Namangan shahrida viloyat faollari, vazirlik va idoralar rahbarlari, nuroniylar, tadbirkorlar, yoshlar ishtirokida yig‘ilish boshlangani haqida ma’lum qilgandik.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Namangan viloyatining o‘tgan yilgi ko‘rsatkichlarini tahlil qilib, yangi vazifalarni belgilab bermoqda, deb xabar bermoqda prezident matbuot xizmati.
— O‘tgan yili qanday natijalarga erishdik, odamlar hayotida nimalar o‘zgardi, degan savol hammamizni qiynashi kerak. Bu savollarga javob topish uchun har kuni izlanishimiz, zamon talablarini o‘rganib, ilm bilan, aql bilan mehnat qilishimiz zarur. Shunda iqtisodiyotimiz raqobatbardosh bo‘ladi. Nima degani raqobatbardosh? Chet elda bozor topish, dunyoga munosib bo‘lish degani. Qachon munosib bo‘ladi? Ilg‘or texnologiya bo‘lsa, ularni ishlata oladigan yoshlarimiz bo‘lsa, sifat bo‘lsa, — dedi Shavkat Mirziyoyev.
Yig‘ilishda 2018-yilda umumiy qiymati 1,8 trillion so‘m bo‘lgan 577 ta ishlab chiqarish va xizmat ko‘rsatish ob’yektlari ishga tushirilgani, investitsiyalar hajmi 1,7 barobarga oshgani qayd etildi.
Shu bilan birga, Namangan viloyatini rivojlantirish bo‘yicha mavjud imkoniyatlar va rezervlar to‘liq ishga solinmayotgani ko‘rsatib o‘tildi. O‘tgan yili yalpi hududiy mahsulot o‘sishi respublika ko‘rsatkichidan 2 barobar past bo‘lgani, qishloq xo‘jaligida mahsulot ishlab chiqarish hajmi kamaygani tanqid qilindi.

Шавкат Мирзиёев: «Мы должны изучать современные требования и работать с умом»
В городе Намангане проходит совещание с участием актива области, руководителей министерств и ведомств, аксакалов, предпринимателей и молодежи.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев анализирует показатели Наманганской области за прошлый год и опеределяет новые задачи, сообщает пресс-служба главы государства.
- Всех нас должно волновать - каких результатов мы достигли в прошлом году, что изменилось в жизни людей? Для ответа на эти вопросы мы должны постоянно изучать современные требования, работать с умом. Только так наша экономика будет конкурентоспособной. Что такое конкурентоспособность? Это выход на внешние рынки и занятие в них достойного места. Этого можно достичь, когда будут передовые технологии, молодежь, умеющая ими пользоваться, когда будет качество, - сказал Шавкат Мирзиёев.
На совещании отмечалось, что в 2018 году введено 577 производственных и сервисных объекта общей стоимостью 1,8 триллиона сумов, объем инвестиций увеличился в 1,7 раза.
Вместе с тем отмечалось, что имеющие возможности и резервы для развития Наманганской области еще не задействованы полностью. Подвергнут критике тот факт, что в прошлом году рост валового регионального продукта был вдвое ниже республиканского показателя, снизилось производство продукции в сельском хозяйстве.