Шавкат Мирзиёев Чилонзорда. Туман иқтисодий жиҳатдан қандай ўзгармоқда?
Президент Шавкат Мирзиёев пойтахтимизнинг Чилонзор туманидаги саноат ҳудудида амалга оширилаётган лойиҳалар билан танишди.
Мазкур ҳудуд Бешқўрғон ва Тирсакобод маҳаллалари ҳудудида жойлашган бўлиб, 320 гектар майдонни эгаллаган. Кичик саноат зонаси мақомидаги ушбу мажмуа Президентнинг 2023 йил 3 июлдаги қарори асосида ташкил этилган. Унга мувофиқ, транспорт, муҳандислик-коммуникация ва йўл инфратузилмасининг яхшилангани саноат ва тадбиркорлик ривожига замин яратди.
Бу ерда халқаро стандартларга мувофиқ энергия тежамкор, экологик хавфсиз ишлаб чиқариш қувватлари барпо этилди. Ҳозирги кунда бундай корхоналар сони 531 тага етди. Уларда яратилган иш ўринлари сони эса 20 мингтага яқинлашди. Йиллик ишлаб чиқариш салоҳияти ҳам кам эмас – 6 триллион 800 миллион сўм. Жорий йилда ҳудуддаги 50 та корхонада 180 миллион долларлик маҳсулот экспорт қилинади. Илгари Чилонзорда ҳеч қачон бундай кўрсаткичлар бўлмаган.
Давлатимиз раҳбари ушбу ҳудуддаги “Tarleplast” корхонасида бўлиб, ишлаб чиқариш жараёнини кўздан кечирди.
Ушбу лойиҳанинг умумий қиймати 25 миллион доллар. Корхонага Европанинг етакчи компанияларидан 12 турдаги замонавий ускуналар келтириб ўрнатилган. Натижада бу ерда йилига 90 минг тонна темир қувур ва пўлат профиллар ишлаб чиқариш имкони яратилди. Бу маҳсулотларни пулга чаққанда 900 миллиард сўм дегани. Корхонада 120 га яқин киши доимий иш билан таъминланди.
Аҳамиятлиси, юқори босимга ва ташқи таъсирларга чидамли қувурлар тури, ҳажми ва нархи бўйича рақобатбардош. Бунинг тасдиғини ўтган йили 4 миллион долларлик маҳсулот Россия, Қозоғистон, Тожикистон ва Қирғизистон каби мамлакатларга экспорт қилинганида ҳам кўриш мумкин. Энди сотув географиясини янада кенгайтириш мўлжалланган.
Давлатимиз раҳбари мазкур индустриал ҳудудда ишлаб чиқарилаётган маҳсулотлар кўргазмасини кўздан кечирди. Яқин истиқболдаги саноат лойиҳалари тақдимот қилинди.
Жумладан, кўп қаватли ишлаб чиқариш биноси ва мономарказ ташкил этилиши кўзда тутилган. Бунинг натижасида ҳудудда яна 100 та янги лойиҳа амалга оширилади, қўшимча 3 мингта иш ўрни яратилади. Лойиҳалар қурилиш, фармацевтика, электротехника, полиграфия, автомобилсозлик, тикув-трикотаж ва қандолатчилик каби йўналишларни қамраб олган.
Президентимиз тадбиркорлар билан суҳбатлашди. Қўшилган қийматли маҳсулотлар тайёрлаш, иш ўринларини кўпайтириш ҳамда хизматларни ривожлантириш бўйича кўрсатмалар берилди.
Президент Шавкат Мирзиёев Чилонзор туманидаги индустриал ҳудудда жойлашган “Eman materials” корхонасида бўлди.
Бугун дунёдаги иқтисодий тебранишлар шароитида, аввало, ички имкониятлардан фойдаланиш, энг кўп иш ўрни яратадиган соҳаларни ҳимоялаш зарурати туғилмоқда. Мамлакатимизда тўқимачилик, қурилиш материаллари, мебелсозлик ана шундай соҳалар сирасига киради. Уларда бир миллион нафарга яқин аҳоли ишламоқда.
Жумладан, мебелсозликка ихтисослашган 7 минг 500 та корхона фаолият юритмоқда. Ўтган йилнинг ўзида 920 та янги корхона очилган. Соҳада 6 триллион 700 миллиард сўмлик маҳсулот тайёрланиб, 20 миллион долларлик мебель экспорт қилинган.
Хоразм вилоятининг Хонқа тумани тажрибаси асосида бошқа жойларда ҳам мебелчилик марказлари ташкил этилмоқда. Соҳадаги тадбиркорларнинг чет элдан хомашё, фурнитура ва аксессуар олиб келиши, экспорт бозорларига чиқиши давлат томонидан қўллаб-қувватланмоқда.
Чилонзор туманидаги индустриал ҳудудда мебелсозликка ихтисослашган ўнга яқин ширкат бор. “Eman materials"  корхонаси ташаббускорнинг 10 миллион доллар маблағи эвазига ташкил топган. Бу ерда йилига 10 минг тонна фурнитура ва мебелсозлик буюмлари ишлаб чиқарилмоқда. Улар кооперация асосида юртимиздаги минглаб корхоналарга етказиб бериляпти. Энди экспортга чиқариш ҳам режалаштирилган.
Корхонада 200 киши иш билан таъминланган. Аҳамиятлиси, шу ернинг ўзида мебелсозлик ўқув маркази ҳам ташкил этилган. Бунинг учун Италия ва Туркия каби давлатлардан мутахассислар жалб қилинган.
Шунингдек, корхона томонидан буюртма асосида мебель ишлаб чиқариш, лойиҳалаштириш, кесиш, ускуналарни таъмирлаш каби қўшимча хизматлар ҳам кўрсатилади.
Мажмуада кўргазма зали ҳам ташкил этилган бўлиб, бу ерда пойтахтдаги номдор – бренд маҳсулотлар бир жойга жамланган. Бу тизим сотувчи, хизмат кўрсатувчи ва олувчига қулайлик яратмоқда.
Давлатимиз раҳбари корхонадаги иш жараёнини кўздан кечириб, мутахассислар билан суҳбатлашди. Мебелсозлик тармоғида маҳаллийлаштириш ва қўшилган қиймат яратиш бўйича ҳали фойдаланилмаган жуда кўп имконият борлиги кўрсатиб ўтилди.
Шу ерда Чилонзор туманида ташкил этилган “Ислоҳотлар штаби” фаолияти ҳақида ахборот берилди. Аҳоли бандлигини таъминлаш, камбағалликни қисқартиришга қаратилган янги таклифлар ва кутилаётган натижалар кўриб чиқилди.
Қайд этилишича, туманда жорий йил бошида камбағаллик даражаси 7 фоиздан юқорироқ бўлган бўлса, биринчи ярим йиллик якунлари бўйича бу рақам 2,2 фоизга тушган. Манзилли режага кўра, туманни йил якунига қадар камбағаллик ва ишсизликдан холи ҳудудга айлантириш мақсад қилинган. Бунинг учун оилалар имкониятини юзага чиқариш, микролойиҳаларни амалга ошириш, янги тадбиркорлик субъектларини ташкил қилиш, норасмий иш ўринларини қонунийлаштириш чоралари кўрилади.
Президент аҳоли бандлигига қаратилган ташаббусларни ҳамиша қўллаб-қувватлашини билдирди. Инвестицияларни жалб этиб, имкониятларни лойиҳага айлантириш, кичик корхоналар фаолиятини кенгайтириш зарурлигини таъкидлади. Иқтисодиёт ва инвестиция соҳалари масъулларига тадбиркорлар билан доимий учрашиб, муаммоларини ҳал этиш, таклифларини юзага чиқариш бўйича топшириқлар берилди.

Президент Шавкат Мирзиёев 10 июля ознакомился с реализуемыми проектами в промышленной зоне Чиланзарского района столицы.
Малая промышленная зона, расположенная на территории махаллей Бешкуркон и Тирсакобод на площади в 320 гектаров, создана на основании постановления Президента от 3 июля 2023 года. В соответствии с документом были улучшены транспортная, инженерно-коммуникационная и дорожная инфраструктура, что создало условия для развития промышленности и предпринимательства.
Здесь размещены энергоэффективные и экологически безопасные производственные мощности. На сегодняшний день количество таких предприятий достигло 531. Число созданных рабочих мест приближается к 20 тысячам. Годовой производственный потенциал – 6,8 триллиона сумов. В текущем году 50 предприятий планируют экспортировать продукцию на сумму 180 миллионов долларов. Ранее Чиланзар никогда не достигал таких показателей.
Глава государства посетил предприятие "Tarleplast" и ознакомился с производственным процессом.
Общая стоимость проекта составляет 25 миллионов долларов. На предприятии установлено 12 видов современного оборудования от ведущих европейских компаний. Это позволило наладить выпуск 90 тысяч тонн стальных труб и металлических профилей в год. Объем продукции в денежном выражении составляет 900 миллиардов сумов. На предприятии создано около 120 постоянных рабочих мест.
Особенность продукции в том, что трубы выдерживают высокое давление и внешние воздействия, отличаются конкурентоспособностью по ассортименту и цене. Это подтверждает экспорт продукции на сумму 4 миллиона долларов в Россию, Казахстан, Таджикистан и Кыргызстан в прошлом году. Планируется дальнейшее расширение географии поставок.
Президент также осмотрел выставку продукции, производимой в данной индустриальной зоне, и ознакомился с презентацией перспективных промышленных проектов.
В частности, планируется строительство многоэтажного производственного корпуса и создание моноцентра. В результате в промзоне будет реализовано еще 100 новых проектов и создано дополнительно 3 тысячи рабочих мест. Проекты охватывают такие направления, как строительство, фармацевтика, электротехника, полиграфия, автомобилестроение, швейно-трикотажное и кондитерское производство.
Глава государства пообщался с предпринимателями и дал рекомендации по выпуску продукции с высокой добавленной стоимостью, созданию новых рабочих мест и развитию сферы услуг.
Президент также посетил предприятие “Eman materials” в индустриальной зоне Чиланзарского района.
В условиях глобальной экономической нестабильности особенно важно эффективно использовать внутренние ресурсы и поддерживать отрасли, создающие наибольшее количество рабочих мест. В Узбекистане к таким отраслям относятся текстильная промышленность, производство строительных материалов и мебельная индустрия, где сегодня занято около миллиона человек.
В частности, в мебельном секторе страны функционируют 7,5 тысячи предприятий. Только за прошлый год открылись 920 новых. Было произведено мебели на сумму 6,7 триллиона сумов, экспортировано продукции на 20 миллионов долларов.
На основе опыта Ханкинского района Хорезмской области в других регионах также создаются мебельные кластеры. Государство поддерживает предпринимателей этой сферы в вопросах импорта сырья, фурнитуры и комплектующих, а также выхода на экспортные рынки.
В индустриальной зоне Чиланзара работает около десяти мебельных компаний. Предприятие “Eman materials” создана на средства инициатора проекта в размере 10 миллионов долларов. Здесь налажено производство 10 тысяч тонн фурнитуры и мебельных компонентов в год, которые поставляются в тысячи малых и средних предприятий страны на условиях кооперации. В ближайшее время планируется выход на экспорт.
На предприятии трудятся 200 человек. Важно отметить, что при нем открыт учебный центр по подготовке специалистов-мебельщиков, с участием экспертов из таких стран, как Италия и Турция.
Кроме того, предприятие оказывает дополнительные услуги по производству мебели на заказ, проектированию, раскрою, ремонту оборудования и другим направлениям.
На территории комплекса также открыт шоурум, где представлены брендовые изделия столичных производителей. Эта система обеспечивает удобство как для продавцов и сервисных компаний, так и для покупателей.
Глава государства ознакомился с производственным процессом и побеседовал со специалистами. Он подчеркнул, что в мебельной отрасли еще остается большой нереализованный потенциал по локализации и созданию продукции с высокой добавленной стоимостью.
Здесь же была представлена информация о деятельности «штаба реформ», созданного в Чиланзарском районе. Рассмотрены новые предложения, направленные на обеспечение занятости и сокращение бедности, а также ожидаемые результаты.
Отмечено, что если в начале года уровень бедности в районе превышал 7 процентов, то по итогам первого полугодия он снизился до 2,2 процента. В рамках адресного плана поставлена цель полностью устранить бедность и безработицу в районе до конца года. Для этого реализуются меры по выявлению потенциала семей, поддержке микропроектов, созданию новых субъектов предпринимательства и легализации неформальных рабочих мест.
Президент подчеркнул свою постоянную поддержку инициатив, направленных на занятость населения. Он отметил необходимость активного привлечения инвестиций, превращения возможностей в конкретные проекты и расширения деятельности малых предприятий. Ответственным за экономику и инвестиции поручено регулярно встречаться с предпринимателями, решать их проблемы и помогать в реализации предложений.