Shavkat Mirziyoyev Qarshidagi zamonaviy poyabzal korxonasi bilan tanishdi (foto)
Prezident Shavkat Mirziyoyev Qarshi shahridagi kichik sanoat zonasida joylashgan «UzShoes» qo‘shma korxonasi faoliyati bilan tanishdi.
Ma’lumki, Qashqadaryoda charm xomashyosi ko‘p. Davlatimiz rahbari viloyatga avvalgi tashrifi chog‘ida bu imkoniyatdan foydalanib, charm mahsulotlarini qayta ishlashni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha ko‘rsatma bergan edi. Shundan so‘ng hududda 4 ta loyiha ishga tushirildi.
Xususan, «UzShoes» korxonasi belaruslik ishbilarmonlar bilan hamkorlikda 6 million dollar evaziga tashkil etildi. Korxonaga Germaniya, Italiya va Avstriyadan uskuna va jihozlar keltirib o‘rnatildi. 350 ta ish o‘rni yaratildi.Korxona yiliga 500 ming juft poyabzal ishlab chiqarish quvvatiga ega. Bugungi kunda erkaklar, ayollar va bolalar uchun 10 turdagi charm poyabzallar tayyorlanmoqda. Sifatli va chiroyli bu mahsulotlar import o‘rnini bemalol bosadi.
Shu bilan birga, Qarshida tikilgan poyabzallar Yevropa mamlakatlaridagi 100 dan ortiq savdo do‘konlarida sotilmoqda. Shuningdek, qo‘shni davlatlar va Hindiston bilan kelishuvlarga erishilgan.
Davlatimiz rahbari poyabzallarni tayyorlash jarayonini ko‘zdan kechirdi, shu yerda ishlayotgan xotin-qizlar bilan suhbatlashdi.
Shuningdek, Prezident Qarshi shahrida sport ta’limi bo‘yicha taqdimot bilan tanishdi. Sportni rivojlantirish vaziri yoshlar o‘rtasida ommaviy sportni rivojlantirish chora-tadbirlari bo‘yicha 1-aprel kuni o‘tkazilgan yig‘ilishdagi vazifalar ijrosi to‘g‘risida hisobot berdi. Mutasaddilarga chet ellik mutaxassislarni jalb etib, seleksiya ishlari va o‘quv dasturini to‘g‘ri shakllantirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Shu bilan Prezident Shavkat Mirziyoyev Qashqadaryo viloyatiga tashrifini yakunlab, Toshkentga qaytib keldi.

Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью совместного предприятия «UzShoes» в малой промышленной зоне города Карши.
В Кашкадарье много кожаного сырья. В ходе предыдущего визита в регион глава государства поручил использовать эту возможность для производства изделий из кожи. После этого в регионе было запущено 4 проекта.
В частности, предприятие «UzShoes» создано в сотрудничестве с белорусскими деловыми людьми с привлечением инвестиций на 6 миллионов долларов. Здесь установлено оборудование из Германии, Италии и Австрии, создано 350 рабочих мест.
Производственная мощность компании составляет 500 тысяч пар обуви в год. Сегодня изготавливается кожаная обувь 10 видов для мужчин, женщин и детей. Своими качественными и дизайнерскими характеристиками эта продукция без труда замещает импорт.
Вместе с тем обувь каршинского производства продается более чем в 100 магазинах европейских стран. Достигнуты договоренности с соседними странами и Индией.
Глава государства осмотрел процесс изготовления обуви и побеседовал с работающими здесь женщинами.
Состоялась также презентация проекта по спортивному образованию. Министр по развитию спорта отчитался о ходе реализации задач, поставленных главой государства на совещании по развитию массового спорта среди молодежи 1 апреля. Ответственным лицам поручено привлечь зарубежных специалистов, правильно наладить селекцию и учебный процесс.
На этом поездка Президента Шавката Мирзиёева в Кашкадарьинскую область завершилась, он вернулся в Ташкент.