«O‘zbekiston» mehmonxonasi sotuvga qo‘yildi
Davlat aktivlarini boshqarish agentligi ma’lum qilishicha, «O‘zbekiston» mehmonxonasi kompleksini sotish bo‘yicha ochiq tanlov savdolari o‘tkazilmoqda. Bu haqda «O‘zA» xabar berdi.
«O‘zbekiston» mehmonxonasi Toshkentning eng mashhur mehmonxonalaridan biri. U 1974 yilda, shaharning qoq markazida qurilgan. Mehmonxona oynalaridan Amir Temur xiyoboni ko‘rinib turadi. Ko‘p qavatli mehmonxona yer qimirlashiga chidamli bo‘lishi uchun yarim aylana shaklida loyihalashtirilgan.
Mehmonxonaning arxitekturasi o‘zida zamonaviy, Yevropa uslublarining milliylik bilan uyg‘unligini mujassamlashtiradi. Bu yerda Yevropa standarlariga to‘liq rioya etilgan holda, ammo sharq an’analarini unutmagan holda xizmatlar ko‘rsatiladi.

​Гостиницу «Узбекистан» выставили на продажу
По данным Агентства по управлению государственными активами, стартовая цена гостиницы составляет 33 млн долларов США.
Заявки инвесторов на приобретение госдоли в СП ООО «Оtel O`zbekiston» (доля государства - 80,13%), поступивших в Агентство по управлению государственными активами, будут рассмотрены в установленном порядке Государственной комиссией по проведению тендерных торгов при продаже государственного имущества иностранным инвесторам.
Максимальный срок оплаты выкупных платежей составляет 3 года.
Минимальные инвестиционные обязательства – 100 000,0 млн. сумов и срок внесения составляет 2 года.
В соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 23.01.1995 г., объекты инфраструктуры на прилегающей территории и здания комплекса «Узбекистан» вносятся в виде права пользования землей (без права распоряжения) сроком на 99 лет.