Qashqadaryoda 7-sinf o‘quvchisi turmushga berilayotgani xabariga izoh berildi
Ushbu xabar Qashqadaryo viloyat hokimi o‘rinbosari tomonidan manzilli o‘rganildi, deya ma’lum qilmoqda Oila va xotin-qizlar qo‘mitasi vakili Saodat Boymirzayeva.
Ma’lum bo‘lishicha, holat Qashqadaryo viloyatining Ko‘kdala tumanida bo‘lib, qizchaning ota-onasi va buvisi videodagi holat aslida farzandining tug‘ilgan kuni munosabati bilan o‘tkazilgan marosim ekanligi to‘g‘risida tushuntirish berib o‘tganlar.
Mas’ullar tomonidan D.K ning ota-onasi ayolni turmushga chiqishiga majburlash uchun jinoiy javobgarlik mavjud ekanligi to‘g‘risida ogohlantirildi.
Shuningdek, D.K. ning ota-onasi o‘z tushuntirishida videodagi holat to‘y yoki unashtiruv marosimi emasligi va qizini erta turmushga berish niyati yo‘qligi, unga ta’lim berish va shifokor bo‘lib yetishishi niyatida ekanliklarini ma’lum qildi.

Детский омбудсмен проверил видео, на котором якобы семиклассницу выдавали замуж
Эту информацию внимательно изучила заместитель хакима Кашкадарьинской области. Представитель комитета по делам семьи и женщин Саодат Боймирзаева сообщила, что инцидент произошел в Кокдалинском районе Кашкадарьинской области.
Родители и бабушка девочки уточнили, что событие, запечатленное на видео, на самом деле представляло собой церемонию, организованную в честь дня рождения их ребенка.
Власти предупредили родителей Д.К. о возможной уголовной ответственности за принуждение девочки к вступлению в брак.
В своих объяснениях родители подчеркнули, что ситуация, запечатленная на видео, не является свадьбой или церемонией помолвки. Они подтвердили свое намерение предоставить дочери образование и поддержку в ее стремлении стать врачом, подчеркнув, что раннее выдача замуж не входит в их планы.