндан бошлаб қуйидагиларга рухсат берилади:
«сариқ» ҳудудларда:
• меҳмонхоналар, санаторийлар, пансионатлар, болалар оромгоҳлари, меҳмон уйлари, пляжлар, бошқа дам олиш масканлари ва жойлаштириш воситалари фаолиятига (хостеллар бундан мустасно);
• уй меҳмонхоналари ва солиқ органларида рўйхатдан ўтган дала ҳовлилар (дачалар) фаолиятига (фақат оилавий меҳмонларга хизмат кўрсатиш учун);
• меҳмонхоналар, санаторийлар, пансионатлар, болалар оромгоҳлари, меҳмон уйлари, пляжлар, бошқа дам олиш масканларида жойлашган ҳамда очиқ ҳавода хизмат кўрсатувчи умумий овқатланиш объектлари (ресторан, кафе, ошхона, чойхона) фаолиятига;
«яшил» ҳудудларда «сариқ» ҳудудларга қўшимча равишда:
• индивидуал шуғулланиш учун тренажер заллари ва бассейнлар фаолиятига.
Бунда тренажер заллари ва бассейнлар объектларининг доимий равишда дезинфекция қилиниши, уларнинг кириш-чиқиш жойларини пирометрлар, антисептик воситалар ва дезинфекцион «тўшак»лар билан жиҳозлаш, ходимларнинг тиббий ниқоб ва тиббий қўлқоплардан фойдаланиши, ижтимоий масофани сақлаши, шунингдек, ҳар бир фуқаронинг тана ҳароратини ўлчаб, 37*С ва ундан юқори бўлган, инфекция аломатлари мавжуд бўлган ҳолатда ҳамда тиббий ниқобда бўлмаган  ҳолларда киритмаслик чораларини кўриш, ижтимоий масофани таъминлаш имконияти бўлмаган жамоавий спорт турларини ўтказмаслик талаб этилади;
маданият объектлари (театрлар) фаолиятига, индивидуал ва жамоавий репетициялар ўтказиш шарти билан (30 кишидан кўп бўлмаган), томошабинлар ва ташриф буюрувчиларга рухсат бермаган ҳолда, спектаклларни онлайн режимида ёки телевидение орқали трансляция қилиш йўли билан;
• таълим марказлари, тўгараклар (10 кишидан кўп бўлмаган гуруҳ ташкил этиб, вақтини олдиндан келишган ҳолда) фаолиятига.
Бунда ходимлар ва болаларнинг соғлиғи ҳолатини доимий назорат қилиш (тана ҳароратини мунтазам ўлчаб бориш), инфекция аломатлари мавжуд бўлган ходимлар ва болаларни машғулотлардан четлатиш, шунингдек, санитария-гигиена ва дезинфекция талабларига қатъий риоя этиш талаб этилади;
• ДИНИЙ ТАШКИЛОТЛАР фаолиятига.
Бунда диний ташкилотлар биноларининг доимий равишда дезинфекция қилиниши, уларга кириш-чиқиш жойларини пирометрлар, антисептик воситалар ва дезинфекцион «тўшак»лар билан жиҳозлаш, ходимларнинг тиббий ниқоб ва тиббий қўлқоплардан фойдаланиши, ижтимоий масофани сақлаши, шу жумладан намоз вақтида фуқароларнинг оралиқ масофасини 1,5 метр этиб белгилаш (махсус чизиқлар ёрдамида катакларга ажратган ҳолда), шунингдек, ҳар бир фуқаронинг тана ҳароратини ўлчаб, 37*С ва ундан юқори бўлган, инфекция аломатлари мавжуд бўлган ҳолатда ҳамда тиббий ниқобда бўлмаган ҳолларда киритмаслик чораларини кўриш, жамоавий диний маросимлар (жума намози ва бошқалар)ни ўтказмаслик талаб этилади.

С 5 июня разрешается ряд видов деятельности в «желтых» и «зеленых» зонах
Решением Специальной республиканской комиссии с 5 июня разрешается ряд видов деятельности в зависимости от уровня карантина (наряду с тем, что возобновлено с 15 мая и 1 июня).
В регионах с «желтым» уровнем:
- деятельность гостиниц, санаториев, пансионатов, детских лагерей, гостевых домов, пляжей, других баз отдыха и средств размещения (за исключением хостелов);
- домашние гостиницы и загородные дома (дачи), зарегистрированные в налоговых органах (только для обслуживания семей);
- предприятия общественного питания (рестораны, кафе, кухни, чайханы), расположенные в гостиницах, санаториях, пансионатах, детских лагерях, гостевых домах, пляжах, других местах отдыха, а также на открытом воздухе;
В регионах с «зеленым» уровнем (дополнительно к вышеуказанному):
- Тренажерные залы и бассейны для индивидуальных занятий. Требования для возобновления деятельности включают в себя регулярную дезинфекцию спортивных залов и бассейнов, оснащение их входов и выходов пирометрами, антисептиками и дезинфицирующими «лежаками», использование сотрудниками медицинских масок и перчаток, соблюдение социальной дистанции, а также измерение температуры тела каждого гражданина. Если у них наблюдается температура 37 градусов и выше, а также симптомы заболевания инфекцией, при отсутствии медицинской маски необходимо запрещать вход. Кроме того, нужно не проводить командные виды спорта, если нет возможности обеспечить социальную дистанцию.
- культурные объекты, театры без зрителей, но можно проводить индивидуальные или групповые репетиции (в количестве не более 30 зрителей). Спектакли можно транслировать в онлайн-режиме или через телевидение;
- учебные центры, кружки (в группах не более 10 человек и по предварительной записи). При этом необходимо постоянно мониторить здоровье персонала и детей (регулярное измерение температуры тела), исключать работников и детей с симптомами инфекции из обучения, а также строгое соблюдать санитарно-гигиенические и дезинфекционные требования;
- Деятельность религиозных организаций. Требования для возобновления деятельности включают в себя регулярную дезинфекцию зданий религиозных организаций, оснащение их входов и выходов пирометрами, антисептиками и дезинфицирующими «лежаками», использование сотрудниками медицинских масок и перчаток, поддержание социальной дистанции, в том числе расстояние в 1,5 метра во время молитвы (расчертив специальные линии), а также измерения температуры тела каждого гражданина. Не допускаются лица с температурой +37 градусов и выше и с симптомами инфекции, а также без медицинской маски. Проведение коллективных религиозных церемоний (пятничные молитвы и т. д.) запрещается.