Davlat xavfsizlik xizmatining Sirdaryo viloyati bo‘yicha boshqarmasi xodimlari tomonidan Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti bilan hamkorlikda o‘tkazilgan tezkor tadbirda Oqoltin tumanida yashovchi, 1998 yilda tug‘ilgan fuqaro qalbaki 150 ming AQSh dollarini «shartli xaridor»ga haqiqiy 30 ming AQSh dollariga sotgan vaqtida ashyoviy dalillar bilan ushlandi.
Ta’kidlanishicha, mazkur fuqaro JIB Yangiyer shahar sudining 2024-yil dekabr oyidagi hukmi bilan Jinoyat Kodeksining 168 va 176-moddalarida nazarda tutilgan jinoyatlarni sodir etganlikda aybdor deb topilib, unga nisbatan 1 yil 10 oy muddatga ozodlikni cheklash jazosi tayinlangan va hozirda jazo o‘tayotgan shaxs hisoblanadi.
Tergovga qadar tekshiruv davomida, u Qozog‘iston Respublikasidan kontrabanda yo‘li bilan keltirilgan ushbu qalbaki kupyuralarni Toshkent viloyatining Chirchiq shahrida yashovchi fuqarodan olganligi aniqlandi.
Holat yuzasidan Jinoyat Kodeksining 176-moddasi 3-qismi «a» bandi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, qonunbuzarga nisbatan qamoq ehtiyot chorasi qo‘llanildi.
Hozirda tergov harakatlari doirasida uning jinoiy sheriklarini aniqlash bo‘yicha zarur chora-tadbirlar ko‘rilmoqda.

Сотрудники Управления Государственной службы безопасности по Сырдарьинской области совместно с Департаментом по борьбе с экономическими преступлениями провели оперативное мероприятие, в ходе которого был задержан житель Акалтынского района, 1998 года рождения. Он попался с поличным при продаже поддельных 150 тысяч долларов США «условному покупателю» за настоящие 30 тысяч долларов.
Отмечается, что данный гражданин ранее, в декабре 2024 года, приговором Янгиерского городского суда был признан виновным в совершении преступлений, предусмотренных статьями 168 и 176 Уголовного кодекса, и приговорён к 1 году 10 месяцам ограничения свободы, которое в настоящее время отбывает.
Предварительная проверка показала, что он получил эти поддельные купюры, ввезённые контрабандой из Казахстана, от жителя города Чирчика Ташкентской области.
По данному факту возбуждено уголовное дело по пункту «а» части 3 статьи 176 Уголовного кодекса, в отношении нарушителя избрана мера пресечения в виде заключения под стражу. В настоящее время в рамках следственных действий принимаются меры по установлению его соучастников.