72-Канн Халқаро кинофестивали 2019 йилнинг 14-25 май кунлари Франциянинг машҳур Круазет бульваридаги Фестиваллар ва конгресслар саройида ўтказилади.
Унда «Uzbekistan» миллий павильони ҳам ташкил этилади. Павильон Ўзбекистон ёшлар иттифоқи, «Ўзбеккино» Миллий агентлиги, Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси, Кинематографияни ривожлантириш маркази, Ўзбекистон миллий кинокомиссияси ва Ўзбекистоннинг Франциядаги элчихонаси билан ҳамкорликда ташкил қилинмоқда.
Бу борада Ўзбекистон миллий кинокомиссияси Канн кинофестивали дирекцияси билан тегишли шартнома имзолаган бўлиб, ҳозирги кунда миллий павильонни ташкил қилиш билан боғлиқ ташкилий жараён олиб борилмоқда.
Кинотадбир давомида юртимизнинг кинотуризм салоҳияти ва қулай кинолокациясини тарғиб қилиш, таниқли кинокомпанияларни мамлакатга ўз фильмларини суратга олиш учун таклиф қилиш, PROlogue V Халқаро кинофестивалининг тақдимоти, жаҳон киносаноати вакиллари билан Ўзбекистон иштирокида қўшма кинолойиҳалар бўйича келишувларга эришиш ҳамда миллий фильмларимиз тарғиботи режалаштирилган.
2018 йил 8-19 май кунлари 71-Канн халқаро кинофестивали доирасида илк бора Ўзбекистон павильони ташкил этилганди.

На Каннском кинофестивале во второй раз будет представлен павильон Узбекистана
С 14 по 25 мая текущего года во Дворце Фестивалей Франции пройдет 72-й Каннский международный кинофестиваль, на котором будет представлен национальный павильон «Узбекистан».
Ранее Национальная кинокомиссия Узбекистана подписала соответствующий договор с Дирекцией Каннского кинофестиваля, в результате чего в настоящее время идет процесс организации национального павильона.
В ходе работы кинофестиваля планируется провести мероприятия по продвижению кино туризма и уникальных локаций нашей страны, а также пригласить известных деятелей кино в Узбекистан для съемок новых фильмов.
Кроме того, планируется организация презентации V Международного кинофестиваля PROlogue, участие в совместных кинопроектах с участием мировых производителей кино и продвижение национальных фильмов Узбекистана на мировой арене.
Напомним, впервые Национальный павильон Узбекистана был представлен на Каннском международном кинофестивале 8-19 мая 2018 года.