Karate federatsiyasi sobiq rahbariga nisbatan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi
Bosh prokuratura huzuridagi Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti tomonidan O‘zbekiston Karate milliy federatsiyasining sobiq raisi Nurxon Nafasov va boshqalarga nisbatan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgani aytilmoqda.
Jinoyat kodeksining 167-moddasi (O‘zlashtirish yoki rastrata yo‘li bilan talon-toroj qilish) 3-qismi «a» bandi va 165-moddasi (Tovlamachilik) 1-qismi bilan qo‘zg‘atilgan ish yuzasidan davtlabki tergov harakatlari olib borilayotir. Tergov jarayonida amalga oshirilgan taftish natijasida noqonuniy xatti-harakatlar to‘g‘risidagi birlamchi ma’lumotlar aniqlandi, deyiladi Milliy olimpiya qo‘mitasi xabarida.
Uzoq tanaffusdan so‘ng federatsiya raisi vazifasiga tayinlangan N.Nafasov «eski-yangi» lavozimida yarim yilcha (2018-yil 16-maydan boshlab oktyabr oyigacha) faoliyat ko‘rsatdi, xolos. So‘ng mojaroli tarzda vazifasidan chetlatilgan edi. Shundan buyon Nafasov va Milliy olimpiya qo‘mitasi mansabdorlari o‘rtasida kelishmovchilik kelib chiqqanining sirli joyi qolmagan. Bundan anglashiladiki, kelishmovchilik jinoyat ishi qo‘zg‘atilishiga olib kelganining ehtimoli katta.

Возбуждено уголовное дело в отношении экс-главы Национальной федерации каратэ
Департамент по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре возбудил уголовное дело в отношении бывшего председателя Национальной федерации каратэ Узбекистана Нурхона Нафасова и ряда других лиц, сообщила пресс-служба НОК.
Дело возбуждено по части 3 пункту «а» статьи 167 (Хищение путём присвоения или растраты) и части 1 статьи 165 (Мошенничество) Уголовного кодекса Узбекистана.
«В частности, со дня избрания Нафасова на должность председателя федерации – с 16 мая 2018 года и до октября месяца были допущены факты правонарушений на сумму 125 млн. 557 тысяч сумов. Предназначенные для финансирования по подготовке сборных команд к соревнованиям деньги, были бесцельно растрачены, хищение проводилось путем фальсификации документов, а также невнесение поступающих членских взносов в кассу федерации», - отмечается в сообщении.