G‘uzordagi «noma’lum» kasallik nomi ma’lum bo‘ldi
G‘uzor tumanida «noma’lum» kasallikka chalinib, vafot etgani aytilgan ikki nafar bola va ularning yaqinlari holatini o‘rganish bo‘yicha Sog‘liqni saqlash vazirligi tomonidan yuborilgan malakali mutaxassislardan iborat tibbiy guruh ish olib bormoqda.
SSV ularning dastlabki xulosalarini ma’lum qilgan. Aytilishicha, 2019 yilda tug‘ilgan A.N. (o‘g‘il bola) 2022 yil 20 iyun kuni soat 9:40 larda G‘uzor tuman tibbiyot birlashmasi bolalar reanimatsiyasi bo‘limiga o‘limoldi holatida olib kelingan.
Bolaga «Yuqori nafas yo‘llari yallig‘lanishi. Gipertermik va talvasa sindromi. Asorati: toksik ensefalopatiya. Bosh miya shishi. O‘tkir yurak va nafas yetishmovchiligi. DVS sindromi. Karaxtlik 2-darajasi» tashxisi qo‘yilgan. Ko‘rsatilgan reanimatsion muolajalarga qaramasdan, shifoxonaga olib kelinganidan 1 soatu 10 daqiqa o‘tib, bolada biologik o‘lim qayd etilgan.
Shu yilning 22 iyun kuni soat 23:05 larda G‘uzor tuman tibbiyot birlashmasiga 2016 yilda tug‘ilgan A.G. (qiz bola) ham o‘ta og‘ir ahvolda yotqizilgan. U 20 iyun kuni vafot etgan A.N.ning yaqin qarindoshi bo‘lgan. Bu bemorga «Yuqori nafas yo‘llari yallig‘lanishi. Virusli intensial sindrom. Toksiko infeksion shok. DVS sindromi. Gemolitik uremik sindrom. O‘tkir buyrak yetishmovchiligi. Anuriya bosqichi. Toksik ensefalopatiya. Miya shishi. O‘tkir yurak va nafas yetishmovchiligi» tashxisi qo‘yilgan.
Bemorni davolash uchun bolalar reanimatologi, bolalar nevropatologi, gematolog, nefrolog, toksikolog va infeksionist mutaxassislar jalb qilingan. Biroq ko‘rilgan davo choralariga qaramasdan, bemor 2022 yil 24 iyun soat 04:00 lar atrofida vafot etgan.
Vafot etgan A.N. va A.G. bir darvozadan kiriladigan ikki hovlida yashagan. Bolalar birga o‘ynagan, ba’zan birga ovqatlangan. Ular bilan kontaktda bo‘lgan 9 kishi profilaktika maqsadida izolyasiyaga olinib, ehtiyot chorasi sifatida o‘ta xavfli infeksion kasalliklarga laborator tahlillar o‘tkazilgan.
Natijada, ayni paytda 2018 yilda tug‘ilgan A.A.da gemorragik isitma gumon qilinmoqda. Shu bois uning qon tahlillarini yakuniy tekshirish va xulosa berish uchun Respublika ixtisoslashtirilgan epidemiologiya, mikrobiologiya, yuqumli va parazitar kasalliklar ilmiy-amaliy tibbiyot markazining Virusologiya ilmiy-tadqiqot instituti laboratoriyasiga yuborilgan. Bu jarayon esa ma’lum vaqt talab qiladi.
Ma’lumot uchun, gemorragik isitma asosan mayda kemiruvchilardan, hasharot(kana)lardan odamga turli yo‘llar bilan yuqadi.

В Минздраве назвали предположительную причину смерти двух детей в Кашкадарье
Министерство здравоохранения Узбекистана опубликовало предварительные выводы по итогам изучения причин смерти двух детей в Гузарском районе Кашкадарьинской области. Ранее сообщалось, что врачи не могут установить диагноз, и что в регион направлена специальная медицинская бригада Минздрава.
В сообщении говорится, что мальчик А. Н. (2019 года рождения) был доставлен в детское реанимационное отделение районного медицинского объединения в 9:40 20 июня в предсмертном состоянии. Ему был поставлен диагноз «Воспаление верхних дыхательных путей. Гипертермический и лихорадочный синдром. Осложнение: токсическая энцефалопатия. Опухоль головного мозга. Острая сердечная и дыхательная недостаточность. Синдром ДВС (диссеминированного внутрисосудистого свёртывания крови). Столбняк 2 степени». Спустя 1 час 10 минут после госпитализации у мальчика была зарегистрирована биологическая смерть.
22 июня в 23:05 в больницу была доставлена близкая родственница мальчика А. Г. (2016), также в тяжёлом состоянии. Ей был поставлен диагноз «Воспаление верхних дыхательных путей. Вирусный интенциальный синдром. Токсико-инфекционный шок. Синдром ДВС. Гемолитико-уремический синдром. Острая почечная недостаточность. Степень анурии. Токсическая энцефалопатия. Опухоль мозга. Острая сердечная и дыхательная недостаточность». Для лечения девочки были привлечены детский реаниматолог, детский невропатолог, гематолог, нефролог, токсиколог и инфекционист. Несмотря на принятые меры, она скончалась 24 июня около 4:00.
Мальчик и девочка жили в домах со входом через одни ворота. Они вместе играли и иногда вместе принимали пищу. Девять человек, бывших с ними в контакте, в профилактических целях изолированы, у них взяты лабораторные анализы на крайне опасные инфекционные заболевания.
Исследование выявило у мальчика А. А. (2018 года рождения) подозрение на геморрагическую лихорадку. Анализы его крови для получения заключения отправлены в лабораторию НИИ вирусологии Республиканского медицинского центра эпидемиологии, микробиологии, инфекционных и паразитарных заболеваний. На получение результатов потребуется время, говорится в сообщении.
Минздрав уточняет, что геморрагическая лихорадка передаётся людям в основном от мелких грызунов и насекомых (клещей).