«O‘zmilliybank» AJ — investitsion jozibadorlik va islohotlar doirasidagi rivojlanish istiqbollari
Joriy yilning 30 sentyabr kuni Toshkent shahrida bo‘lib o‘tgan «O‘zbekiston: iqtisodiy islohotlar sarhisobi va istiqboli» nomli xalqaro iqtisodiy forum doirasida, «O‘zbekiston Respublikasi Tashqi iqtisodiy faoliyat milliy banki» («O‘zmilliybank») Aksiyadorlik jamiyati bankning Rossiya bozoridagi investitsion jozibadorligi haqida taqdimot o‘tkazdi.
Rossiya rublida obligatsiya chiqarish O‘zbekiston Respublikasi kapital bozorining debyut va strategik jihatdan muhim instrumenti hisoblaniladi, chunki Rossiyaning obligatsiya bozori MDH mamlakatlari ichida eng yirigi va rivojlangani bo‘lib, jozibador foizlarga ham ega.
Bizning bozorga Rossiya investorlari tomonidan bildirilgan yuqori darajadagi qiziqishni inobatga olgan holda, «O‘zmilliybank» AJ tomonidan Rossiya rublida Moskva fond birjasida obligatsiya joylashtirish orqali, resurlar jalb qilish, birinchi navbatda, moliyalashtirish manbalari diversifikatsiyasini amalga oshirish hamda valyuta xatarlarini minimallashtirishga imkon beradi. Shu bilan birga, kredit resurslarining raqobatbardoshligi va jozibadorligi oshadi hamda ularning moliya bozorida, ayniqsa, Rossiyaning yirik yetkazib beruvchilarining eksport kontraktlari uchun, mavjudligi yuzaga keladi.
Obligatsiya hisobiga jalb qilingan mablag‘larni muvafaqqiyatli o‘zlashtirish Rossiya bilan tashqi savdo aylanmasi o‘sishi uchun yangi impuls va keyingi rivojlanishga turtki bo‘ladi.
Jalb qilingan resurslar hisobiga iqtisodiyotning turli sohalarida faoliyat olib borayotgan ishlab chiqarish korxonalari va tadbirkorlik sub’yektlarining loyihalarini kengaytirish va modernizatsiya qilishga sarflash mo‘ljallangan. Bu esa yangi ishchi o‘rinlarini yaratish, mahalliy ishlab chiqaruvchilar orasida raqobatni oshirish hamda mamlakatning eksport salohiyatini oshirishga imkon beradi.
Hozirgi vaqtda yevropalik sarmoyadorlardan tashqari, rossiyalik sarmoyadorlarning O‘zbekiston bozoriga faol qiziqishi kuzatilmoqda. Shu munosabat bilan, «O‘zmilliybank» AJ tomonidan tashqi iqtisodiy faoliyat sohasida oqilona va diversifikatsiyalangan siyosat olib borilmoqda.
Rubldagi obligatsiyalarni chiqarishni tashkil etishda Rossiyaning «Gazprombank» (AJ), «Sovkombank» OAJ, «Rosselxozbank» AJ va «Aziya-Invest Bank» AJ kabi ilg‘or moliya institutlari ishtirok etmoqda. Shuningdek, Rossiyaning «AKRA» reyting agentligining tegishli kredit reytingini olish yuzasidan ishlar «Gazprobank» (AJ)ning Reytinglar bo‘yicha maslahatlashuv Markazi tomonidan amalga oshirilmoqda.
O‘zbekiston iqtisodiy forumi – 2021, O‘zbekiston Respublikasi Moliya Vazirligi va Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish Vazirligi tashabbusiga ko‘ra, Jahon banki va Xalqaro moliya korporatsiyasi ko‘magida tashkil etildi. U 350dan ortiq xalqaro va o‘zbek ishbilarmon va moliya sohasi mutaxassislari, xalqaro moliya institulari, davlat arboblari, nodavlat tashkilotlari va ommaviy axborot vositalarini birlashtirdi.

Инвестиционная привлекательность АО «Национальный банк Республики Узбекистан» и перспективы развития в рамках проводимых реформ
30 сентября текущего года в рамках международного экономического форума «Узбекистан: Итоги и перспективы экономических реформ», состоявшегося в г. Ташкенте
АО «Национальный банк внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан» (АО «Узнацбанк») организовал презентацию об инвестиционной привлекательности банка на российском рынке.
Выпуск рублевых облигаций является знаковым событием и стратегически важным инструментом для рынка капитала Республики Узбекистан, так как российский рынок облигаций наиболее крупный и развитый среди стран СНГ с привлекательными процентными ставками.
Учитывая высокий интерес российских инвесторов к узбекскому рынку, привлечение Узнацбанком ресурсов в рублях путем размещения облигаций на Московской фондовой бирже, позволит в первую очередь диверсифицировать источники финансирования и минимизировать валютные риски. Вместе с тем, расширится конкурентность кредитных ресурсов и их привлекательность, и доступность на финансовом рынке, в том числе для финансирования контрактов с российскими поставщиками.
Привлечение средств за счет облигаций придаст новый импульс росту и дальнейшему развитию внешнеторгового оборота с Россией.
За счет привлекаемых ресурсов планируется финансирование проектов по расширению и модернизации производственных мощностей промышленных предприятий и субъектов предпринимательства в различных отраслях экономики, что позволит создать новые рабочие места, увеличить конкурентоспособность отечественных производителей и повысить экспортный потенциал страны.
В настоящее время помимо европейских инвесторов, происходит активная заинтересованность российских инвесторов к рынку Узбекистана, в связи с чем Узнацбанком выстраивается рациональная и диверсифицированная политика в сфере внешнеэкономической деятельности банка.
Организаторами выпуска рублевых облигаций выступают ведущие российские финансовые институты: «Газпромбанк» (АО),
ПАО «Совкомбанк», АО «Россельхозбанк» и АО «Азия-Инвест Банк». Консультация по получению кредитного рейтинга российского агентства «АКРА» осуществляется со стороны Центра рейтингового консультирования «Газпромбанк» (АО).
Экономический форум Узбекистана – 2021, состоялся по инициативе Министерства финансов и Министерства экономического развития и сокращения бедности Республики Узбекистан при поддержке Всемирного банка и Международной финансовой корпорации, объединил более 350 представителей международных и узбекских деловых и финансовых кругов, международных финансовых институтов, государственных деятелей, представителей негосударственных организаций и СМИ.