2018-yilning yoz pallasida O‘zbekiston shaharlari madaniyati tarixida yangicha sahifa ochiladi. 29-iyuldan boshlab, Toshkent shahar hokimiyati keng ko‘lamdagi festivallar ketma-ketligini boshlaydi. Tadbirlar orasida birinchi bo‘lib, «Chilla Fest-2018» festivali o‘tkaziladi. Poytaxtimizning beshta eng yirik istirohat bog‘i, ommaviy xalq sayillari markaziga aylanadi.
«Xabar.uz»ga ma’lum qilishlaricha, «Chilla Fest-2018» festivali dasturi turli yoshdagi kishilar e’tiborini qamrab olishga mo‘ljallangan, oilaviy festival dasturidir. Musaffo osmon ostida o‘tkaziladigan ushbu tadbir, beshta istirohat bog‘larida o‘tkaziladi: «Lokomotiv» istirohat bog‘i, Central Park, Abdulla Qodiriy nomidagi istirohat bog‘i, «Anhor-Lokomotiv» istirohat bog‘i, «Green Park».
Tashkilotchilar amaldagi attraksion va arg‘imchoqlarga qo‘shimcha ravishda axborot-ko‘ngilochar va hunarmandchilik hududlarini tashkil qiladilar hamda qo‘shiq va raqs ansambllarini jalb qiladilar. Festival dasturi turli yosh toifalarini o‘z ichiga qamrab olib, oilaviy va do‘stona muhitda maroqli vaqt o‘tkazishga sharoit yaratib beradi.
«Bizning maqsadimiz, shahar aholisi bir kunini bo‘lsa ham, o‘z yumushlarini unutib, o‘zlariga yaqin va aziz bo‘lgan insonlar, oila a’zolari davrasida o‘tkazishlariga erishishdir. Toshkent shahri kundan-kunga obod, go‘zal, qulay va ochiq shaharga aylanmoqda. Ob-havo muhiti va istirohat bog‘larining rivojlangan infratuzilmasi, bu turdagi tadbirlarni ochiq havoda o‘tkazishga undaydi. «Chilla Fest-2018» bir vaqtning o‘zida beshta joyda o‘tkazilishi, gavjumlikni oldini olish, aholining bemalol dam olishi va o‘zlariga qulay joyni tanlash imkonini beradi. Umid qilamizki, keyingi yilda O‘zbekistonning boshqa shaharlari ham, bu turdagi tadbirlarni o‘z madaniy dasturlariga kiritadilar»,—deydi Toshkent shahar hokimi v.v.b. Jahongir Ortiqxo‘jayev.
Toshkent shahar hokimiyati homiylik va hamkorlik to‘g‘risidagi takliflarga ochiqligini ma’lum qilgan. Quyidagi yo‘nalishlarda faoliyat olib boruvchi tashkilotlar hokimlikka murojaat qilishlari mumkin:

Хокимият Ташкента: городские фестивали станут традицией
Лето 2018 года откроет новую страницу в истории городской культуры Узбекистана. 29 июля хокимият Ташкента запускает серию масштабных фестивалей. Первым событием в цепи ярких мероприятий станет «Chilla Fest – 2018». Пять крупнейших парков столицы превратятся в центры массовых народных гуляний.
Фестивальная программа «Chilla Fest – 2018» рассчитана на разновозрастную семейную аудиторию. Яркий праздник станет для горожан еще одной возможностью провести выходной день в атмосфере дружбы, тепла, укрепления семейных уз и любви к родному городу. Мероприятия под открытым небом охватят пять локаций: парк «Локомотив», «Central Park», парк имени Абдуллы Кадыри, парк «Анхор-Локомотив», «Green Park».
К действующим аттракционам организаторы добавят информационно-развлекательные зоны, арт-объекты и выступления танцевально-вокальных коллективов. Программа фестиваля охватит все возрастные группы и создаст условия для интересного семейного и дружеского времяпрепровождения.
«Мы хотим, чтобы горожане на один день забыли про дела и провели его с самыми дорогими и близкими людьми — со своей семьей. Ташкент преображается, благоустраивается, становится более красивым, удобным и открытым. Погодные условия и парковая инфраструктура позволяют устраивать в столице массовые гулянья под открытым небом. Благодаря проведению «Chilla Fest – 2018» одновременно на пяти разных площадках, гуляющие не столкнутся с плотным людским потоком и выберут удобную для себя локацию. Надеемся, в следующем году и другие города Узбекистана добавят городской фестиваль в список своих культурных мероприятий», — отметил врио хокима Ташкента Жахонгир Артикходжаев.
Хокимият Ташкента открыт для предложений о спонсорстве и партнерстве. Свои пожелания и предложения можно оставить тут: