39 yoshli ayolni o‘ldirib, uning o‘g‘lini jarohatlashda ayblanayotgan shaxs ushlandi
G‘azalkentda 39 yoshli ayolni o‘ldirib, uning o‘g‘lini jarohatlashda gumonlanayotgan shaxs qo‘lga olindi. Bu haqda O‘zbekiston Bosh prokuraturasi xabar berdi.
2019 yil 28 fevral kuni soat 22:40 larda Bo‘stonliq tumani IIB navbatchilik qismining xabariga ko‘ra, Bo‘stonliq tumani, G‘azalkent shahri, Markaziy m.f.y., Chirchiq ko‘chasi 34-uyda yashagan 15.01.1980 yilda tug‘ilgan I.U.ning murdasi o‘z yotoqxonasida turli tan jarohatlar bilan topilgan.
Bundan tashqari, marhuma I.U.ning 03.11.2003 yilda tug‘ilgan farzandi A.U. tanasining turli joylarida kesilgan sanchilgan og‘ir tan jarohatlari bilan topilib, tuman ko‘p tarmoqli markaziy shifoxonasiga yuborilgan.
Mazkur holat yuzasidan 2019 yil 01 mart kuni viloyat prokuraturasi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi JKning 97-moddasi 2-qismi «a,j» bandi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.
Olib borilgan dastlabki tergov harakatlari natijasida fuqaro N.A. ushbu jinoyatni sodir etishda gumon qilinib, 01.03.2019 yilda JPKning 221-moddasi tartibida ushlangan.
02.03.2019 yilda N.A.ga nisbatan JKning 97-moddasi 2-qismi “a”, “j” bandlari, 164-moddasi 2-qismi “a” bandi bilan ayb e’lon qilinib, qamoqqa olish tarzidagi ehtiyot chorasi qo‘llanilgan.
Hozirda mazkur jinoyat ishi bo‘yicha Toshkent viloyat prokuraturasi tomonidan dastlabki tergov harakatlari olib borilmoqda. Tergovning borishi ustidan Bosh prokuratura tomonidan nazorat o‘rnatildi.

В Газалкенте задержан мужчина, обвиняемый в убийстве женщины и ранении её сына
В городе Газалкент задержан мужчина, обвиняемый в убийстве 39-летней женщины и ранении её 15-летнего сына, сообщает Генпрокуратура Узбекистана.
По сообщению дежурной части ОВД Бостанлыкского района, 28 февраля 2019 года около 22:40 в собственной квартире обнаружен труп гражданки И.У. с телесными повреждениями, проживающей в г. Газалкент, сходе граждан Марказий, по улице Чирчик, в доме № 34, 1980 года рождения.
Также, сын покойной А.У. 2003 года рождения обнаружен с тяжелыми телесными повреждениями- колото-резаными ранами на теле и был отправлен в центральную районную многопрофильную поликлинику.
По данному факту 1 марта 2019 года областной прокуратурой было возбуждено уголовное дело по пунктам «а», «ж» части 2 статьи 97 Уголовного кодекса Республики Узбекистан.
В результате следственных действий, по подозрению в совершении данного преступления задержан гражданин Н.А. в соответствии со статьей 221 Уголовно-процессуального кодекса Республики Узбекистан.
2 марта в отношении Н.А. предъявлено обвинение по пунктам «а», «ж» части 2 статьи 97 УК и применена мера пресечения в виде заключения под стражу.
На данный момент прокуратурой Ташкентской области проводятся следственные действия по уголовному делу. За ходом следствия установлен контроль Генеральной прокуратуры.