Тошкентда хорижга чиқиш паспортларини расмийлаштириш ишлари бошланди
Тошкент шаҳрининг 11 та туманида 4 январдан хорижга чиқиш паспортларини расмийлаштириш ишлари бошланган. Бу ҳақда «Газета.uz» хабар бермоқда.
Ўзбекистон ИИВ миграция ва фуқароликни расмийлаштириш бош бошқармаси бошлиғи полковник Бадриддин Шорихсиевнинг маълум қилишича, Республиканинг беш вилоятида зарур ускуналарни ўрнатиш ишлари ҳали якунланмаган. Улар ҳам 7 январдан паспорт олишни истаган фуқаролардан ариза қабул қилишни бошлаши кутилмоқда.
Эслатиб ўтамиз, фуқароларга чет элга чиқиш учун биометрик паспорт берганлик учун давлат божи энг кам ойлик иш ҳақининг 120 фоизи этиб белгиланган.
Биометрик паспортлар Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Давлат персоналлаштириш маркази томонидан 10 кун ичида расмийлаштирилади ва 10 йил давомида амал қилади.

В 11 районах Ташкента начали принимать документы на оформление загранпаспортов
В 11 районах Ташкента с 4 января начали принимать документы на оформление заграничных паспортов, сообщает «Газета.uz».
Начальник Главного управления миграции и оформления гражданства МВД Узбекистана полковник Бадриддин Шорихсиев сообщил, что на сегодняшний день в пяти областях еще не завершена установка оборудования. Ожидается, что они будут готовы к приему заявителей с 7 января.
Заграничный паспорт должен оформляться Государственным центром персонализации при Кабинете Министров в течение 10 рабочих дней. Срок действия документа для взрослых — 10 лет (для детей — меньше).
Стикер разрешительной записи для выезда за границу, выдаваемый на два года, отменяется. При наличии в паспорте стикера по нему можно выезжать за границу до окончания срока его действия.
Напомним, государственная пошлина за выдачу заграничного паспорта установлена в размере 120% минимальной заработной платы (243276 сумов).