Adliya vaziriga birinchi o‘rinbosar va o‘rinbosar tayinlandi
Prezidentning tegishli qarori bilan Mahmud Shuhratovich Istamov adliya vazirining birinchi o‘rinbosari lavozimiga tayinlandi.
Mahmud Istamov 1979-yilda Buxoro shahrida tug‘ilgan. Ma’lumoti oliy, huquqshunos, 1-darajali adliya maslahatchisi. 2000-yilda Toshkent davlat yuridik institutini tamomlagan.
Mehnat faoliyatini 2000-yilda Adliya vazirligi Idoraviy me’yoriy hujjatlarni davlat ro‘yxatidan o‘tkazish boshqarmasi katta maslahatchisi lavozimida boshlagan.
So‘nggi yillarda 2017-2019-yillarda Adliya vazirining o‘rinbosari, birinchi o‘rinbosari, 2019-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasi raisining o‘rinbosari, 2021-2024-yillarda Buxoro viloyati prokurori; 2024-2025-yillarda Oliy Majlis Qonunchilik palatasi Devoni rahbari lavozimida ishlagan.
Tayinlovga qadar (2025-yildan) O‘zbekiston Respublikasi adliya vazirining o‘rinbosari lavozimida faoliyat ko‘rsatgan.
Shuningdek, Prezidentning tegishli qarori bilan  Mirjalol Davranbekovich Allakuliyev adliya vazirining o‘rinbosari lavozimiga tayinlandi. Bungacha u vazirlikning Qonunchilik departamenti boshlig‘i lavozimida ishlagan.

Фото: Министерство юстиции
Соответствующим постановлением президента Махмуд Шухратович Истамов назначен первым заместителем министра юстиции.
Махмуд Истамов родился в 1979 году в городе Бухара. Имеет высшее образование, юрист, советник юстиции 1-го класса. В 2000 году окончил Ташкентский государственный юридический институт.
Трудовую деятельность начал в 2000 году в должности старшего консультанта Управления государственной регистрации ведомственных нормативных актов Министерства юстиции.
В последние годы занимал следующие должности: в 2017–2019 годах — заместитель министра юстиции, первый заместитель министра; в 2019–2021 годах — заместитель председателя Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан; в 2021–2024 годах — прокурор Бухарской области; в 2024–2025 годах — руководитель Аппарата Законодательной палаты Олий Мажлиса.
До назначения (с 2025 года) работал заместителем министра юстиции Республики Узбекистан.
Также постановлением президента Миржалол Давранбекович Аллакулиев назначен заместителем министра юстиции. До этого он занимал должность начальника Департамента законодательства министерства.