Prezident Samarqandda bir qator mansabdorlarni ishdan oldi
Samarqand xalqaro aeroportining yangi terminalida Prezident Shavkat Mirziyoyev ishtirokida viloyat faollari yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. O‘ta tanqidiy ruhda o‘tgan yig‘ilishda davlatimiz rahbari viloyatdagi sektorlar va tegishli mutasaddilar juda sust ishlayotganini ko‘rsatib o‘tdi.
Yig‘ilish davomida bir qator mansabdor shaxslar ishdan olindi. Faoliyatida jiddiy xato va kamchiliklarga yo‘l qo‘ygani uchun:
- Samarqand tumani hokimi N.Mavlonov;
- Nurobod tumani hokimi F.Zairov;
- Markaziy bankning viloyat boshqarmasi rahbari O.To‘xtayev,
- Oqdaryo tumani prokurori D.Kubayev;
- Samarqand shahri, Samarqand va Oqdaryo tumanlari ichki ishlar bo‘limlari boshliqlari J.Qodirov, F.Gafarov va D.Ibragimov;
- Urgut va Payariq tumanlari davlat soliq inspeksiyalari boshliqlari A.Almazov va M.Ergashev;
- viloyat elektr tarmoqlari korxonasi rahbari G‘.Mamatqulov ishdan olindi.
Ularning ba’zilariga nisbatan to‘plangan, shu jumladan korrupsiya holatlari to‘g‘risidagi ma’lumotlar asosida jinoiy ish ochish masalasi o‘rganib chiqiladi.

Президент уволил ряд хокимов и других чиновников в Самаркандской области
Президент Шавкат Мирзиёев 10 февраля на совещании в аэропорту Самарканда объявил об увольнении ряда руководителей Самаркандской области. Об этом сообщил пресс-секретарь главы государства Шерзод Асадов.
По данным Шерзода Асадова, за серьёзные ошибки и недостатки в работе от должностей освобождены:
• хоким Самаркандского района Н. Мавлонов;
• хоким Нурабадского района Ф. Заиров;
• начальник регионального управления Центрального банка О. Тухтаев,
• прокурор Акдарьинского района Д. Кубаев;
• начальники ОВД Самарканда, Самаркандского и Акдарьинского районов Ж. Кадыров, Ф. Гафаров и Д. Ибрагимов;
• начальники государственных налоговых инспекций Ургутского и Пайарыкского районов А. Алмазов и М. Эргашев;
• начальник областного предприятия электрических сетей Г. Маматкулов.
Сообщается, что будет рассмотрен вопрос о возбуждении уголовных дел в отношении некоторых из них по собранным материалам, в том числе коррупционным случаям.