Foto: Mudofaa vazirligi
2000–2003-yillarda O‘zbekiston Qurolli kuchlari birlashgan shtabi boshlig‘i lavozimida faoliyat yuritgan general-polkovnik To‘lqin Qosimov 84 yoshida vafot etdi. Bu haqda Mudofaa vazirligi xabar berdi.
To‘lqin Qosimov 1962-yildan 2003-yilgacha Qurolli kuchlar safida xizmat qilib, harbiy okrug qo‘mondoni, mudofaa vaziri o‘rinbosari, O‘zbekiston Qurolli kuchlari akademiyasi boshlig‘i hamda Qurolli kuchlar bosh shtabi boshlig‘i kabi lavozimlarda ishlagan.
Xizmatlari uchun I-II darajali «Shon-sharaf», «Qizil yulduz» va II-III darajali «Vatanga xizmati uchun» ordenlari hamda ko‘plab medallar bilan taqdirlangan.

Скончался на 84-м году жизни генерал-полковник Тулкин Касымов, занимавший должность начальника Объединённого штаба Вооружённых сил Узбекистана в 2000–2003 годах. Об этом сообщило Министерство обороны.
Тулкин Касымов проходил службу в рядах Вооружённых сил с 1962 по 2003 год, занимал должности командующего военным округом, заместителя министра обороны, начальника Академии Вооружённых сил Узбекистана, а также начальника Генерального штаба Вооружённых сил.
За свою службу он был награждён орденами «Шон-шараф» I–II степени, «Красная звезда», «За службу Родине» II–III степени, а также множеством медалей.