Tadbirkorlar murojaatlari bo‘yicha «koll-markaz» tashkil etiladi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 1-dekabr kuni eksport salohiyatini oshirish va tadbirkorlarning davlat xizmatlaridan foydalanishini soddalashtirish yuzasidan taqdimot bilan tanishdi.
O‘zbekiston 2030-yilga qadar eksport hajmini 45 milliard dollarga yetkazishni maqsad qilib qo‘ygan. Mazkur ko‘rsatkichga erishish uchun an’anaviy bozorlar bilan cheklanmasdan yuqori marjali yangi bozorlarga chiqish zarur.
Bu borada tashqi bozorlardagi yetakchi iste’mol segmentlari va yuqori talabga ega mahsulotlar bo‘yicha chuqur tahlil olib borildi. Natijada qurilish materiallari, yengil sanoat, elektrotexnika, oziq-ovqat, maishiy kimyo, mashinasozlik va metallarga oid yo‘nalishlarda eksportni yanada oshirish uchun mamlakatimizda katta zaxira hamda imkoniyat borligi aniqlandi.
Shu munosabat bilan taqdimotda istiqbolli bozor hisoblangan mamlakatlar bilan imtiyozli savdoni yo‘lga qo‘yish, savdo-iqtisodiy munosabatlarni faollashtirib, eksport-import hajmi o‘sishiga mos ravishda chegara o‘tkazish punktlari infratuzilmasi va quvvatini kengaytirish zarurligi qayd etildi.
Mutasaddilar mahsulotlarimizning tashqi bozorlarda egallagan o‘rni, talab yuqori bo‘lgan tovar turlari, xorijiy sheriklar bilan amalga oshirilayotgan hamkorlik loyihalari hamda eksportni diversifikatsiya qilish bo‘yicha bajarilayotgan ishlar yuzasidan axborot berdi. Mavjud salohiyatdan to‘liq foydalanish, yangi bozorlarni ochish va tashqi savdo mexanizmlarini soddalashtirish topshirildi.
Bugungi kunda 81 ta davlat idorasi tomonidan tadbirkorlarga 739 turdagi xizmatlar ko‘rsatilmoqda.
Lekin 576 turdagi xizmatlar tarqoq holda ko‘rsatilgani uchun tadbirkorlar hujjat yig‘ib, idorama-idora sarson bo‘layotgani ko‘rsatib o‘tildi. Masalan, go‘sht mahsulotlarini ishlab chiqarish uchun 17 ta bosqichdan o‘tish, 10 ta idoraga borish kerak.
Shu bilan birga, buxgalteriya, soliq, eksport va sertifikatlash bo‘yicha konsalting xizmati ko‘rsatadigan yagona xususiy servis maydoni mavjud emas. Bunday xizmatlarni banklar, sug‘urta kompaniyalari, birja, brokerlar va logistika operatorlari, biznes ta’limi va trening dasturlari bilan integratsiya qilish mumkin.
Taqdimotda tadbirkorlar uchun barcha davlat va xususiy xizmatlarni bir joyga jamlaydigan «Biznes hamroh» markazlarini ochish taklif qilindi.
Rejaga ko‘ra, Savdo-sanoat palatasi huzurida tashkil etiladigan markazlarda barcha davlat va xususiy xizmatlarni «yagona darcha» tamoyili asosida bir joyda, yagona elektron platforma orqali ko‘rsatish yo‘lga qo‘yiladi. Tadbirkorlarning murojaatlariga tunu kun javob beradigan «koll-markaz» ham tashkil etiladi.
Prezidentimiz taklifni ma’qullab, markaz tadbirkorlik sub’yektini tashkil etishdan tortib, faoliyatini yo‘lga qo‘yish, tayyor mahsulotlarni sotish va eksport qilishgacha bo‘lgan barcha sohalarni qamrab olishi zarurligini ta’kidladi. Mutasaddilarga bu borada tegishli topshiriqlar berildi.

Президент Шавкат Мирзиёев 1 декабря ознакомился с презентацией по вопросам повышению экспортного потенциала и упрощения доступа предпринимателей к государственным услугам.
Узбекистан нацелен увеличить объем экспорта до 45 миллиардов долларов к 2030 году. Для достижения этого показателя необходимо выходить на новые высокомаржинальные рынки, не ограничиваясь традиционными.
Для этого был проведен глубокий анализ ключевых потребительских сегментов и востребованных товаров на внешних рынках. Выявлены большие резервы и возможности нашей страны для дальнейшего увеличения экспорта в таких сферах, как строительные материалы, легкая промышленность, электротехника, пищевая промышленность, бытовая химия, машиностроение и металлургия.
В связи с этим на презентации было отмечено, что необходимо наладить льготную торговлю и активизировать торгово-экономические отношения со странами, являющихся перспективными рынками, расширять инфраструктуру и пропускную способность пунктов пограничного пропуска пропорционально росту объемов экспорта и импорта.
Ответственные руководители представили информацию о позиции отечественных товаров на внешних рынках, востребованных видах продукции, реализуемых с зарубежными партнерами совместных проектах, а также проводимой работе по диверсификации экспорта. Было поручено обеспечить полное использование имеющегося потенциала, открыть новые рынки и упростить механизмы внешней торговли.
Отмечалось, что в настоящее время 81 государственный орган предоставляет предпринимателям 739 видов услуг. Однако из-за того, что 576 видов услуг оказываются разрозненно, предприниматели вынуждены собирать документы и ходить по различным ведомствам. Например, для запуска производства мясной продукции необходимо пройти 17 процедур и обратиться в 10 учреждений.
При этом отсутствует единая сервисная площадка, оказывающая консалтинговые услуги по бухгалтерии, налогообложению, экспорту и сертификации. Такие услуги можно интегрировать с банками, страховыми компаниями, биржей, брокерами и логистическими операторами, а также с программами по бизнес-обучению и тренингами.
На презентации было предложено создать центры “Бизнес хамрох”, которые объединят в одном месте все государственные и частные услуги для предпринимателей.
Согласно озвученному плану, в центрах, которые будут созданы при Торгово-промышленной палате, все государственные и частные услуги будут предоставляться в одном месте по принципу “единого окна” через одну электронную платформу. Также будет организован круглосуточный “колл-центр” для обработки обращений предпринимателей.
Президент одобрил данное предложение и подчеркнул, что центр должен охватить весь комплекс содействия бизнесу – от создания субъекта предпринимательства и организации его деятельности до продажи готовой продукции и экспорта. Ответственным лицам даны соответствующие поручения.